botoks
Bez kategorii

Jak działa botoks? Poradnik dla laików

Każdy chce jak najdłużej wyglądać młodo, nie mieć zmarszczek, posiadać piękną, wygładzoną, sprężystą i jędrną skórę. Potrzebę taką mają szczególnie kobiety, ale i mężczyźni również coraz bardziej dbają o swój wizerunek. Wszyscy chwytają się różnych sposobów, by cofnąć czas i powstrzymać proces starzenia. Wżyciu każdego przychodzi taki moment, że zdajemy sobie sprawę, że czas upływa i odciska swoje piętno na naszym ciele, szczególnie na twarzy. Często po trzydziestce, a nawet częściej, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Dzieje się tak w wyniku wykonywanych grymasów twarzy, ale i utraty elastyczności włókien kolagenowych, które podtrzymują skórę. Pojawiają się kurze łapki w okolicy oczu, między brwiami lwia zmarszczka itp. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy dbamy o siebie, stosujemy aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiamy, czy nie robimy nic dla siebie. Medycyna estetyczna w swej ofercie daje możliwość wykonania wielu zabiegów upiększających, jednym z nich jest zabieg botoksu.

Co to jest botoks?

Botoks, inaczej zwany jadem kiełbasianym, w nomenklaturze handlowej określany jest mianem toksyny botulinowej. Wytwarzany przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Popularnie nazywana jadem kiełbasianym, ponieważ w naturalny sposób można ją znaleźć w zepsutych wędlinach i konserwach. W sytuacji dostania się jadu kiełbasianego do organizmu drogą pokarmową może powodować poważne skutki zatrucia, jednak wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie powoduje szkodliwego działania. Działanie botoksu początkowo zostało wykorzystywane nie w zabiegach kosmetycznych, a w neurologii i okulistyce. Toksyna botulinowa ma zastosowanie w medycynie, chociażby w przypadku występowania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe czy ludzi po udarze mózgu, powoduje jego obniżenie. Podczas leczenia zeza prócz efektu zdrowotnego – poprawy stanu oczu, zaobserwowano, że zmarszczki na twarzy ulegały wygładzeniu. Dobór odpowiedniej dawki, sposobu wstrzykiwania preparatu bazował na licznych próbach, ale dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii, a konkretnie medycynie estetycznej. Wykorzystywanie botoksu na świecie stało się powszechne w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W Polsce swoją popularność toksyna botulinowa uzyskała dopiero w 1996 roku.

botoks
Jak działa botoks

Skąd się biorą zmarszczki i jak im przeciwdziała botoks?

Powstają na skutek nadmiernej aktywności mięśni w określonych partiach twarzy. Mięsień ulega skurczeniu w momencie otrzymania właściwego sygnału nerwowego. Wstrzyknięcie botoksu sprawia, że włókna nerwowe przestają wysyłać impulsy nerwowe, co powoduje zanik aktywności mięśnia. Zastosowanie zabiegu kosmetycznego z botoksem hamuje aktywność nerwową, a sam efekt może się utrzymywać przez okres około sześciu miesięcy. Po tym czasie efekt toksyny botulinowej słabnie, choć zdarza się, że niektórzy odczuwają jej działanie nawet prze okres dziesięciu miesięcy. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do zabiegu wstrzykiwania botoksu, nie jest konieczne wykonywanie badań diagnostycznych. Wystarczającym będzie wywiad lekarski przeprowadzony na początku wizyty. O co powinien zapytać lekarz mający wykonać zabieg medycyny estetycznej z botoksu? Na pewno czy osoba poddająca się ostrzykiwaniu nie choruje na schorzenie neurologiczne, polegające na osłabieniu siły mięśniowej, a także czy nie jest w ciąży i czy nie karmi piersią. Oczywiście, musi dokładnie obejrzeć skórę twarzy, jeżeli pojawi się stan zapalny zabieg botoksu musi być odłożony na później. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz odtłuszcza skórę i ją dezynfekuje, wykorzystując bezalkoholowy preparat. Nie ma konieczności podawania znieczulenia miejscowego, wystarczy skórę schłodzić lodem. Samo podanie botoksu przypomina ugryzienie komara. Zabieg trwa około kilkanaście minut. Po przygotowaniu do zabiegu i schłodzeniu skóry lekarz przystępuje do ostrzykiwania. W zależności od tego, które miejsce będzie poddawane zabiegowi, wstrzykiwana jest właściwa ilość botoksu. Na przykład, jeśli chodzi o czoło jest to osiem ostrzyknięć, kurze łapki – po trzy z każdej strony. Przy powiekach wystarczy jedno, lub dwa ostrzyknięcia na każdą z nich. Po zabiegu skórę się schładza oraz smaruje kremem z witaminą K. Maść ma za zadanie chronić skórę przed powstawaniem siniaków. Należy jednak pamiętać, że po zabiegu przez okres trzech godzin nie można dotykać i masować twarzy, schylać się i kłaść. Tego typu czynności mogłyby spowodować przemieszczanie się botoksu pod skórą. Nie ma określonej dolnej granicy wieku zastosowania opisywanego zabiegu medycyna estetyczna.

Kiedy się zdecydować na botoks?

Coraz częściej decydują się na niego kobiety przed ukończeniem trzydziestego roku życia, kiedy to pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Botoks można też wstrzykiwać jako środek profilaktyczny, sprawi to, że zdecydowanie rzadziej marszczy się chociażby czoło. Botoks powinien być podawany przez osoby posiadające ku temu kwalifikacje i doświadczone. Toksyna botulinowa działa miejscowo, nie jest wchłaniana przez organizm. Nie można jednak zapominać, że jest to silny specyfik i podany niewłaściwie, czy w zbyt dużej dawce może doprowadzić do porażenia mięśni twarzy, które może utrzymywać się przez kilka miesięcy.