Kiedy powinienem podać dziecku witaminę K?
Zdrowie

Kiedy powinienem podać dziecku witaminę K?

Kiedy powinienem podać dziecku witaminę K? Standardowo noworodki otrzymują w szpitalu dawkę witaminy K niemal natychmiast po porodzie. Rodzice zazwyczaj decydują się na jej oddanie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jednocześnie rada lekarza nie jest jasna. Kiedy należy podawać dziecku witaminę K2? Czy to w ogóle konieczne? Odpowiadamy.

Ważna witamina K

Witamina K odpowiada głównie za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi w naszym organizmie. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran i mineralizację kości. Jednocześnie noworodki rodzą się z bardzo niskim poziomem witaminy K w swoim ciele. Nie mogą go przechowywać w czasie ciąży, ponieważ nie przenika przez łożysko. Dlatego noworodki są zagrożone rozwojem zaburzeń krzepnięcia. Aby tego uniknąć, lekarze podają witaminę K niemal natychmiast po porodzie. Jednak rodzice muszą zgodzić się na podanie witaminy K i zaszczepienie swoich dzieci. Zwykle rodzice nie mają nic przeciwko przyjmowaniu tej witaminy przez dzieci. Jednak istnieją kontrowersje dotyczące tego, czy dawkowanie odbywa się również po wypisie.

Witamina K w mleku

Witamina K2 znajduje się głównie w żywności. Jednak wszyscy wiemy, że noworodki i małe dzieci jedzą tylko mleko krowie. Dlatego nie mogą uzyskać wystarczającej ilości tej witaminy. Możemy jednak wysłać go z mlekiem. Tutaj jednak pojawia się problem, ponieważ w mleku matki jest stosunkowo mało mleka. Ponadto, jeśli dieta mamy jest uboga w witaminę K, w jej mleku nie ma jej wcale. Dlatego nie zaoferuje tego dziecku. Gdy dzieci jedzą mleko modyfikowane, sytuacja jest nieco inna. Tam poziom witaminy K jest obfity. Problem w tym, że maluchy muszą wypijać co najmniej 500 ml mleka dziennie. Dla nieco starszych dzieci nie jest to duży problem. Jednak noworodki zwykle nie piją tak dużo.

Suplementować czy nie?

Kiedy powinienem podać dziecku witaminę K?
Kiedy powinienem podać dziecku witaminę K?

Rodzice często zastanawiają się, czy zażywać dodatkową dawkę witaminy K2, czy zrezygnować z praktyki? W rzeczywistości nie ma ostatecznych badań wykazujących potrzebę suplementacji witaminą K od Ukrytych Terapii. Dlatego możemy skorzystać z porad Polskiego Towarzystwa Noworodkowego. Niestety jego rady często się zmieniają. Zmiany dotyczą głównie dawki witaminy K przyjmowanej przez dzieci, którą każdy zgadza się przyjąć zaraz po porodzie. Ale czy powinniśmy dalej dodawać? Obecnie stowarzyszenie zaleca noworodkom przyjmowanie 1 mg witaminy K do końca trzeciego miesiąca życia. Dotyczy to jednak tylko małych dzieci, które otrzymują pierwszą doustną dawkę witaminy K w postaci płynnej. Tymczasem stowarzyszenie zaleca, aby dzieci otrzymały pierwszą dawkę witaminy K poprzez wstrzyknięcie domięśniowe. Jeśli dziecko otrzymuje dawkę domięśniową, nie jest wymagana dalsza suplementacja witaminy K. Dotyczy to bardziej dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Porady ze szpitala

Reasumując można powiedzieć, że jeśli dziecko przyjmuje witaminę K doustnie, powinno brać ją do końca trzeciego miesiąca, a jeśli ma zastrzyki, może zrezygnować z suplementacji. Powinniśmy jednak pamiętać o radach, jakie otrzymamy od szpitala po wypisie. Niektóre dzieci są bardziej narażone na zaburzenia krzepnięcia. Dotyczy to niemowląt, których matki przyjmują niektóre leki w czasie ciąży. Zaburzenia krwawienia mogą również wystąpić u wcześniaków. Za każdym razem neonatolog wymienia witaminy, które musimy podawać naszym dzieciom. Wśród nich mogą znaleźć się witaminy K2 i D3. Jednak twój lekarz może stwierdzić, że zalecasz tylko witaminę D3. Postępuj zgodnie z poradą lekarską podczas przyjmowania jakiegokolwiek suplementu diety. W pierwszych miesiącach życia dziecka częściej spotykamy się z pediatrą. Przy każdej wizycie pyta o leki, które dziecko przyjmuje. Jeśli uzna, że ​​dziecko nie potrzebuje już witaminy K, na pewno nam o tym poinformuje.

Jak dostarczana jest witamina K?

Niemowlęta karmione mieszanką przyjmują witaminę K prawie cały czas. Nie dotyczy to dzieci karmionych piersią. Dostają tylko małe dawki tej witaminy. Jeśli otrzymamy takie skierowanie, w jakiej formie powinniśmy je nadać? Obecnie witaminę K w tabletkach znajdziemy w każdej aptece. Jednak ten formularz jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych. Krople witaminy K są znacznie lepsze dla dzieci. Z nią zwykle jest witamina D, którą każdy maluch musi wziąć. Witaminę K możemy też podawać w formie zastrzyków. Jeśli jednak nie mamy w tym zakresie doświadczenia, lepiej udać się do kliniki. Tam pielęgniarki robią zastrzyki dzieciom. Zazwyczaj jednak witamina K podawana jest w formie zastrzyku na zlecenie lekarza. Jeśli takiej rekomendacji nie otrzymamy, wystarczy podarować ją maluchom w postaci wygodnych kropli. Pamiętaj, aby nie przyjmować suplementów witaminowych po 3 miesiącu życia, chyba że zaleci to lekarz.