Wybór łóżka - jak go dokonać, by być z niego zadowolonym?
Wnętrza

Wybór łóżka – jak go dokonać, by być z niego zadowolonym?

Wybór łóżka – jak go dokonać, by być z niego zadowolonym? Łóżko bez wątpienia stanowi jeden z podstawowych mebli, które wyposażają każde mieszkanie i każdą sypialnię. Jego wybór ma ogromne znaczenie, nie tylko aranżacyjne – potrafi bezpośrednio przełożyć się na komfort naszego snu, a w konsekwencji i na nasze zdrowie, samopoczucie oraz zadowolenie z życia. Właśnie dlatego nigdy nie powinniśmy go bagatelizować, zawsze starając się jak najbardziej do niego przyłożyć. Nasz poradnik powinien w tym pomóc – skupia się na rzeczach najważniejszych dla każdego łóżka, na które i my powinniśmy zwrócić uwagę.

Szerokość i długość łóżka podstawą w wyborze

Wybór łóżka - jak go dokonać, by być z niego zadowolonym?Absolutnie podstawowymi parametrami każdego łóżka są szerokość i długość. To one mają wpływ na późniejszy dobór materaca i to one definiują to, ile przestrzeni będzie zajmował ten właśnie mebel. Łóżka jednoosobowe są najmniej przyszłościowe – stworzone do pokojów dzieci i młodzieży, mogą nie nadawać się dla dorosłych. Chyba, że w życiu nie planują one zakładania rodziny. Łóżka dwuosobowe to z kolei opcja bardziej przyszłościowa, zapewniająca wygodę i komfort zarówno singlowi, jak i parze ludzi. Ważne przy ustalaniu szerokości i długości łóżka są wymiary materaca, który będzie musiał mu towarzyszyć. Ważne, aby były one ustandaryzowane – pozwoli nam to wybór dowolnego materaca, ale i pościeli różnych producentów. Salony z łóżkami bardzo często stosują pewien trik, ustalając własne wymiary łóżek i wymagając dopasowanych do nich materacy, dostępnych często wyłącznie u nich. Jest to sposób na zarobienie na jednym kliencie wielokrotnie. Sposób, który ma idealną alternatywę.

Standardowymi rozmiarami są obecnie 90 x 200 cm dla łóżka jednoosobowego i 160 x 200 cm dla łóżka dwuosobowego. Czasem, ze względu na nietypowe warunki mieszkalne, decyduje się na wymiary 140 x 200 cm.

Zobacz również:

Wysokość ramy łóżka – jak bardzo wpływa ona na komfort?

To, jak wysoko znajduje się materac naszego łóżka w dużej mierze definiuje komfort użytkowania z niego – udowodniono, że najlepiej śpi się na łóżku osadzonym około 30-50 cm nad ziemią. Wszystko zależy jednak od naszego wzrostu – siedząc na łóżku nasze kolana powinny przyjmować kąt prosty, a stopy przy tym dotykać płasko podłoża, całą swoją powierzchnią. Właśnie wtedy mamy do czynienia z optymalną wysokością ramy.

Łóżko z zagłówkiem, czy może bez niego?

Jeśli nasza ściana za łóżkiem jest przystosowana do tego, by się o nią opierać, zagłówek w naszym łóżku nie jest czymś koniecznym. Jeżeli jednak nie jest, potrafi on być naszym wielkim sprzymierzeńcem. Nie tylko zwiększy on komfort przebywania na łóżku w pozycji półsiedzącej (na przykład przy czytaniu książek), ale też będzie posiadał nieocenione walory aranżacyjne. Ważna jest jego faktura, ale i wysokość, dopasowana przede wszystkim do wzrostu docelowych użytkowników łóżka.

Sprawdź inne inspiracje:

Podstawowe elementy wyboru łóżka – przegląd

Choć większość elementów łóżka mających kluczowe znaczenie w jego wyborze przedstawiliśmy powyżej, warto jeszcze raz je przypomnieć i podkreślić, ale też po prostu zebrać je w jedno miejsce, by mieć co do nich pełną jasność. Do najbardziej podstawowych, a zarazem najważniejszych elementów tego mebla możemy zaliczyć jego:

   • szerokość i długość – to one powinny być naszą bazą wyjściową do poszukiwań tego mebla. Powinny odpowiadać naszym potrzebom, wpisywać się w standardy oraz pasować do ilości miejsca, którą posiadamy w sypialni;
   • wysokość – ta ma ogromny wpływ na komfort użytkowania łóżka – nie oznacza to jednak, że “im większa, tym lepsza”. Musi być dostosowana do naszego wzrostu, tak, by siedzenie na tym meblu było jak najbardziej wygodne;
   • obecność zagłówka – ten może istnieć, a może go nie być – jeśli zdecydujemy się na tę pierwszą opcję, zadbajmy o jego wysokość, ale też o materiał, z którego powstał i wygodę, jaką zapewnia;
   • materiał wykonania – łóżka drewniane stanowią znacznie bardziej uniwersalną, choć często droższą opcję dla osób ceniących klasykę, ale też nowoczesność. Pasują do wszystkiego, ale ich wybór jest stosunkowo ograniczony. Łóżka tapicerowane to z kolei znacznie większy wybór, jednak przede wszystkim opcja dla osób z bardziej nowoczesną aranżacją wnętrz;
   • podatność na implementację dodatków – wyższe łóżka pozwalają na ukrycie pod nimi pojemników o charakterze użytkowym – są one przydatne, bo pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni zajmowanej przez łóżko, ale też schowanie tego, co chcemy mieć pod ręką w okolicach łóżka – piżamy czy zapasowego kompletu pościeli.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach wybór łóżka do własnej sypialni może nie być łatwy. Wszystko ze względu na to, że łóżek jest na rynku całe mnóstwo, a każde z nich reklamuje się jako to “najładniejsze” i “najmodniejsze”. Podejmując decyzję na temat konkretnego modelu nie powinniśmy patrzeć na panującą modę oraz trendy w aranżacji wnętrz – w końcu sypialnia jest pomieszczeniem na tyle prywatnym, że rzadko kiedy zaprasza się do niej gości. Zamiast tego więc nadajmy priorytet dopasowaniu łóżka do własnych potrzeb oraz do wystroju wnętrza naszej konkretnej sypialni. Nawet jeśli pchnie to nas w “zeszłoroczny model”.