Jak układać płytki ceramiczne na ścianie w kuchni?
Wnętrza

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie w kuchni?

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie w kuchni? Tak jak w przypadku wszystkich prac wykończeniowych, układanie płytek ceramicznych na ścianie w kuchni rozpoczyna się od dokładnego przygotowania podłoża. Przede wszystkim należy zacząć od usunięcia starych płytek. Czas przygotować się na najważniejszy moment całej renowacji – położenie nowych płytek ceramicznych do kuchni.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca do działania. W tym celu gładką powierzchnię należy przetrzeć na całej powierzchni układania. Ma to na celu zapewnienie silnego połączenia między płytką a ścianą. Klej wniknie w zniszczoną powierzchnię i stanie się częścią ściany, przytrzymując na niej nową płytkę dekoracyjną. Ważne! Na outlet płytek ceramicznych istnieje możliwość zakupu pełnowartościowych produktów po obniżonych cenach.

Jak zdemontować płytki ceramiczne ze ściany w kuchni?

Kolejność demontażu płytek kuchennych jest następująca:

  • Spoiny między płytkami zwilżyć gąbką.
  • Oczyść fugę ze spoin za pomocą metalowej pacy.
  • Wsuwając pacę w szew między płytkami, usunąć płytki ceramiczne ze ściany.

Lepiej jest zdemontować płytki od góry do dołu. Płytki można także zdemontować używając dłuta u młotka. Najpierw szwy, podobnie jak w poprzedniej metodzie, są nawilżane i oczyszczane z zaprawy. Następnie pod górną płytkę wkłada się dłuto, a płytkę strąca się uderzeniami młotka.

Jak układać płytki ceramiczne na ścianie?

Wykończenie ściany w kuchni, może być wykonane przy użyciu różnych materiałów, jednak płytki dekoracyjne są uważane za najlepsze i najbardziej atrakcyjne rozwiązanie. Gdzie kupić tanie płytki ceramiczne? Wyprzedaż na outlet płytek ceramicznych w sklepie budowlanym zapewnia zakup takich materiałów wykończeniowych po naprawdę niskich cenach, przy czym płytki są wysokiej jakości bez żadnych uszkodzeń.

 Ale teraz najważniejsze, czyli układanie płytek, krok po kroku:

Po usunięciu starych płytek kuchennych, dokładnym oczyszczeniu ścian, wyrównaniu, (jeśli to konieczne) i zagruntowaniu, można układać płytki na ścianie. Gruntowanie ma na celu lepszą przyczepność kleju do powierzchni ściany. Ściany można zagruntować zwykłym wałkiem piankowym, po namoczeniu w specjalnej kąpieli z podkładem.

Oznakowanie powierzchni

Warto zacząć od znaczników. Za pomocą poziomicy narysować linię wyznaczającą wysokość jednej płytki od podłogi, pamiętając o szerokości spoiny. Jeśli położy się płytki dekoracyjne, zaczynając od drugiego rzędu, na tej linii zostanie zamontowany metalowy profil, dzięki temu płytka uzyska podporę. Jeśli układa się płytki ceramiczne dekoracyjne na ścianach po ułożeniu płytek podłogowych, można rozpocząć układanie od pierwszego rzędu. Ale jeśli początkowo układa się płytki na ścianach, warto zacząć od drugiego rzędu. Pierwszy rząd zostaje na koniec tak, aby pokrywał płytki podłogowe.

Układanie płytek ceramicznych na ścianie w kuchni

Po oznaczeniu ściany i przygotowaniu kleju zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, należy go nakładać na ścianę pacą zębatą. Klej trzeba nakładać na niewielką powierzchnię, nie większą niż 1 m², w przeciwnym razie nie będzie czasu na przyklejenie płytek dekoracyjnych. Klej szybko twardnieje. Następnie trzeba nałożyć klej na tylną część płytki i mocno docisnąć do ściany. Po zetknięciu płytki z powierzchnią ściany należy ją lekko poprzesuwać okrężnymi ruchami na kleju, jest to konieczne w celu uwolnienia nadmiaru powietrza, a także równomiernego rozprowadzenia kleju między płytką a ścianą. Kolejną płytkę układa się w ten sam sposób, skupiając się na pierwszej płytce za pomocą poziomicy. Wzdłuż niej zostanie ułożony następny rząd płytek kuchennych.

Ważne! Płytki do kuchni montowane na ścianach należy układać w poziomych rzędach, do następnego rzędu można przejść dopiero po skończeniu poprzedniego. Sprawdzić poziome rzędy z poziomem. Aby szwy między płytkami były takie same, użyć krzyżyków dystansowych. Konieczne jest układanie krzyżyków między szwami, zalecane jest, aby nie wstawiać krzyżyków w szew między 4 płytkami naraz, lepiej jest używać krzyżyków we wszystkich szwach z jedną końcówką od góry i od dołu. Jeśli przyklejanie płytek zbliża się już do krawędzi ścian, może okazać się konieczne przycięcie płytek ceramicznych.

Ważna uwaga: istnieją różne powłoki na ściany i podłogi, w zależności od składu powierzchni, na którą są przyklejone, zależy to od tego, czy klej nakłada się na obie powierzchnie, czy tylko na płytki ceramiczne. Na przykład klej nakłada się na ścianę i płytkę, jeśli ściana jest pokryta tynkiem lub zaprawą cementowo-piaskową, ponieważ silnie pochłaniają wilgoć. Jest to konieczne dla lepszej przyczepności do płytek i mniejszego skurczu kleju.

Fugowanie po ułożeniu płytek dekoracyjnych

Po stwardnieniu kleju pod płytkami ceramicznymi należy wytrzeć spoiny płytek. Aby to zrobić, rozcieńcza się mieszaninę zaprawy (fuga), którą nakłada się na szwy gumową szpatułką. Gdy wszystko wyschnie, wytrzeć płytkę wilgotną gąbką. Zakończono układanie płytek ściennych. Położenie takich okładzin w kuchni nie musi wiązać się z dużymi kosztami, ponieważ sklepy oferują tanie płytki ceramiczne na wyprzedaży. Wystarczy śledzić takie akcje na stronach internetowych sklepów budowlanych a będzie można wykończyć ściany swojej kuchni pięknymi płytkami w rozsądnej cenie.