Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?
Nieruchomości,  Usługi

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny? Dla każdej osoby, która marzy o własnym domu największym problemem jest gotówka, którą trzeba posiadać, aby daną nieruchomość móc kupić. 95% osób kupujących domy wybieraj kredyty hipoteczne, gdyż jest to jedyna szansa na to, aby móc stać się posiadaczem swojej własnej przestrzeni. Dziś oczywiście niezbędny jest do tego wszystkiego wkład własny, ale mimo wszystko posiadanie całej gotówki w większości przypadków jest po prostu mało realne.

Biorąc kredyt hipoteczny otrzymujemy pożyczkę z banku, która przybliża nas do posiadania własnych czterech kątów. To właśnie pieniądze, a dokładniej ich nie posiadanie stanowi główny problem, który z pomocą odpowiedniego banku możemy po prostu rozwiązać. Aby otrzymać najlepszy kredyt należy przede wszystkim dobrać ofertę indywidualnie do swoich możliwości. Jednemu kredytobiorcy lepszą ofertę przedstawi jedna placówka, innemu zupełnie inna. Należy więc wziąć kilka propozycji, porównać je i w ostateczności zdecydować się na taki produkt bankowy, który po prostu okaże się być dla nas najlepszy i co najważniejsze – najbardziej korzystny.

Kredyt hipoteczny- najważniejszym elementem jest zdolność kredytowa

Rozpoczynając starania o kredyt, w  pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jak wygląda nasza zdolność kredytowa. Od niej tak naprawdę zależy czy kredyt otrzymamy i w jakiej maksymalnie to może być kwocie. Na ocenę zdolności kredytowej składa się kilka czynników, w tym między innymi kwota oraz okres na jaki chcemy wziąć kredyt, wysokość wkładu własnego, a także forma zatrudnienia i wysokość comiesięcznych dochodów. Ważną rolę odgrywa także ilość członków gospodarstwa domowego oraz fakt, czy przyszły kredytobiorca posiada jakiekolwiek inne zobowiązania oraz pożyczki. Kredyty hipoteczne to duże sumy, które banki pożyczają swoim klientom. Robiąc to, muszą mieć pewność, iż mają do czynienia z jak najbardziej wiarygodnym klientem. Oczywiście w każdym banku zdolność kredytowa może zostać wyliczona w nieco inny sposób, dlatego też decydując się na taką formę zapożyczenia warto wziąć uwagę na kilka propozycji, by wśród nich znaleźć tą najlepszą.

Najbardziej korzystne kredyty hipoteczne

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?Każda oferta kredytowa jest inna, dlatego też tak niebywale ważne jest zwrócenie uwagi na to, co zawierają wszelkie szczegóły. Tutaj najbardziej istotne jest to, aby umieć wynegocjować jak najbardziej korzystne z rozwiązań. Na dobrą ofertę wpływ ma wiele elementów, nie tylko samo oprocentowanie, którym w większości zachęcani są klienci. Kredyty hipoteczne i ich spłaty związane są między innymi z RRSO czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, z wysokością opłaty przygotowawczej czyli marży, wyborem rat równych lub malejących. Na całkowity koszt kredytu wpływ ma także wybór odpowiedniego ubezpieczenia, które często mamy z góry narzucone oraz innych produktów banku, które są konieczne aby móc otrzymać kredyt. Jak więc widać, nie tylko samo oprocentowanie decyduje o tym, ile nas kredyt wyniesie i czy jest on najlepszym. Każdy element składa się na całkowite koszta dlatego też niebywale ważne jest to, aby sprawdzić wszelkie kwestie i na ich podstawie wybrać to najlepsze rozwiązanie.

Jakie potrzebujemy elementy, aby móc otrzymać kredyt hipoteczny?

Oczywiście biorąc duży kredyt hipoteczny bank musi posiadać wszelkie niezbędne informacje, byśmy stali się dla niego wiarygodni i wypłacalni. Do dokumentów osobistych należą na pewno: wniosek o kredyt, dowód osobisty i drugi dowód tożsamości. Jeśli chodzi o dokumenty finansowe niezbędnymi dokumentami są na pewno zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wyciąg z rachunku bankowego, zazwyczaj z ostatnich 12 miesięcy, a do tego deklaracja PIT-37. Jeśli o taki kredyt starają się osoby prowadzące działalność gospodarczą konieczne jest okazanie: zaświadczenia o nadaniu numeru NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, deklaracja PIT-36, wydruk z książki przychodów i rozchodów oraz zaświadczenie o wpłatach i braku jakichkolwiek zaległości w ZUS i US. Niektóre banki wymagają także podpisanie umowy przedwstępnej czy posiadanie dokumentu odnośnie wkładu własnego.

Kredyty hipoteczne – podpisujemy umowę, uruchamiamy kredyt, regularnie spłacamy

Jeśli otrzymaliśmy odpowiednią zdolność kredytową i wiemy, że dany bank jest odpowiednim, takim, który zaoferuje nam dobry kredyt hipoteczny możemy przystąpić do podpisania umowy. Zanim jednak to zrobimy warto dokładnie prześledzić i przeanalizować całą umowę i podpisać ją w momencie, kiedy jesteśmy jej w 100% pewni. Wraz z jej podpisaniem kredyt zostaje otwarty i już od tego momentu musimy pamiętać i regularnym spłacaniu naszego zobowiązania. Warto tak dopasować raty, by mieć pewność, że comiesięczne zobowiązanie będzie na naszą kieszeń i nie będziemy mieli problemu z jego spłatą. Wzięcie kredytu bowiem to jedno, a jego spłacenie to rzecz kolejna o jakiej na pewno nie można zapominać. To stanowi bowiem rzecz najważniejszą.