Zawód: dermatolog
Praca,  Zdrowie

Zawód: dermatolog

Zawód: dermatolog. Jak ważne jest zdrowie naszego ciała wie chyba każdy, co więcej mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że świadomość ludzi na to jak ważne jest zdrowie rośnie. Dlatego coraz częściej korzystamy z usług różnego rodzaju fachowców, a czasem nawet znachorów. Artykuł ten chcę jednak poświęcić specjalistom, o których mało się mówi, a konkretnie lekarzom dermatologom. Zanim jednak przejdziemy do tego, czym tak naprawdę jest ten zawód powiedzmy sobie nieco o samej dermatologii. 

Czy zajmuje się dermatologia

Jak wiemy organizm ludzki to jeden ogromny współpracujący zespół i wpływ chociażby drobnego przeziębienia może mieć niebagatelny wpływ na całe ciało. Lekarz dermatolog bada, zatem stan skóry, z której potrafi wyczytać przeróżne schorzenia – od takich oczywistych jak np. alergie po stan hormonalny pacjenta. Na naszej skórze pojawić się także mogą znaki mówiące o stanie zapalnym zębów, zatok czy układu pokarmowego.

Sama dermatologia wiąże się z innymi dziedzinami, ponieważ dosłownie każda ingerencja w nasze ciało odbija się na skórze. To też na przykład leki przepisane nam od innego lekarza mogą powodować reakcje alergiczne na skórze.

Lekarz dermatolog nie musi znać się na wszystkim, dlatego współpracują oni ze specjalistami w takich dziedzinach jak na przykład urolog czy ginekolog. Jest to spowodowane tym, że do dermatologa przychodzą osoby z chorobami błon śluzowych, włosów a nawet paznokci, a jeżeli już jesteśmy przy błonach śluzowych to warto wspomnieć o tak zwanej wenerologii, czyli takim odłamie dermatologii, który zajmuje się chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową.

Reasumując ten wstęp, do lekarza dermatologa pacjenci zgłosić mogą się z wszelkimi zmianami na ich ciele, a jeżeli źródło choroby znajduje się wewnątrz ciała a jej efekty widać na skórze wówczas lekarz dermatolog w współpracy z odpowiednim specjalistom podejmują odpowiednią terapię.

Skoro już mniej więcej wiemy, czym zajmuje się omawiany zawód pozwolę sobie na przytoczenie kilku informacji, czym jest skóra i jaką funkcję pełni.

Skóra

Skóra to tak naprawdę narząd, który osłania cały nasz organizm. Gdybyśmy zmierzyli jej powierzchnię to będzie ona wynosiła około 2 metry kwadratowe. Skóra dzieli się na trzy warstwy- naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że najgrubszą skórę człowiek ma na pięcie, a najcieńszą na powiekach. Wyżej wspomniana tkanka podskórna składa się z tkanki łącznej oraz tłuszczowej, skóra właściwa to przede wszystkim naczynia i nerwy oraz komórki zwane mastocytami i fibroblastami. Naskórek zbudowany jest z kilku kolejnych warstw- podstawowej, kolczastej, ziarnistej oraz rogowej. Znajdują się w nim komórki barwnikowe (melanocyty), komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne oraz komórki układu nerwowego. Kiedy myślimy o dermatologu zazwyczaj wizytę kojarzymy z jakimiś plamkami na skórze czy problemowym trądzikiem, otóż lekarz dermatolog bardzo często zajmuje się też oparzeniami zwłaszcza czwartego stopnia. Nie są mu straszne odmrożenia, albinizm czy wyżej wspomniany trądzik.

Najczęstsze choroby skóry

Do najpowszechniejszych schorzeń skóry zalicza się łysienie, łojotok, łupież, atopowe zapalenie skóry czy nowotwory złośliwe. Według mnie, co najważniejsze to fakt, iż do lekarza dermatologa nie jest potrzebne skierowanie, na leczenie jest bezpłatne. Tutaj pojawia się mały haczyk, mianowicie leczenie jest bezpłatne w stosunku do chorób za każdy zabieg kosmetyczne jak np. usuwanie blizn musimy zapłacić.

Ile zarabia lekarz dermatolog?

Zawód: dermatologZ uwagi na charakter artykułu postanowiłem zamieścić tutaj informacje o zarobkach, na jakie może liczyć lekarz dermatolog. Zanim przedstawię wam konkretną kwotę to przybliżę, od czego zależy wysokość pensji dermatologa. Przede wszystkim od wielkości firmy, regionu w jakim jest zatrudniony, stażu pracy oraz wykształcenia. Przechodząc do tego co czytelnicy lubią najbardziej czyli danych statystycznych, to pensja dermatologa waha się pomiędzy 4641 złotych, a 18600 złotych. Oczywiście najwięcej jest specjalistów których pensja waha się w granicach mediany tych liczb czyli około 6000 złotych. Tak, więc oto wygląda praca lekarza dermatologa i takie zarobki osiągają najlepsi w kraju.

Zawód dermatologa jest bardzo potrzebny w społeczeństwie, przede wszystkim, dlatego że pomaga ludziom, którzy ulegli wypadkowi, a także pomaga stawić czoła problemom, które posiadamy od dzieciństwa. Zbliżając się ku końcowi chciałbym opowiedzieć wam o tak zwanej profilaktyce. Warto udać się do dermatologa na takie profilaktyczne badanie, ponieważ obejrzy on nasze znamiona i ewentualne zmiany na skórze. Dla większości zmian zwanych pieprzykami specjalista nie zleci terapii etc. jednak jeżeli coś będzie wyglądać podejrzanie to zaleci Ci on wizytę za około kilka miesięcy. Z pewnością od razu do dermatologa powinniśmy udać się, jeżeli coś pojawiło nam się na skórze od razu, wówczas umawiamy się na następny dzień lub nawet ten sam. Może to uratować nam niekiedy życie.