Jak działa botoks? Poradnik dla laików
Uroda,  Usługi

Jak działa botoks? Poradnik dla laików

Jak działa botoks? Poradnik dla laików. Każdy chce jak najdłużej wyglądać młodo, nie mieć zmarszczek, posiadać piękną, wygładzoną, sprężystą i jędrną skórę. Potrzebę taką mają szczególnie kobiety, ale i mężczyźni również coraz bardziej dbają o swój wizerunek. Wszyscy chwytają się różnych sposobów, by cofnąć czas i powstrzymać proces starzenia. Wżyciu każdego przychodzi taki moment, że zdajemy sobie sprawę, że czas upływa i odciska swoje piętno na naszym ciele, szczególnie na twarzy.

Często po trzydziestce, a nawet częściej, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Dzieje się tak w wyniku wykonywanych grymasów twarzy, ale i utraty elastyczności włókien kolagenowych, które podtrzymują skórę. Pojawiają się kurze łapki w okolicy oczu, między brwiami lwia zmarszczka itp. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy dbamy o siebie, stosujemy aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiamy, czy nie robimy nic dla siebie. Medycyna estetyczna w swej ofercie daje możliwość wykonania wielu zabiegów upiększających, jednym z nich jest zabieg botoksu.

Co to jest botoks?

Botoks, inaczej zwany jadem kiełbasianym, w nomenklaturze handlowej określany jest mianem toksyny botulinowej. Wytwarzany przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Popularnie nazywana jadem kiełbasianym, ponieważ w naturalny sposób można ją znaleźć w zepsutych wędlinach i konserwach. W sytuacji dostania się jadu kiełbasianego do organizmu drogą pokarmową może powodować poważne skutki zatrucia, jednak wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie powoduje szkodliwego działania. Działanie botoksu początkowo zostało wykorzystywane nie w zabiegach kosmetycznych, a w neurologii i okulistyce. Toksyna botulinowa ma zastosowanie w medycynie, chociażby w przypadku występowania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe czy ludzi po udarze mózgu, powoduje jego obniżenie. Podczas leczenia zeza prócz efektu zdrowotnego – poprawy stanu oczu, zaobserwowano, że zmarszczki na twarzy ulegały wygładzeniu. Dobór odpowiedniej dawki, sposobu wstrzykiwania preparatu bazował na licznych próbach, ale dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii, a konkretnie medycynie estetycznej. Wykorzystywanie botoksu na świecie stało się powszechne w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W Polsce swoją popularność toksyna botulinowa uzyskała dopiero w 1996 roku.