Wynajem autolawety - poradnik
Transport,  Usługi

Wynajem autolawety – poradnik

Wynajem autolawety – poradnik. W trakcie jazdy samochodem może przydarzyć się bardzo wiele kłopotów z pojazdem. Mowa tutaj w szczególności o rozmaitych kolizjach i stłuczkach, które wiążą się także z ogromnym stresem. W tego typu sytuacjach będziemy również musieli skorzystać z pomocy wykwalifikowanych fachowców. Mowa tutaj o pomocy drogowej z Warszawy, która zajmie się odholowaniem uszkodzonych pojazdów. Z racji tego, iż są to zdarzenia losowe, należy pamiętać o tym, aby zawsze podczas podróży samochodem mieć ze sobą naładowany telefon oraz ciepłe ubrania. Dotyczy to w szczególności podróży na długich trasach.

Z kolei jeśli podróżujemy w trakcie zimy, nie możemy zapomnieć o dostosowaniu odzieży do aktualnej sytuacji pogodowej. W samochodzie w trakcie jazdy oczywiście jest ciepło, jednak może ulec to zmianie po wypadku bądź zepsuciu się samochodu. Najczęstszą przyczyną dużych problemów ze zdrowiem po wypadku jest brak odpowiedniego ubrania.  Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się autolawety. Czym dokładnie są autolawety i o czym należy pamiętać podczas ich wynajmowania? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Masz wypadek? Zadzwoń po autolawetę

Jeśli przydarzy nam się jakakolwiek awaria samochodu bądź dojdzie do stłuczki, doskonałym rozwiązaniem są autolawety razem z kierowcą. Jakie są ceny za autolawety? Warto wiedzieć, że cenniki poszczególnych firm są bardzo mocno zróżnicowane. Ostateczna cena zależy od tego, w jakim mieście doszło do awarii, jaki jest nasz pojazd oraz od tego, w jakim czasie miało miejsce dane zdarzenia. Podczas wybierania firmy do wynajmu autolawety trzeba pamiętać o tym, aby korzystać z usług takiego przedsiębiorstwa, które działa przez 24 godziny na dobę.

Kolejną niezwykle istotną kwestią, o której należy pamiętać przed wynajęciem autolawety od jakiejkolwiek firmy, jest sprawdzenie opinii na jej temat w internecie. Internet w dzisiejszych czasach jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Warto zatem bardzo dokładnie sprawdzić, co o danej firmie mają do powiedzenia internauci, którzy w przeszłości korzystali już z jej usług. Zanim wybierzemy daną firmę od autolawety, trzeba także dopytać dokładnie, jaki będzie czas oczekiwania oraz koszt. Niezwykle istotną informacją jest również to, czy firma ma swój własny warsztat, do którego od razu będzie można zawieźć nasz pojazd. Może się na przykład zdarzyć tak, że usterka w naszym samochodzie nie będzie duża i można byłoby ją usunąć od ręki bez konieczności jego odholowywania. Z tego względu warto zapytać kierowcę autolawety, czy nie jest on mechanikiem.

Laweta a autolaweta – na czym polegają najważniejsze różnice?

Lawety i autolawety to dwie zupełnie różne kategorie pojazdów. Lawety są to przyczepy, które używane są do przewozu samochodów. Autolawety posiadają z kolei specjalistyczne platformy oraz także są przeznaczone do transportu samochodów. Ogromną zaletą autolawet jest fakt, iż mają mniejsze spalanie niż lawety. Dodatkowo, autolawety mogą być prowadzone nawet przez kierowców posiadających wyłącznie  prawo jazdy na kategorię B. Wynajem autolawety jest bardzo korzystny pod względem ceny i nie wiąże się z koniecznością spełniania dużej liczby zbędnych formalności.

Autolawety – o tym pamiętaj, zanim je wynajmiesz!

Wynajem autolawety może także czasami być związane również z koniecznością przetransportowania pojazdu, który ma być docelowo naprawiany w zupełnie innym mieście. Koszt wypożyczenia autolawety jest mocno zróżnicowany i uzależniony jest od całej masy zróżnicowanych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o jej ładowności, wyposażeniu oraz czasie wynajmu. Na ostateczną wysokość ceny wpływa również rejon kraju, w którym realizowana jest dana usługa. Zdecydowana większość firm, która wynajmuje autolawety swoim stałym klientom, proponuje im również bardzo duże rabaty.

Ceny za wynajem autolawety są mocno zróżnicowane. Wahają się od 100 złotych za usługę holowania oraz do 150-350 złotych na dobę. Można również wynająć autolawetę na okres długoterminowy – na kilka tygodni bądź na kilka miesięcy. Długoterminowy wynajem autolawety jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm mających klientów oraz warunki do świadczenia usługi holowania. Dodatkowo, koszty wynajmu autolawety można zaliczyć do kosztów podatkowych. To z kolei wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania i sprawia, że dana firma ma wówczas do zapłacenia mniejszy podatek dochodowy. Ceny za wynajem autolawety mogą także być zależne od jej ładowności. Te z większą ładownością będą oczywiście odpowiednio droższe.

Wynajem autolawety – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Aby móc prowadzić autolawety, wystarczy posiadać zwykłe prawo jazdy kategorii B. Z kolei do prowadzenia lawety konieczne jest już posiadanie kategorii B+E. Warto jednak wiedzieć, że firmy oferujące wynajem autolawety w większości przypadków zastrzegają sobie prawo do wynajmowania autolawety tylko tym kierowcom, którzy mają ukończony 21 rok życia oraz posiadają prawo jazdy od minimum 24 miesięcy.