Utrzymaj zdrowie, idź do fizjoterapeuty
Zdrowie

Utrzymaj zdrowie, idź do fizjoterapeuty

 

Utrzymaj zdrowie, idź do fizjoterapeuty: czasami człowiekowi stanie się coś złego, na przykład złamie nogę. To jeszcze nie jest najgorszy scenariusz, bo można sobie też złamać kręgosłup. Wtedy problem jest poważny. Bywają też mniej dramatyczne urazy, takie jak zwichnięcia czy skręcenia.

Do tego dochodzi szeroki wachlarz możliwości w kwestii uszkodzeń wewnętrznych, takich jak wylewy, martwice i inne rzeczy, które też wpływają na sprawność ruchową człowieka. Z takimi właśnie problemami mierzy się współczesna fizjoterapia, w ortopedii znana także jako ratunek przed operacją . Oczywiście nie zawsze da się uniknąć nieuniknionego, ale jeśli już się da, to właśnie dzięki tego typu terapiom, które dają świetne rezultaty i pozwalają wywinąć się nawet z wielkich problemów zdrowotnych.

 

Oddziaływanie na organizm za pomocą różnych bodźców może stymulować tkanki do regeneracji lub hamować ich degenerację. Brzmi to bardzo dobrze i w dodatku naprawdę tak się dzieje, ponieważ skuteczności zabiegów fizjoterapeutycznych dowiodły liczne próby kliniczne i badania naukowe. Tak jak ćwicząc regularnie mięśnie brzucha można ustrzec się liposukcji na stare lata, możemy też ćwiczyć w rozmaity sposób inne tkanki ciała, aby zapewnić im długowieczność i samemu nie mieć kłopotów ze zdrowiem przez wiele lat. Zdarza się, że już od początku życia potrzebujemy jakiegoś wsparcia dla naszego organizmu, aby rozwijał się prawidłowo. Dla wszystkich dzieci od najmłodszych lat działa osobna kategoria, jaką jest fizjoterapia w pediatrii (polecamy fizjoterapia dzieci kursy), dzięki której tysiące małych pacjentów zyskuje sprawność i może dogonić rówieśników. Nie zawsze trzeba robić im skomplikowane operacje, zwłaszcza, że jako istoty rozwijające się i mające mnóstwo energii życiowej, dzieci świetnie reagują na leczenie i dają radę przezwyciężać przeciwności losu z siłą zadziwiającą dorosłych. Dlatego nawet, jeśli wydaje się, że niemowlak czy przedszkolak to istotka słaba i wiotka, trzeba pamiętać, że to właśnie u tej grupy ludzi efekty terapii są najbardziej spektakularne i aż miło popatrzeć. Operacje natomiast są realnym zagrożeniem i obciążeniem dla organizmu i zawsze trzeba brać to pod uwagę, nawet jeśli korzyści z nich płynące są duże. Po prostu nie powinno się traktować zabiegów chirurgicznych jak prostego rozwiązania problemu, bo nic nie jest proste . A w medycynie jednak dużo prościej i bezpieczniej może być zdobyć się na wysiłek i poddać się terapii ruchowej i rehabilitacji, niż iść pod skalpel i czekać na cudowne efekty. Po operacji i tak zawsze trzeba się pomęczyć, żeby dojść do formy sprzed zabiegu, bo wycieńcza ona organizm i potrzebna jest fizjoterapia, gdzie praca lekarza łączy się z pracą pacjenta dla wspólnego, zadowalającego efektu.

Efekty sesji terapeutycznych

 

Jeśli już mowa o efektach, to warto się zastanowić, jakie efekty można zauważyć po poddaniu się sesji terapeutycznej. Na pewno jakaś poprawa nastąpi, ale konkretnie to jaka? Takie pytanie mogą sobie zadawać pacjenci, decydujący się na zabiegi. Otóż należy pospieszyć z wyjaśnieniem, że poprawa może być dwojaka, czyli pełna lub niepełna. Za niepełną można uznać wszystkie dobre zmiany, które nastąpiły w życiu pacjenta po wdrożeniu leczenia, ale nie pozwoliły na powrót do tego wszystkiego, co pacjent był w stanie zrobić przed urazem czy chorobą, która była powodem utraty sprawności. Jeśli mistrz świata w bieganiu po szeregu wizyt u fizjoterapeuty może chodzić, skakać i zachowuje się jak normalny człowiek, ale nie wygrywa już żadnych zawodów, to można powiedzieć, że w jego przypadku fizjoterapia w sporcie przyniosła niepełną poprawę. Oczywiście ćwicząc ciężko i nie poddając się, prawdopodobnie po miesiącach lub latach ów biegacz znów będzie w stanie wygrać jakiś wyścig, ale to już tylko dzięki własnemu samozaparciu i ciężkiej pracy. Bywa i tak, że operacji nie da się uniknąć. Po prostu trzeba dostać się do środka organizmu i  mechanicznie, rękami i narzędziami, naprawić to, co się popsuło. Dobrze, że medycyna na to pozwala, bo w średniowieczu nie było takich możliwości i ludzie tracili nogi i ręce z powodu banalnego zwichnięcia.

 

Wracając do czasów współczesnych, dobry lekarz jest w stanie naprawić to i owo, ale sam zabieg powinien mieć swoją kontynuację w formie rehabilitacji właśnie. Może ona przybierać różnorakie formy i pomagać bardziej lub mniej. Prawda jest taka, że dużo, o ile nie najwięcej, zależy od determinacji samego pacjenta. Jeśli jest on wystarczająco oddany swojemu powrotowi do zdrowia, to pilnie ćwiczy i szuka różnych metod wsparcia, wśród których jest fizjoterapia. W geriatrii może być najtrudniej o motywację, ponieważ pacjent wie, że i tak niedługo umrze, więc po co ma się starać . Wtedy rzeczywiście trudno już mu pomóc, można stosować jakieś psychologiczne triki i metody perswazji, ale jak się nie chce, to już nic się nie pomoże. Natomiast zdarzają się nawet pacjenci geriatryczni, którzy z jakiegoś powodu pragną z całych sił pozostać sprawnym jak najdłużej. Być może to życzliwość w stosunku do rodziny, której się nie chce obciążać opieką nad zniedołężniałym dziadkiem czy babcią.