Nurkowanie dla początkujących - od czego zacząć?
Hobby

Nurkowanie dla początkujących – od czego zacząć?

Nurkowanie dla początkujących – od czego zacząć? Nurkowanie to sport ekstremalny. Jednak pomimo tego jest to sport prawie dla każdego z nas. Nurkowanie jest nie tylko widowiskowe i przyjemne, ale także nie wymaga od nas szalonej kondycji. Wiele osób nurkowania próbuje po raz pierwszy na wczasach w egzotycznych krajach. Podczas takiego wypadu łapie się bakcyla. Po tym wydarzeniu chce się więcej i więcej. Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem tak na poważnie? Jak nurkować profesjonalnie oraz bezpiecznie?

Czy nurkowanie jest dla mnie?

Wiele osób zastanawia się czy nurkowanie jest oby na pewno dla niego? Kryteria dla kogo nurkowanie jest odpowiednie są dosyć ogólne. Tak naprawdę to nurkować może każdy z nas. Oczywiście pod warunkiem, że czujemy się dobrze w wodzie oraz potrafimy pływać. Zanim podejmiemy decyzję o kursie nurkowania Szczecin, będziemy musieli obowiązkowo udać się do lekarza i uzyskać na podstawie przeprowadzonych badań odpowiednie zaświadczenie, które wykluczy przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Jeśli chorujemy na nadciśnienie, padaczkę czy też mamy innego rodzaju problemu zdrowotne, to koniecznie należy o tym powiedzieć lekarzowi. Nurkowanie jest przeważnie bardzo bezpieczne, a przy amatorskim uprawianiu jest obarczone ryzykiem wręcz minimalnym. Dla bezpieczeństwa stu procentowego należy sprawdzić stan swojego zdrowia. Badania podstawowe powinny być wręcz obowiązkowe.

Zobacz również:

Zapiszmy się na kurs

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych książek o nurkowaniu. Ponadto znajdziemy blogi czy też firmy instruktażowe. Właśnie od takich podstaw powinniśmy rozpocząć swoją edukację w tym kierunku. Pamiętajmy, że nawet przeczytanie stu książek nie zastąpi nam profesjonalnego kursu nurkowania Szczecin. Sama teoria w przeciwieństwie do kursu nurkowania Szczecin nie daje nam żadnych uprawnień. Nurkowanie samo w sobie wydaje się niezmiernie proste. Pomimo wszystko wymaga zdobycia niezbędnej wiedzy oraz także umiejętności. Jeśli nie pojmiemy niektórych zagadnień teoretycznych oraz technik praktycznych nurkowanie może się okazać niezmiernie niebezpiecznie. Zacznijmy od podstaw, a z czasem poszerzajmy swoje umiejętności. Może to być kurs nurkowania Szczecin nocą czy też na znacznie większych głębokościach. Bez znajomości samej fizyki nurkowania, umiejętności reagowania w sytuacjach niespodziewanych czy też bez znajomości sprzętu lepiej nie zapuszczajmy się pod wodę.

Jak dokonać wyboru kursu nurkowania?

Na rynku znajdziemy mnóstwo kursów nurkowania Szczecin. Kurs nurkowania Szczecin trwa kilkanaście bądź kilkadziesiąt godzin. Całość jest rozłożona na wiele tygodni pracy. W krajach, gdzie nurkowanie jest bardzo modne znajdziemy kursy dosłownie kilkugodzinne czy też kilkudniowe. Można się o taki kurs nurkowania Szczecin pokusić, ale tylko w przypadku, gdy chcemy sprawdzić się bądź też zwiedzać świat podwodny w asyście ekipy doświadczonej. Jednak gdy nasze apetyty są nieco większe, to pamiętajmy, że nurkowie szkolą się przez wiele, wiele lat. Swojej wiedzy oraz umiejętności nie da się fizycznie przekazać w czasie kursu dwunastogodzinnego. Przy wyborze takiego ekspresowego szkolenia, miejmy świadomość swoich umiejętności i nie przeceniajmy ich pochopnie. Wybierzmy sprawdzoną firmę, która ma doświadczenie w prowadzonych kursach. Co najważniejsze powinna mieć rzeszę zadowolonych kursantów, którzy nie tylko nauczyli się techniki nurkowania, ale także złapali bakcyla i chcą nadal się rozwijać w nurkowaniu. Nie powinniśmy w żadnym wypadku wybierać szkoły nurkowania, która jest nieznana na rynku czy też szkoły nurkowania, która nie ma zbyt pochlebnych opinii w sieci czy też na rynku. Pamiętajmy o tym.

Gdzie możemy nurkować?

Wybór tak naprawdę jest niezmiernie spory i wszystko zależy od zasobności naszego konta oraz indywidualnych oczekiwań. Bardzo dużo osób na nurkowanie wybiera się do Egiptu. Wybór pada na Cypr, Kretę, Rodos, Chorwację czy też Wyspy Kanaryjskie. Bardzo piękny świat podwodny czeka na nas w Turcji czy też w Tunezji. Destynacje jeszcze bardziej egzotyczne to Filipiny czy też Dominikana. Czy gdy wyjeżdżamy na nurkowanie musimy się dodatkowo ubezpieczyć? Nie ma takiego obowiązku. Wystarczy oczywiście w całości standardowe turystyczne ubezpieczenie. Jeśli podczas wyjazdu uprawiamy nurkowanie, to warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które jest jednak poszerzone o opcję nurkowania. W przypadku nurkowania ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, co obejmuje konkretnie polisa. Chodzi o takie elementy jak głębokość, do której możemy nurkować oraz gdzie. Można także ubezpieczyć swój sprzęt, bagaż czy też wykupić specjalne ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie dla nurków zawierać powinno także ratownictwo na morzu, czy też pomoc transportu w przypadku wypadku. Gdy już nauczymy się nurkować, nabierzemy doświadczenia i zakochamy się w tym sporcie na dobre, to będziemy wybierać miejsce wypoczynku, w którym możemy nurkować do woli, a ryby i roślinność pod wodą robi na nas ogromne wrażenie. Takich miejsc w Europie i na świecie jest bardzo dużo.