Ocieplenie pianką pur
Budownictwo

Ocieplenie pianką pur

Dach stanowi do 50% całkowitej utraty ciepła. Ocieplenie pianką pur jest szeroko stosowane w celu stworzenia komfortowego środowiska w domu i zmniejszenia kosztów ogrzewania. Spienione tworzywa sztuczne mają szereg zalet, doskonale oszczędzają ciepło oraz chronią pomieszczenia i konstrukcje budowlane przed wysoką wilgotnością.

Do zalet ocieplania pianką pur należą:

 • Wysoka przyczepność (do 100% przyczepność do podłoża).
 • Stosowane do wszelkich podstaw.
 • Wysoka szczelność warstwy termoizolacyjnej dachów o dowolnej konstrukcji i złożoności.
 • Niska waga masy.
 • Odporność na pleśń, grzyby i inne czynniki biologiczne.
 • Brak reakcji na substancje agresywne chemicznie.
 • Wysoka wytrzymałość na ściskanie.
 • Wytrzymałość na rozciąganie – 0,20-0,40 n/mm2.
 • Nie wymaga wstępnego ułożenia warstwy paroizolacyjnej.
 • Minimalna nasiąkliwość – <2%.
 • Wysokie właściwości izolujące i pochłaniające hałas.
 • Długa żywotność – ponad 30 lat.

Montaż ocieplenia pianką pur – prace przygotowawcze

Przygotowanie powierzchni przed nałożeniem ocieplenia pianką pur zapewni jakość montażu. W tym celu konieczne jest:

 • Sprawdzenie krokwi pod kątem grzyba, pleśni, zgnilizny. Jeśli te procesy zostaną wykryte w niewielkiej ilości, powierzchnia jest czyszczona papierem ściernym, pokrywana środkami antyseptycznymi, malowana emalią, olejem lub farbą bitumiczną. W przypadku znacznych uszkodzeń krokwie są wymieniane.
 • Sprawdzanie sprawności i integralności okablowania elektrycznego biegnącego przez strych lub dach. Uszkodzone obszary są naprawiane lub wymieniane. Trzeba sprawdzić przełączniki, elementy złączne.
 • Oczyszczenie ocieplanej powierzchnie z gruzu i kurzu.

Ocieplenie pianką pur wykonuje się na dwa główne sposoby:

 • Wewnętrzny – nadaje się do ocieplenia dachu skośnego, płaskiego.
 • Ocieplanie zewnętrzne – stosowane głównie na dachach płaskich.

Która metoda będzie optymalna, zależy od zastosowanej izolacji i cech konstrukcyjnych dachu.

Wewnętrzne ocieplenie pianką pur dachu wykonuje się w następującej kolejności:

 • Stworzenie warstwy paroizolacyjnej, nałożenie na nią materiału termoizolacyjnego.
 • Instalacja hydroizolacji, paroizolacji.
 • Montaż wybranego pokrycia dachowego.

Ocieplanie nie powinno obciążać konstrukcji i być dostosowane do warunków klimatycznych. Podczas montażu pozostawia się szczeliny, aby zapewnić odprowadzenie wilgoci z konstrukcji.

Zewnętrzne ocieplenie pianką pur – dach

Dachy płaskie ocieplane są płytami sztywnymi betonowymi lub gontem. Przed rozpoczęciem pracy należy obliczyć wytrzymałość dachu, aby nie zawalił się pod obciążeniem. Przy stosowaniu spienionej pianki poliuretanowej ten problem nie występuje, ponieważ jest ona lekka, łatwa w montażu i wywiera minimalny nacisk na konstrukcje.

Funkcje montażowe ocieplenia pianką pur

Ocieplenie pianką purOcieplanie pianką pur dachów to odpowiedzialna praca, która wymaga kwalifikacji i doświadczenia wykonawców, przestrzegania technologii, odpowiedniej jakości użytych materiałów oraz użycia niezbędnego sprzętu. Technologie ocieplania zewnętrznego i wewnętrznego różni się nie tylko sposobem układania materiału, jej złożonością, zastosowanymi materiałami, ale także kosztem. W celu uzyskania obliczonych i planowanych parametrów sprawności zainstalowanego ocieplenia pianką pur ważne jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych. Aby to zrobić, pokrycie dachowe montuje się bezpośrednio na krokwiach.

Warstwa ocieplenia nie powinna mieć zagłębień, otwartych szwów, otworów, przez które może przechodzić powietrze. Prawidłowe ocieplenie pianką pur zapewnia najbardziej komfortowe warunki mikroklimatyczne w pomieszczeniach. Ważne jest, aby zrozumieć, że izolacja pianką poliuretanową musi być wykonana w sposób kompleksowy, aby zapewnić najwyższe wskaźniki oszczędności energii.

Cechy ocieplenia pianką pur

Pianka pur to rodzaj tworzywa sztucznego o strukturze wypełnionej gazem z niewielką ilością ciał stałych – tylko 10-15%, reszta to bąbelki wypełnione gazem.Taka konstrukcja zapewnia doskonałe parametry użytkowe i termoizolacyjne, dzięki czemu nadaje się do stosowania na dachach o najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych i klimatycznych.

Ocieplenie różnych struktur odbywa się za pomocą jednego z dwóch rodzajów:

 • Otwartokomórkowa porowata (lekka pianka), gęstość w granicach 8 kg / m3 -25 kg / m3.
 • Zamkniętokomórkowa (pianka sztywna), gęstość – 30 kg/m3 – 60 kg/m3.

Docieplenie dachu pianką pur zaleca się wykonać: od wewnątrz – o gęstości 35-45 kg m / m3, na zewnątrz – o gęstości 45-60 kg. m/m3, ponieważ ich właściwości są wyższe w porównaniu do pianek z otwartymi porami. Takie pianki pozwalają stworzyć najskuteczniejszą i najtrwalszą warstwę izolacji cieplnej, akustycznej i przeciwwilgociowej. Piankę pur stosuje się na różnego rodzaju podłoża – szkło, beton, drewno, stal, lakier itp. Nie mają znaczenia również cechy konstrukcyjne i konfiguracja dachu. Wysoka lepkość nie wymaga stosowania elementów złącznych, sprawia, że proces jest prosty i szybki.

Sprzęt do ocieplania pianką pur

Aby uzyskać wysokiej jakości izolację termiczną poprzez natrysk pianki poliuretanowej, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Z reguły są to instalacje wysokociśnieniowe, które umożliwiają warstwowe nakładanie pod ciśnieniem do 150 atm. W skład wyposażenia wchodzą pompy zasilające, agregat ciśnieniowy, nagrzewnice przepływowe, podgrzewane węże wysokociśnieniowe, pistolet natryskowy, sprężarka powietrza. Z urządzenia może korzystać wyłącznie wykwalifikowany pracownik firmy budowlanej.