Z czego zbudować plac zabaw
Budownictwo,  Dziecko

Z czego zbudować plac zabaw

Z czego zbudować plac zabaw – każdy rodzic chce mieć pewność, że jego dziecko jest bezpieczne, gdy bawi się na dworze. Oczywiście dużo spokojniej jest, gdy maluszek znajduje się na specjalnie wyposażonym placu zabaw. Aby zmniejszyć ryzyko urazu, na placach zabaw dla dzieci kładzie się specjalną powłokę. W tym celu wybiera się materiał taki jak: gumę, plastik, miękkie płytki lub sztuczną murawę.

Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu. Spędzając czas na tym terenie, maluchy poprawiają swoje zdrowie i zyskują pewność siebie, poprawiając koordynację ruchów.

Z czego zbudować plac zabaw?

Dla dziecka plac zabaw to mały kawałek wielkiego świata, w którym doświadcza pierwszej radości, pokonuje pierwsze trudności i odnosi pierwsze zwycięstwa. Dla starszych dzieci staje się miejscem komunikacji z rówieśnikami i oczywiście prawdziwym złożonym stymulatorem rozwoju fizycznego. Od tego, z czego wykonane są domy, huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i inne elementy, zależy ich bezpieczeństwo, niezawodność i trwałość, a także wygląd placu zabaw jako całości. Główne materiały na plac zabaw to: metal, drewno, plastik.

Metal do budowy placu zabaw

Jeszcze do niedawna żelazne place zabaw, zarówno pojedyncze elementy, jak i kompleksy, można było zobaczyć niemal na każdym podwórku. Ich główną zaletą jest stabilność dzięki dużej wadze, a także wytrzymałość i trwałość. Metalowe zjeżdżalnie, karuzele i huśtawki trzeba okresowo malować, aby chronić przed rdzą i nadać bardziej elegancki wygląd.

Metalowe części zastosowane w konstrukcjach placów zabaw mają gładkie powierzchnie i staranną obróbkę szwów, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo temu materiałowi używanemu do produkcji elementów. Obróbka różnych elementów metalowych zależy od ich przeznaczenia, są to cynkowanie ogniowe, cynkowanie galwaniczne i malowanie proszkowe. Do części takich jak prowadnice stosowana jest stal nierdzewna.

Drewno do budowy placu zabaw

Drewno to bezpieczny, piękny i ciepły, naturalny materiał, który jest o wiele przyjemniejszy w dotyku niż stal. Dzięki łatwości obróbki z drewna można wykonać prawie wszystko. Najtańsze drewno iglaste, które wyróżnia się miękkością i mniejszą wytrzymałością. Twardsze gatunki drewna są droższe, zwłaszcza jeśli są odpowiednio przetworzone, przede wszystkim wysuszone. Możesz obniżyć koszt wyposażenia placu zabaw, wykonując ją z tzw. masywu klejonego lub belek klejonych. Taki materiał nie jest zagrożony odkształceniem ze względu na to, że włókna kawałków drewna są skierowane w różnych kierunkach.

Z czego zbudować plac zabaw
Z czego zbudować plac zabaw

Drewno to najbardziej odpowiedni materiał do budowy placu zabaw. Produkty z drewna mają bardzo niską przewodność cieplną, nie można się na nich poparzyć w ekstremalnym upale ani odmrozić dłoni na mrozie. Drewno nie jest podatne na korozję, nie traci swoich właściwości w zależności od temperatury otoczenia. Z drewna można złożyć absolutnie dowolny projekt – domki, mostki, huśtawki, ławki i różne figury.

Z drewna iglastego wykonuje się zarówno elementy klejone, jak i lite. Stosowana jest wyselekcjonowana płyta, poddana specjalnej obróbce i wysuszeniu na wilgoć. Aby nadać konstrukcjom nośnym szczególną wytrzymałość, stosuje się technologię klejenia kilku warstw drewna pod ciśnieniem. Biorąc pod uwagę, że drewno jest materiałem naturalnym, dzięki takiej obróbce na wyrobach nie pojawiają się duże pęknięcia, a geometria płaska gotowych elementów nie zmienia się pod wpływem czynników środowiskowych. Po wyprodukowaniu wszystkie części są dokładnie polerowane.

Drewniane place zabaw mają wiele zalet w stosunku do metalowych i plastikowych placów zabaw. Główne zalety są oczywiste: naturalna bliskość człowieka i przyjazność dla środowiska. Urządzenia do zabawy idealnie wpasowują się w otaczający krajobraz, nie naruszając przy tym projektu ogrodu. Niektórzy producenci zapewniają możliwość zakupu dodatkowych elementów gry w celu rozbudowy i urozmaicenia już zainstalowanego placu zabaw.

Sklejka doskonały materiał budowlany. Do produkcji używamy tylko najlepszej wodoodpornej sklejki. Niezawodność i wysoka wytrzymałość tego materiału umożliwia zastosowanie go wszędzie na produktach i nie tylko do tworzenia elementów dekoracyjnych, ale także do nadania konstrukcji dodatkowej wytrzymałości. Staranne szlifowanie krawędzi jest bardzo ważne podczas obróbki sklejki.

Plastik do budowy placu zabaw

Nawet zagorzali zwolennicy naturalnych materiałów nie będą w stanie zrezygnować z sprawdzonego plastiku w produkcji placu zabaw. Jest to najbardziej skuteczna opcja, niezależnie od ich konfiguracji. Bezpieczeństwo, wytrzymałość, trwałość, odporność materiału na blaknięcie i zmiany temperatury są całkowicie zależne od producenta. Najlepiej, jeśli potrafi potwierdzić jakość odpowiednimi certyfikatami.

Plastik to niezawodny materiał. Części wykonane są z poliwęglanu, polietylenu i polipropylenu, tworząc kompozycje z tych materiałów w zależności od miejsca zastosowania produktu końcowego. Wszystkie użyte tworzywa są jednorodne, w przeciwieństwie do laminatów wykonanych na bazie włókna szklanego.

Modułowa powłoka z tworzywa sztucznego to składana konstrukcja o różnych rozmiarach. Materiał nie niszczeje pod wpływem wilgoci i zmian temperatury. Łatwo go złożyć, zdemontować i przenieść w inne miejsce. Gdy dziecko dorośnie, moduły można po prostu złożyć i umieścić gdzieś do przechowywania, a ten obszar można wykorzystać do innych celów.

Wszystkie użyte materiały posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i przyjazności dla środowiska oraz są dopuszczone do stosowania w produkcji wyrobów dla dzieci.