Domy z bali – Wszystko, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy. Domy z bali już dawno awansowały z bycia domkami letniskowymi na pełnowartościowe domy całoroczne. Każdego roku można zaobserwować znaczący wzrost ich popularności. Wszystko dlatego, że drewniane budynki są stosunkowo niedrogie w budowie, powstają niezwykle szybko i są po prostu bardzo ładne. Istnieje jednak lista rzeczy, które każdy inwestor powinien wiedzieć, zanim podejmie ostateczną decyzję o rozpoczęciu przedsięwzięcia. Skąd wzięła się moda na mieszkanie w domach z bali? Czy takie rozwiązanie jest trwałe? Czym różnią się budynki drewniane od murowanych? To tylko kilka z wielu pytań, na które poszukują odpowiedzi osoby rozważające inwestycję tego typu.
Domy drewniane – Plusy wynikające z ich budowy

W Polsce domy z bali drewnianych najczęściej spotkać można na Podlasiu, Suwalszczyźnie oraz w górach. Nie bez powodu takie rozwiązanie kojarzy się głównie z góralskimi chatkami. Nie trudno zauważyć, że architektura w Zakopanem znacząco różni się od tej, jaka występuje w Warszawie czy Wrocławiu. Wszystko ze względu na to, że w wymienionych powyżej rejonach naszego kraju stawia się na tradycyjne budownictwo. Choć wielu uważa je za przeżytek, to w rzeczywistości trudno o lepsze rozwiązanie.
Domy z bali to także bardzo ekologiczna i energooszczędna propozycja. Z jej atutów od lat korzystają mieszkańcy północnej części Europy. Niemal cała Skandynawia usiana jest drewnianymi budynkami, które w piękny sposób łączą w sobie tradycję i nowoczesność. Projektanci wyjątkowo polubili drewno, ponieważ daje ono ogromną dowolność. Wielu uważa, że używanie tego materiału jest ograniczone jedynie wyobraźnią architekta.
Różnice między domami z bali a z cegieł
Największą różnicą w budowie budynków murowanych i drewnianych, jest to, że domy z bali prawie wcale nie wymagają wykonywania prac „na mokro”. Dzięki temu przedsięwzięcie tego typu można rozpocząć praktycznie o każdej porze roku. Jedynymi „mokrymi” działaniami podczas wznoszenia domów z bali, jest wylanie ich fundamentów i – ewentualnie – betonowej wylewki w ramach podłogi. Można jednak ograniczyć się jedynie do fundamentów i zdecydować na ułożenie parkietu. To znacznie skróci czas budowy i umożliwi pracę nawet podczas mrozu.
Kolejnym atutem budowy domów z bali, jest czas potrzebny na realizację tego przedsięwzięcia. Podczas gdy budynki murowane stawia się niekiedy przez kilka lat, drewniane mogą powstać nawet w trzy miesiące. Nie oznacza to jednak, że są one mniej trwałe od ceglanej opcji. Przeciwnie, ich ponadprzeciętna wytrzymałość nie pozostawia żadnych wątpliwości. Decydując się na wzniesienie budynku z drewna, producent dostarcza wszystkie potrzebne elementy na plac budowy. Szkielet domu z bali powstaje w ekspresowym tempie. Najbardziej doświadczone ekipy wyrabiają się w 2-3 tygodnie.
Czego używa się do budowy domów z bali?
Jak wskazuje sama nazwa tych budynków, ich głównym budulcem są drewniane bale. Wyróżniamy kilka rodzajów tych materiałów. Wielu może się zdziwić, że nie zawsze „bale” oznaczają drewno o okrągłym przekroju. Wybierać można spośród:
- bali pełnych, inaczej nazywanych tradycyjnymi. Są to przykłady litego drewna o przekroju dwustronnie zaokrąglonym, okrągłym, prostokątnym lub klasycznym;
- bali warstwowych, czyli składających się z drewnianej okładziny i wypełnionych pianką poliuretanową, styropianem lub wełną mineralną. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie dobrych warunków izolacji cieplnej budynku;
- bali klejonych, na których budowę składa się wiele kawałków sklejonego ze sobą drewna.
Domy z bali buduje się z drewna suchego lub mokrego. Najczęściej wykorzystuje się sosny, świerki i jodły. Rzadziej modrzewie i drzewa liściaste, takie jak dąb i jesion. Budowanie z drewna suchego eliminuje problem osiadania budynku, ale naraża go na przedwczesne pojawianie się niechcianych pęknięć.
Inaczej sytuacja ta prezentuje się w przypadku wznoszenia nieruchomości z bali świeżych. Takie drewno będzie wysychało dopiero po ukończeniu prac budowlanych. Ze względu na to, że w wyniku osychania będzie się ono kurczyć, cała konstrukcja jest narażona na tzw. osiadanie. Na szczęście taka sytuacja wcale nie jest problematyczna. Dzisiejsze techniki budowy umożliwiają skuteczne uniknięcie negatywnych skutków osiadania budowli.
Dzięki wykonaniu niewielkich nacięć wzdłuż bali eliminuje się większość napięcia w drewnie. W taki sposób niweluje się negatywy wynikające z jego kurczenia się podczas schnięcia. Zmniejszenie wspomnianego napięcia ma pozytywny wpływ na całość konstrukcji. Konieczne jest także zadbanie o bezpieczeństwo ścianek działowych, okien oraz drzwi w domu. Należy pamiętać, że dom podczas procesu wysychania może osiąść nawet 15 cm. Montaż wspomnianych elementów powinien przewidywać skutki tego zjawiska i eliminować możliwość ich uszkodzenia w jego trakcie.
Domy z bali wzbudzają coraz większe zainteresowanie społeczeństwa. Ich liczba w Polsce wzrasta każdego roku. Polacy doceniają to rozwiązanie z wielu powodów, a wielu z nich twierdzi, że jest ono lepsze od opcji budowy domu z cegieł.