Jaki klej do wykładziny dywanowej?
Wnętrza

Jaki klej do wykładziny dywanowej?

Jaki klej do wykładziny dywanowej? Coraz więcej osób decyduje się na zakup wykładziny dywanowej, ze względu na atrakcyjną cenę. Dodatkowo ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym, zapewne dlatego tak wiele osób decyduje się na jej nabycie. Jakie rodzaje kleju do wykładziny dywanowej możemy wyróżnić? Jakie porady praktyczne związane są z klejem do wykładzin? W jaki sposób przygotować podłoże do układania wykładziny? Co należy wiedzieć o kleju do montowania wykładziny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Klej do wykładziny dywanowej – rodzaje

Jaki klej do wykładziny dywanowej?
Jaki klej do wykładziny dywanowej?

Jeśli zależy nam na prawidłowym montażu wykładziny dywanowej, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni klej. Jego wybór nie należy do najłatwiejszych, biorąc pod uwagę, jak wiele różnych produktów znaleźć możemy na rynku budowlanym. W zależności od tego, jaki jest rodzaj podłoża, a także skład kleju, może on przybierać różną formę. Najczęściej są to kleje do wykładzin PCV, kleje do linoleum, leje winylowe, kleje poliuretanowe, kleje rzepowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kleje do gumolitu są w stanie scalić nawet duże i ciężkie elementy. Jeśli chodzi o te kauczukowe- zalecane są do parkietu. Klej rzepowy sprawdzi się w przypadku wykładzin z włókien igłowanych lub samoleżących płytek wykładzinowych. Jak widać istotne jest, aby klej pasował do wykładziny, którą decydujemy się zamontować.

Kleje do wykładzin najczęściej dzieli się na te specyficzne, akrylowe, dyspersyjne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że posiadają preparaty grzybobójcze, które w niektórych przypadkach okazują się wybawieniem. Jeśli chodzi spoiwa dyspersyjne, najczęściej stosowane są w przypadku ogrzewania podłogowego. Sprawdzi się jednak także do wykładzin humowych/winylowych. Spoiwa akrylowe to mieszanka konserwantów razem z żywicą. Wyróżniają się tym, że są bardzo odporne na obciążenia, jednocześnie nie posiadają toksycznych rozpuszczalników. Tak więc ostateczna decyzja co do wyboru klejów powinna opierać się na tym, jakie wykładziny na podłogę wybieramy .

Praktyczne porady związane z klejem do wykładzin

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czynności związane z montowaniem wykładzin, warto poznać kilka praktycznych porad, które w znacznym stopniu mogą ułatwić nam wykonywanie niektórych procesów. Przede wszystkim klejenie to dużo łatwiejsza czynność niż izolacja dachu płaskiego. Aplikacja kleju do wykładzin obiektowych nie jest zbyt trudna. Istotna jest jednak ponadprzeciętna precyzja nałożenia kleju, a także wyrównania wykładziny. Pamiętajmy o wykładzinie PCV, która to przed podklejeniem powinna być odpowiednio rozłożona, dzięki czemu pozbędziemy się zagnieceń. Zanim wybierzemy klej do wykładzin dywanowych czy też podłogowych, musimy wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, jak chociażby taśma dwustronna. Tego typu dodatki są w stanie zabezpieczyć miejsce pracy, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo związane z użytkowaniem wykładziny. Zaopatrując się w taśmę dwustronną możemy zapobiec przesuwaniu się wykładziny po podłożu, co z pewnością jest fantastycznym rozwiązaniem. W ramach ciekawostki warto przytoczyć, że klej spełnia także funkcje zabezpieczając. Dzięki niemu woda bądź brud nie dostanie się pod wykładzinę. Jest to w sposób szczególny istotne w łazience, toalecie i kuchni, gdzie wilgotność powietrza jest nieco wyższa.

Jak przygotować podłoże do układania wykładziny?

Układanie wykładziny obiektowej PCV to nie termoizolacja dachów – w tym przypadku czynności będą znacznie mniej skomplikowane. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że możliwe jest położenie wykładziny nawet na starych elementach, jednakże w tym przypadku bardzo istotna jest stabilność podłoża. Musi być ono także równe, suche i wytrzymałe. Jeśli podłoże nie spełnia kryteriów, wówczas czeka nas stosunkowo dużo pracy. Będziemy musieli naprawić starą posadzkę. W przypadku, gdy ma być kładziona na nowym podkładzie podłogowym, wówczas powinniśmy wcześniej upewnić się, że parkiet jest równy. Jeśli nie- nie obędzie się bez samopoziomującej wylewki. Warto także upewnić się, że podłoże jest w pełni suche i czyste. Poziom wilgotności podkładów cementowych nie może przekroczyć 2%, natomiast tych anhydrytowych- 1,5%. Pod wykładziną umieszcza się specjalną matę podkładową. Dzięki temu wykładziny dywanowe obiektowe będą równiejsze i zapewnią miękkość pod stopami.

Montowanie wykładziny a klej – co należy wiedzieć?

W zdecydowanej większości przypadków kleje do wykładzin są gotowe do użycia, czyli nie trzeba ich rozrabiać. Konieczne jedynie okaże się dokładne wymieszanie zawartości. Klejenie w praktyce jest bardzo łatwe. Arkusze zwija się do połowy, a odkryta powierzchnia smarowana jest klejem. W tym celu korzysta się z plastikowej pacy zębatej. Oczywiście nie możemy jej opuścić na pokryte klejem podłoże zanim nie osiągniemy satysfakcjonującej lepkości. Teraz przyklejamy wykładzinę do podłogi i starannie ją dociskamy. Możemy skorzystać z wałka, który znacznie ułatwi nam wykonanie tej czynności.