Jak ubrać dziecko na pogrzeb?
Dziecko,  Moda

Jak ubrać dziecko na pogrzeb?

Jak ubrać dziecko na pogrzeb? Śmierć kogoś bliskiego to zawsze ogrom negatywnych emocji i cierpienia. Człowiek odczuwa wówczas także bezsilność, jednak mimo wszystko musi zebrać siły, aby godnie pożegnać ciało i duszę zmarłego. Dodatkowe zmartwienia pojawiają się także wówczas, gdy w rodzinie jest dziecko. Czy należy je zabierać na tak smutne wydarzenie, jakim jest pogrzeb? Jeśli tak, w jaki sposób przygotować je na takie przeżycie psychicznie, ale również jeśli chodzi o kwestię ubioru? – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszych fragmentach artykułu.

Czy zabierać dziecko na pogrzeb?

Mimo, iż po śmierci kogoś bliskiego często nie ma się na nic siły, trzeba jednak zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jedną z bardzo ważnych jest to, czy powinno się zabrać dziecko na pogrzeb. To przecież wydarzenie smutne, wszyscy dookoła płaczą a dziecko często nie rozumie tego, co się dzieje i może nawet poczuć się przestraszone. Z drugiej jednak strony, każdy przecież kiedyś musi dowiedzieć się, iż życie nie trwa wiecznie. Nawet dzieci powinny uczyć się smutnych doświadczeń i przeżywania żałoby.

Przede wszystkim dziecko musi otrzymać odpowiednią wiedzę na temat śmierci i przemijania. Tę wiedzę powinni przekazać mu rodzice, w dostosowany do wieku dziecka i jego możliwości sposób. Pierwsza rozmowa na ten temat powinna być przeprowadzona w chwili, gdy mały człowiek zadaje pytania z rodzaju egzystencjalnych. Do takiej rozmowy warto przygotować się wcześniej, aby nie zostać zaskoczonym i wiedzieć w jaki sposób przekazać dziecku tą smutną prawdę.

O śmierci ciężko rozmawiać nawet dojrzałym, dorosłym osobom. To temat bolesny, dla wielu z nas także przerażający. Dlatego właśnie, między innymi, jest to temat tabu. Trochę łatwiej jest wówczas, gdy rodzina jest wierząca. Wiara daje przecież nadzieję na wieczne życie i spotkanie wszystkich tych, których kochamy po śmierci. Ten temat nie może zostać zepchnięty na bok, z pewnością także zostanie przez dziecko poruszony. Przecież wielu z nas odwiedza groby bliskich, Polacy są także narodem w dużej mierze wierzącym. Nie ma więc takiej możliwości, aby Twoja pociecha nie zaczęła zastanawiać się, dlaczego ciała ludzi są pochowane pod ziemią, czy też w urnie. Pamiętaj także, że jeśli zmarła osoba była wam bliska, dziecko także zasługuje na możliwość godnego jej pożegnania. Takie wydarzenia, choć bolesne i smutne, mimo wszystko również jednoczą rodzinę.

Przed podjęciem decyzji zapytaj dziecko czy chce uczestniczyć w pogrzebie. Opowiedz mu o tym, jak wygląda takie wydarzenie, aby mogło je sobie zwizualizować. Jeśli dziecko okazuje wyraźną niechęć, nie zmuszaj swojej pociechy do uczestnictwa w pogrzebie. Jeśli mimo rozmów masz wątpliwości, skontaktuj się z psychologiem, który poprowadzi Cię i pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Jak ubrać dziecko na pogrzeb?

Jak ubrać dziecko na pogrzeb?Przede wszystkim w taki ubiór, który wyrazi powagę sytuacji i nie będzie rozpraszał w oddawaniu czci zmarłemu. Dziecko nie musi być ubrane w całości na czarno, można zdecydować się na inny stonowany kolor, na przykład granatowy. Najbardziej uniwersalnym ubiorem będą granatowe spodnie i ciemna koszula. Jeśli pogrzeb odbywa się w chłodnym miesiącu, do całości stylizacji warto dołączyć sweterek także w stonowanym kolorze. O ile w przypadku dorosłych nie ma większego problemu ze znalezieniem czarnych elementów garderoby w szafie, o tyle w przypadku najmłodszych może być to problem. Pamiętaj jednak, że pogrzeb jest przeznaczony na pożegnanie zmarłego, nie jest rewią mody. Nikt, kto przyszedł w odpowiednim celu na ceremonię nie będzie oceniał Ciebie ani Twojego dziecka na podstawie tego, czy jest ubrane w czarne czy inne kolory. Oczywiście warto ubrać dziecko w chociaż jeden stonowany element, jednak nie jest to koniecznością. Nie ma potrzeby stosowania dodatków, takich jak na przykład krawat.

Ubranie nie może opinać dziecka ani być niewygodne, ponieważ wówczas maluch będzie czuł się jeszcze bardziej niekomfortowo, w i tak już niełatwej dla niego sytuacji. Ubiór powinien zapewniać dziecku swobodę, aby miało możliwość skupienia się na godnym pożegnaniu zmarłego. Ubiór nie jest najważniejszy, jednak w przypadku uroczystości takich jak pogrzeb, warto zrezygnować z krótkich spodenek, t-shirtów czy topów. Mimo wszystko miej na uwadze to, że dziecko uczy się poprzez doświadczenie, a za wzór stawia sobie rodziców. Warto więc nauczyć je, że na takie okazje trzeba ubrać się stosownie.

Kiedy nie zabierać dziecka na pogrzeb?

Są takie sytuacje, w których najlepiej zrezygnować z zabierania pociechy na pogrzeb. Gdy dziecko ma poniżej trzech lat, rozsądniej będzie pozostawić je na ten czas pod opieką odpowiedzialnego dorosłego. Tak małe dzieci bowiem mają trudności w zrozumieniu takich sytuacji. Otoczone pogrążonymi w smutku i żałobie dorosłymi, może być zdenerwowane, zdezorientowane a nawet czuć strach. Takie przeżycie nie jest mu potrzebne.

Również w przypadku dzieci, które wykazują się dużą wrażliwością, warto zrezygnować z ich uczestnictwa w ostatnim pożegnaniu bliskiej osoby. Jeśli z Twoich obserwacji wynika, że Twoja pociecha nie jest jeszcze emocjonalnie gotowa na udział w takich ceremoniach, również nie zmuszaj go do uczestnictwa w pogrzebie. Najważniejsza jest znajomość i obserwacja swojego dziecka. Każdy człowiek jest inny, ma inną wrażliwość i każdy ma do tego prawo. Warto więc być czujnym, aby nie zafundować dziecku prawdziwej traumy.

Dziecka nie można zmuszać do uczestnictwa w ostatnim pożegnaniu bliskiej osoby. Nie stwarzaj również sytuacji, w której poczuje, iż jego niegotowość w tej kwestii jest czymś złym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.