Więźby dachowe
Budownictwo

Więźby dachowe

Więźby dachowe – jakie są ich zalety? Nie da się ukryć, że budowa domu to kosztowna i długoterminowa praca. Gdybyśmy chcieli zbudować własną nieruchomość, musielibyśmy poświęcić na to dużo wolnego czasu. W końcu cała konstrukcja składa się z różnych elementów, które muszą być poprawnie połączone. Czym są więźby dachowe i dlaczego są tak popularne? Co oznacza prefabrykowana więźba dachowa? Z jakich części składa się więźba dachowa? Jakie są zalety wiązarów dachowych? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Czym są więźby dachowe i dlaczego są tak popularne?

Dachy oparte na kratownicach cieszą się w Europie coraz większą popularnością. Ta technologia może być z powodzeniem stosowana również w moim kraju. Został opracowany niedawno i jest używany również w Polsce. Ale czym jest utytułowana więźba dachowa? Otóż ​​jest to jeden z najważniejszych elementów składających się na konstrukcję nośną dachu. Odpowiadają za prawidłowe przenoszenie obciążeń pomiędzy dachem a budynkiem. Więźby dachowe znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy powierzchnia dachu jest duża lub ma rozpiętości. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować punkty podparcia.

Więźby dachowe
Więźby dachowe

Warto zauważyć, że najważniejszymi elementami kratownicy są pasy dolne i górne. Ich głównym zadaniem jest podpieranie przekątnych i słupów. Czym jest ten pierwszy? Otóż ​​można je zdefiniować jako elementy pionowe na dachy o niewielkim spadku. Kolumny są elementami pionowymi – podtrzymują zewnętrzną konstrukcję dachu. Sekcje kratownicy są połączone ze sobą węzłami. Zimą dach jest mocno obciążony, więc połączenie powinno mieć zadowalające parametry wytrzymałościowe – tak abyśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym członkom rodziny. Ważna jest również niska wrażliwość na temperaturę.

Więźby dachowe są zwykle wykonane z drewna. Czasami do produkcji wykorzystuje się stal i żelbet. Jeśli zdecydujemy się na to drugie, konieczne jest również zbudowanie ścian nośnych. Charakteryzują się odpornością na różne przeciążenia. Równie ważne jest budowanie fundamentów o ponadprzeciętnej trwałości.

Co oznacza prefabrykowana więźba dachowa?

Warto wspomnieć, że więźby dachowe są prefabrykowane. Ale co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Otóż ​​jest to równoznaczne z produkcją w fabryce producenta, a następnie transportem na plac budowy jako gotowy element. Dzięki temu nie musimy składać ze sobą pojedynczych belek – fachowcy robią to za nas. Efektem tego jest oczywiście skrócenie czasu pracy. Z ciekawości warto wspomnieć, że w ten sposób eliminowane są również potencjalne błędy projektowe. Wynika to oczywiście z zastosowania w procesie produkcji wysokiej jakości drewna o zadowalających parametrach technicznych. Istnieje również możliwość uzyskania wybranego przez nas kształtu lub rozmiaru kratownicy. W przypadku braku poddasza nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego przęsło kołysało się w promieniu 30 metrów – nie ma potrzeby stosowania w tym obszarze bezpośrednich podpór, co jest oczywiście dużym udogodnieniem.

Zobacz koniecznie:

Z jakich części składa się więźba dachowa?

Więźby dachowe składają się z kilku elementów, które w połączeniu zapewniają stabilność konstrukcyjną. Kluczem jest ceglany mur – to drewniane belki umieszczone na ścianie. Nie bez znaczenia są również płatwie, czyli elementy konstrukcyjne dachu odpowiedzialne za przenoszenie ciężaru pomiędzy dachem a krokwiami. Te ostatnie to nachylone belki, które służą jako podstawy płatwi. Warto również wspomnieć o szelkach i szczypcach – dwóch innych elementach składających się na całość.

Jakie są zalety wiązarów dachowych?

Jak wspomniano w poprzednich akapitach, wiązary dachowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ to rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych zalet jest błyskawiczna instalacja. Elementy są prefabrykowane, więc nie musimy poświęcać dużo czasu na ich montaż czy przygotowanie – zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tradycyjnych metod. Nie sposób nie wspomnieć o ponadprzeciętnej jakości elementów. Proces produkcyjny zwraca dużą uwagę na najdrobniejsze szczegóły, a eksperci zwracają uwagę na parametry drewna. Więźby dachowe można wykorzystać na wiele sposobów – można je przygotować w różnych rozmiarach i kształtach.