Jak działa botoks? Poradnik dla laików. Każdy chce jak najdłużej wyglądać młodo, nie mieć zmarszczek, posiadać piękną, wygładzoną, sprężystą i jędrną skórę. Potrzebę taką mają szczególnie kobiety, ale i mężczyźni również coraz bardziej dbają o swój wizerunek. Wszyscy chwytają się różnych sposobów, by cofnąć czas i powstrzymać proces starzenia. Wżyciu każdego przychodzi taki moment, że zdajemy sobie sprawę, że czas upływa i odciska swoje piętno na naszym ciele, szczególnie na twarzy.
Często po trzydziestce, a nawet częściej, pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Dzieje się tak w wyniku wykonywanych grymasów twarzy, ale i utraty elastyczności włókien kolagenowych, które podtrzymują skórę. Pojawiają się kurze łapki w okolicy oczu, między brwiami lwia zmarszczka itp. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy dbamy o siebie, stosujemy aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiamy, czy nie robimy nic dla siebie. Medycyna estetyczna https://www.m-estetica.pl w swej ofercie daje możliwość wykonania wielu zabiegów upiększających, jednym z nich jest zabieg botoksu.
Co to jest botoks?
Botoks, inaczej zwany jadem kiełbasianym, w nomenklaturze handlowej określany jest mianem toksyny botulinowej. Wytwarzany przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Popularnie nazywana jadem kiełbasianym, ponieważ w naturalny sposób można ją znaleźć w zepsutych wędlinach i konserwach. W sytuacji dostania się jadu kiełbasianego do organizmu drogą pokarmową może powodować poważne skutki zatrucia, jednak wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie powoduje szkodliwego działania. Działanie botoksu początkowo zostało wykorzystywane nie w zabiegach kosmetycznych, a w neurologii i okulistyce.
Toksyna botulinowa ma zastosowanie w medycynie, chociażby w przypadku występowania nadmiernego napięcia mięśni u dzieci chorych na porażenie mózgowe czy ludzi po udarze mózgu, powoduje jego obniżenie. Podczas leczenia zeza prócz efektu zdrowotnego – poprawy stanu oczu, zaobserwowano, że zmarszczki na twarzy ulegały wygładzeniu. Dobór odpowiedniej dawki, sposobu wstrzykiwania preparatu bazował na licznych próbach, ale dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie w dermatologii, a konkretnie medycynie estetycznej. Wykorzystywanie botoksu na świecie stało się powszechne w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W Polsce swoją popularność toksyna botulinowa uzyskała dopiero w 1996 roku.