Jak zrobić rogi – cosplay: rogi wydają się dosyć ekstrawaganckim elementem cosplayu, jednak okazuje się, że jest bardzo wiele postaci, do których będziemy ich potrzebować.
Do jakiego typu postaci potrzebujemy rogów?
Tak naprawdę lista postaci, do których potrzebować będziemy rogów ciągnie się w nieskończoność, lecz warto wymienić choć kilka. Ich designy zazwyczaj przechodzą do historii i pozostawiają niezapomniane wrażenie w wyobraźniach odbiorców kultury. Już taka postać jak Darth Maul z Gwiezdnych Wojen zapada w pamięć, choć jego rogi nie są spektakularne. To raczej kostne podskórne zgrubienia, które uzyskać możemy przy pomocy odpowiedniej charakteryzacji. Pomogą nam w tym przyjazne dla skóry artykuły kreatywne. Co innego Fauno z Labiryntu Fauna. Tutaj pracy wymaga cała postać, ale ogromne rogi okalające jego głowę to nie coś, co uzyskamy przy pomocy sztuczek makijażu. Potrzebne nam będą materiały termoplastyczne i sporo kreatywnej energii, aby wyczarować z nich to solidne poroże. Rogi co więcej są częstym elementem postaci odzianych w zbroję. W takiej formie widzimy je u Saurona we Władcy Pierścieni, czy też Lokiego w wielu filmach z uniwersum Marvela. Nawet wśród postaci Disneya nie zabrakło rogatych bohaterów – na myśl przychodzi chociażby tytułowa postać z filmu Piękna czy Bestia, a także faun z Herkulesa czy Maleficent z Czarownicy.
Z czego wykonać rogi?
Tak więc naprawdę wiele ciekawych postaci posiada rogi. Jak jednak włączyć je w nasz strój? Wszczepianie podskórnych implantów wszak choć wydaje się być rozwiązaniem szalenie interesującym, jest mało dostępne i zbyt trwałe, by robić to w ramach zabawy w cosplay. Potrzebujemy bardziej mobilnych rozwiązań. Z pomocą przychodzą nam tutaj wszelkiego rodzaju materiały termoplastyczne, w tym pianki eva.
Jak zrobić rogi?
Liczne artykuły kreatywne nadają się do tego, by robić z nich rogi, jednak największą popularnością cieszą się tutaj pianki eva. Robienie rogów przy ich pomocy jest po prostu najłatwiejsze, w dodatku są to materiały termoplastyczne dostępne w każdym sklepie dla cosplayerów. Przystępując do wykonania rogów zaczynamy od projektu. Na początek wydrukujmy kilka kadrów przedstawiających rogi, o które nam chodzi. Najlepiej by były widoczne w możliwie neutralnym świetle i z różnych perspektyw. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć jaki właściwie jest ich kształt. Naukę kształtu naszych rogów zaczynamy od formowania ich z folii aluminiowej. Takie pierwsze wprawki to nie pora na materiały termoplastyczne! Będziemy popełniać tu masę błędów. Najpierw musimy się nauczyć formować rogi na czymś, co łatwo jest formować i poprawiać. Kiedy mamy już rogi stworzone z folii aluminiowej, pora na kolejny krok. Mianowicie sięgamy po taśmę naprawczą lub taśmę pakową i oklejamy nią szczelnie nasze rogi. Gdy skończymy, wystarczy rozciąć taśmę wzdłuż rogów z jednej i z drugiej strony. Po ściągnięciu formy z rogów powstaje z taśmy szablon, którego użyjemy do wycięcia odpowiedniego kształtu z pianki eva. Nasze rogi są już prawie gotowe. Fragmenty wycięte z pianki wystarczy już tylko uformować na ciepło i skleić. W następnej kolejności wygładzamy powierzchnię, to również możemy zrobić przy użyciu temperatury. Ostatnie szlify to nadanie rogom odpowiedniej faktury, oraz oczywiście – koloru.
Jak przytwierdzić rogi?
Wykonanie rogów to jedno, lecz ich przytwierdzenie na właściwym miejscu to zupełnie odmienny problem. Najłatwiej mają oczywiście osoby, które nie mają włosów, lub łączą rogi z peruką. Na ogolonej powierzchni głowy rogi z pianki eva czy jakiegokolwiek innego materiału przytwierdzić można za pomocą specjalnego kleju do ciała – tego typu artykuły kreatywne znajdziemy najpewniej w każdym dobrym sklepie dla amatorów cosplayu. Niewielkie rogi możemy osadzić też na zakładanej na głowie peruce. Jeśli wykonujemy rogi, które nie są elementem ciała postaci, ale jej zbroi, sprawa również jest prosta. Podobnie będzie gdy postać ma rogi wyrastające z głowy, ale na niej zawsze nosi hełm lub innego rodzaju zbroję, albo nawet czapkę. Wówczas materiały termoplastyczne, z których wykonujemy zarówno rogi, jak i zbroję, pozwolą na ich połączenie. Zakładając hełm, zakładamy wówczas i rogi. Ma to swoje minusy – bez zbroi nasza postać traci też rogi będące częścią designu. W innych przypadkach popularnym rozwiązaniem jest przymocowanie rogów na opasce. Sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku mniejszych, delikatniejszych rogów, ale i przy większych, solidnych może zdań egzamin. Musimy tylko zwrócić wówczas uwagę, by rogi wykonane były z lekkich artykułów kreatywnych. Dla przykładu rogi wykonane z pianki eva będą sprawiały solidne, często nawet toporne wrażenie, a przy tym pozostaną bardzo lekkie. Oczywistym jest, że im większe nasze rogi, tym szersza potrzebna jest opaska. W skrajnych przypadkach, gdy rogi dominują nad głową postaci, wykonuje się opaskę w formie czapki dopasowanej do kształtu głowy osoby, która ma je nosić. Dopiero na taką platformę nakładamy perukę, która odpowiednio wystylizowana przykrywa czepiec podtrzymujący rogi.