Rękodzieło - czy da się na tym zarobić?
Sklepy,  Wnętrza

Rękodzieło – czy da się na tym zarobić?

Rękodzieło – czy da się na tym zarobić? Najszczęśliwsi są ci, którym udało się zmienić hobby we własny biznes. Prowadzenie takiej działalności to czysta przyjemność, a jeśli przynosi odpowiednie dochody – to także sposób na zarabianie pieniędzy. Rękodzielnictwo może nie jest modne, ale wiele osób zajmuje się nim w wolnym czasie. Szycie, malowanie, majsterkowanie – to wszystko potrafi przynieść ukojenie i pozwala dać upust swojej wyobraźni.

Niektóre dzieła amatorów potrafią zachwycić i stanowią ciekawą alternatywę dla masowej produkcji dostępnej na rynku. Wiele rękodzielników zastanawia się, jak zacząć wprowadzanie swoich wyrobów na rynek i czy to w ogóle opłacalne. Ręcznie robione przedmioty mają szerokie grono odbiorców. Przy odpowiedniej strategii można rozkręcić całkiem dobrze prosperujący interes.

Na początek bez lokalu…

Największy błąd jaki można popełnić przy zakładaniu działalności w tym wypadku to wynajmowanie lokalu na sklep. Nie ważne czy w małym mieście, czy w metropolii, koszty wynajmu pochłoną wszystkie ewentualne zyski i z pewnością będzie trzeba jeszcze sporo dołożyć. Chociaż wielu artystów marzy o własnym sklepiku – realizację tego marzenia lepiej odłożyć na później.

Warto natomiast przemyśleć ciekawą alternatywę jaką są wyspy handlowe. Tą nazwą określa się niewielkie stoiska usytuowane zazwyczaj w galeriach handlowych. Umieszcza się je w korytarzach wspólnych, na środku. Są bardzo dobrze widoczne, dostępne i przede wszystkim – dużo tańsze od powierzchni sklepowych. Wyspę można zamówić – będzie miała dokładnie taki kształt, jakiego potrzebujemy. Ale można też skorzystać z infrastruktury dostępnej w centrach. W wielu miejscach można skorzystać lub odkupić wyspę handlową po poprzednim sprzedawcy.

Taki straganik daje dużo możliwości. Najważniejsze jest to, że nazwa naszej działalności staje się rozpoznawalna. Jeśli nawet nikt nie skusi się na zakup produktu, to każdy przechodzący obok zauważy i być może zapamięta nowe logo. Niewielkie koszty i stosunkowo krótkie umowy najmu dają szansę na rozwinięcie sprzedaży oraz możliwość w miarę bezproblemowej rezygnacji ze stoiska. Po za tym takie miejsce obsługuje jedna osoba. Można więc sprzedawać samemu – zaoszczędzić na ZUS-ie i mieć możliwość opowiedzenia zainteresowanym o swojej pasji.

…ale ze stroną internetową!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nie da się rozkręcić własnego biznesu bez działalności internetowej. Nawet najlepsze wyspy handlowe nie dadzą rady na rynku, jeśli nie da się ich “wygooglować”. Założenie strony internetowej powinno być pierwszym krokiem do rozpoczęcia sprzedaży swoich dzieł. Czy warto zatrudniać specjalistę? Jak najbardziej. Tylko atrakcyjne strony mają szansę się przebić i wzbudzają odpowiednie zaufanie. Przy okazji współpracy z grafikiem projektującym strony można stworzyć od razu logo swojej nowej firmy.

Dobra strona, ładna szata graficzna, charakterystyczne logo – to wszystko buduje obraz “marki”, którą ma stać się działalność. Na początku wydaje się to zbędne, ale takie rzeczy procentują. Kolejnym etapem może być przygotowanie etykiet i firmowych toreb (najlepiej ekologicznych). Rozpoznawalność jest bardzo ważna. Tak samo jak wygląd opakowania, który wiele początkujących przedsiębiorców lekceważy.

Zaopatrzenie – czyli różnorodność mile widziana

Jeszcze jeden ważny aspekt dotyczy przygotowania odpowiedniej ilości wyrobów. Trudno rozkręcić stronę internetową, jeśli dysponujemy kilkoma przykładami swojego rękodzieła. Myśląc poważnie o otwarciu sklepu, trzeba zacząć pracować więcej i lepiej. Każdy ma swój konik, ale rynek jest kapryśny. Warto urozmaicić ofertę, jeszcze zanim wejdzie do sprzedaży, po to, aby po pierwszej reakcji kupujących, mieć informację zwrotną – to się sprzedaje, a to nie. 

Strony internetowe, a tym bardziej wyspy handlowe, potrzebują towaru. Zdjęcia nowych produktów powinny ukazywać się w internecie regularnie i podbijać wyświetlenia strony. Warto zaprosić przyjaciół i zapytać ich o zdanie na temat wytwarzanych przedmiotów. Ręcznie szyte torebki mogą mieć rozmiar kopertówki, ale świetnie wyglądają także duże torby na ramię. Dziergane ozdobne skarpetki mogą być hitem, jeśli uda się stworzyć podkolanówki, albo krótkie stopki. 

Poznanie opinii jest ważne, ponieważ gust twórcy może bardzo różnić się od ogółu społeczeństw. Jeśli mamy dużo wyrobów możemy rozdawać je w prezencie i prosić o feedback na temat ich użyteczności. Obrazy i ozdoby potrzebują oceny kogoś z zewnątrz, warto więc dołączyć do grupy na portalu społecznościowym, której członkowie dzielą się opiniami o rękodziele.

Rozpoczęcie własnej działalności i sprzedaż rękodzieła łączą się z ryzykiem. Początkowa inwestycja może zwrócić się po jakimś czasie, albo wcale. Dlatego warto zacząć od propagowania swoich wyrobów przez internet, wydając niewiele na koszty prowadzenia strony. Świetną okazją do rozpoczęcia sprzedaży są wyspy handlowe w galeriach. Na pewno gwarantują lepszą rozpoznawalność marki i dają szansę na liczne grono odbiorców. Zawsze trzeba pamiętać o udoskonalaniu własnej pracy i ciągłym poszukiwaniu nowości.