Jak działa upadłość konsumencka? W dzisiejszym świecie, w którym technologia rozwija się i ulepsza z każdą chwilą, nie sposób wyobrazić sobie życia bez znajomości finansów. Jest to narzędzie, dzięki któremu ludzie mogą zrozumieć, jak działa gospodarka, skąd pochodzą pieniądze i dokąd trafiają. Jeśli chcesz komfortu, stabilności i pewności w swojej przyszłości, zacznij budować swoje umiejętności finansowe już teraz.
Dzisiaj porozmawiamy o upadłości konsumenckiej, wyjaśnimy, czym ona jest i jak działa. Kiedy masz zbyt duże zadłużenie i nie możesz go spłacić, nadszedł czas, aby ogłosić bankructwo. Dotyczy to tylko osób fizycznych, ponieważ upadłość korporacyjna to inna sprawa. Czasami jest to jedyne wyjście z sytuacji, nawet jeśli nie jest to najlepsza perspektywa. Oznacza to, że de facto osobę uznaje się za niezdolną do spłaty wierzycielowi długu pieniężnego na pierwotnych warunkach przez nią określonych. …W takim przypadku dług można zrestrukturyzować lub sprzedać majątek, aby spłacić dług. Ta procedura jest wymagana przez prawo prawie wszystkich krajów i dotyczy wszystkich rodzajów długów: konsumenckiego, hipotecznego, samochodowego.
Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości?
Jeśli ktoś może udowodnić, że nie jest w stanie spłacać swoich długów w terminie z powodu niewypłacalności (jego majątek i wszystkie dochody to za mało), to może ogłosić bankructwo. Ta możliwość jest dostępna tylko dla osób, które nie mają własnej działalności gospodarczej. Jednocześnie, aby ogłosić upadłość, osoba fizyczna musi udać się do sądu, podczas którego musi udowodnić, że nie jest w stanie spłacać swoich długów. Z wnioskiem do sądu może wystąpić zarówno dłużnik, jak i jego wierzyciele.
Jeżeli jednak zadłużenie jest krótsze niż trzy miesiące, a dłużnik nie jest niewypłacalny, jeżeli prowadzi działalność na własny rachunek lub jest wspólnikiem lub w ciągu ostatnich 10 lat ogłoszono jego upadłość, sąd może odrzucić ten wniosek i umorzyć postępowanie, długi spłacone. Odmowa może również służyć jako wątpliwe orzeczenie umyślnego zachowania dłużnika prowadzącego do niewypłacalności.
Jak zatem ogłosić upadłość?
Najpierw osoba fizyczna składa wniosek do sądu i płaci prowizję w wysokości 30 zł. Aby upewnić się, że wniosek o ogłoszenie upadłości z został sporządzony poprawnie, wiele osób zwraca się o pomoc do firm prawniczych. We wniosku będziesz musiał wskazać kwotę swoich długów, a także wysokość swoich dochodów i całego majątku. Na rozprawie zostanie oceniona sytuacja finansowa dłużnika i zostanie ustalone, czy pożyczka może zostać umorzona w całości lub w części. Jeśli sąd uzna, że dana osoba jest w stanie spłacić część długu, jego pożyczka nie jest w całości umorzona, a dłużnik obiecuje spłacić pozostałą część. Pamiętaj, że bankructwo nie oznacza całkowitego umorzenia długów, więc jeśli zdasz sobie sprawę, że czekają Cię trudności finansowe, nie życz sobie od razu takiej opcji. Jeśli sąd zatwierdzi Twój wniosek, wierzyciel nie będzie miał już żadnych roszczeń od Ciebie, a Twój dług trafi do organizacji zarządzającej arbitrażem.
Jakie są plusy, minusy i konsekwencje ogłoszenia upadłości?
Ponownie przypominamy, że z tej opcji należy korzystać tylko w skrajnych przypadkach, gdy nie ma innych perspektyw, ponieważ konsekwencje mogą być poważne i pozostać z tobą na lata.
Zacznijmy od wad. Po pierwsze, możesz stracić cały swój majątek, ponieważ wierzyciele mogą nie tylko rozporządzać twoimi dochodami, ale także sprzedać mieszkanie, samochód, a nawet sprzęt AGD. Jednocześnie żaden bank nie udzieli Ci pożyczki w trakcie i możesz zostać z niczym. Również Twoja reputacja i historia kredytowa mogą ucierpieć, co może uniemożliwić bankom udzielanie kredytów w przyszłości, nawet po latach. Nie będziesz mógł założyć własnej organizacji ani zajmować stanowiska kierowniczego przez trzy lata po ogłoszeniu upadłości.
W końcu samo ogłoszenie upadłości może być bardzo kosztowne. W takim przypadku kancelaria konsumencka może zażądać od 3 000 do 10 000 zł. Jednak w takich przypadkach profesjonalna pomoc prawna okazuje się czasem konieczną inwestycją, gdyż trudno jest działać pod wpływem i silną presją wierzycieli. Prawnik doradzi klientowi wszystkie niuanse postępowania, zaproponuje najlepsze opcje i pomoże zrealizować plan, abyś w przyszłości mógł bezpiecznie kontynuować życie bez ciągłego strachu przed długami.
Ale z drugiej strony po ogłoszeniu upadłości nie będziesz już ścigany przez wierzycieli i możesz spokojnie o tym zapomnieć. Ponieważ Twój dług zostanie należycie umorzony, nie będzie rósł i nie będziesz musiał płacić odsetek i prowizji.
Decyzję o ogłoszeniu upadłości można uzyskać w ciągu trzech tygodni, ale czasami może to zająć nawet trzy miesiące. Potem możesz wrócić do starego życia bez długów i zacząć od nowa. Zaangażuj się w edukację, sport, rozwój i czytaj więcej. Wyciągaj wnioski i ucz się z nich.
Klimkowski kancelaria prawna |
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10 |
90-427 Łódź |
42 208 88 42 |
www.klimkowski-kancelaria.pl |