Jak układać kostkę brukową?
Budownictwo

Jak układać kostkę brukową?

Jak układać kostkę brukową? Kostka brukowa cieszy się dużą popularnością ze względu na estetyczny, jednocześnie trwały wygląd powierzchni podjazdów i chodników. Materiał ten wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na ścieranie i jest atrakcyjny pod względem cenowym. Niestety jego układanie to dość problematyczna kwestia, która wymaga od nas pewnego doświadczenia i wiedzy. Jakie materiały i narzędzia okażą się konieczne? Na czym polega korytowanie? W jaki sposób układać kostkę brukową? Jak wygląda ostatni proces układania bruku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie materiały i narzędzia okażą się konieczne?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat układania kostki brukowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie materiały i narzędzia okażą się niezbędne do wykonywania tej czynności. Oczywiście kluczowa jest sama kostka- jej kształt i faktura powinna być dostosowana w zależności od tego, w jaki sposób będzie eksploatowana nawierzchnia. Ilość potrzebnego materiału jesteśmy w stanie obliczyć na podstawie pomiarów w terenie. Niekiedy nawierzchnia wymaga zamontowania odwodnienia powierzchniowego. W konsekwencji konieczne okaże się wyposażenie w elementy niezbędne do odprowadzania wody, czyli rury kanalizacyjne czy też kanał liniowy. Jeśli kostka układana jest tylko na małej powierzchni, wówczas asortyment narzędzi możemy z powodzeniem ograniczyć do szpadla, grabi, ręcznego ubijaka i taczki. Ważne są też narzędzia pomiarowe- miarki, poziomnice, sznurki, paliki. Wyznaczanie trasy jest możliwe, o ile zaopatrzymy się w pręty zbrojeniowe- ich średnica powinna być wyższa niż 12 cm. Nieco mniej korzystnie wygląda to w sytuacji, kiedy obszar pracy jest większy. Wówczas kluczowe jest użycie profesjonalnego sprzętu, takiego jak chociażby spycharko-ładowarka.

Na czym polega korytowanie?

Skoro wiemy już, czego potrzebujemy przed rozpoczęciem czynności właściwych, możemy przejść do następnego kroku. Na początku wyznaczamy teren za pomocą sznurków, który będzie poddawany obróbce. Kiedy już uda nam się tego dokonać, wówczas rozpoczynamy proces korytowania. Warstwy usuwa się na głębokość od 15 do 20 cm. Wykopana ziemia musi zostać wywieziona, a potem możemy ją dowolnie wykorzystać. Kiedy budujemy podjazd dla samochodów, wówczas warto zwiększyć głębokość korytowania nawet do 35 cm lub więcej, jeśli grunt jest szczególnie uciążliwy. Takowym z pewnością jest glina. Pamiętajmy, że dno wykopu każdorazowo musi być równe, jednocześnie powinno mieć niemalże identyczną głębokość. Kiedy prowadzimy nierówną drogę, ze względu na pofalowaną działkę, wówczas wykop w różnych miejscach będzie miał nieco inną głębokość. Aby uzyskać najbardziej optymalne dno, nie obędzie się bez stałej kontroli korytowania. Często wykorzystywanym udogodnieniem jest linia odniesienia w postaci sznurka.

W jaki sposób układać kostkę brukową?

Czas przejść do najważniejszej i najbardziej wyczekiwanej czynności, czyli układanie samej kostki brukowej. Kiedy podkład pod kostkę jest odpowiednio przygotowany, wówczas rozpoczynamy od zdjęcia folii zabezpieczającej materiał. Kostka brukowa powinna być układana poprzecznymi rzędami, natomiast my powinniśmy znajdować się na powierzchni już położonej. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie nam co chwilę podawała i dowoziła materiał. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia różnorodnych odcieni materiału z partii produkcyjnych, dlatego też warto mieszać kostki z trzech palet. Podczas układania powinniśmy myśleć w taki sposób, aby zminimalizować liczbę docinanych kostek. Niekiedy strzałem w dziesiątkę mogą okazać się gotowe wersje połówkowe. Kluczowe jest zaprojektowanie takiej szerokości podjazdu, aby stanowiła wielokrotność wymiarów kostki. Specjaliści zalecają, aby krawężniki rozstawiać w odległości, która zapewni niewielki luz. Podczas prac związanych z cięciem należy zabezpieczyć się przed pyłem! Możemy tego dokonać zakładając maskę ochronną, dzięki temu przyczyniamy się do ochrony swojego zdrowia.

Jak wygląda ostatni proces układania bruku?

Ostatnią czynnością podczas układania kostki brukowej jest zagęszczanie podłoża i posypka z piasku. Ta pierwsza czynność odbywa się za pośrednictwem specjalnego urządzenia, które nosi nazwę wibratora płytowego. Umożliwia on równomierne siadanie kostki, dzięki czemu końcowa pozycja materiału będzie niemalże idealna. Proces związany z zagęszczaniem możemy uznać za zakończony, jeśli przed płytą wibratora nie wyczuwamy uskoku na granicy pracy maszyny. Kiedy już zakończymy tą czynność, wówczas przechodzimy do ostatniej czynności, czyli rozsypania drobnego piasku na powierzchni. Dzięki temu, że wnika on w szczeliny, kostki są pomiędzy sobą zaklinowane. Teraz pozostaje nam zmieść nadmiar piasku i powierzchnia jest już gotowa do użytkowania. Jeśli mamy taką ochotę, możemy zabezpieczyć powierzchnię specjalnym detergentem, który odpowiada za zmniejszenie nasiąkliwości kostki.