Jakie tapety wybrać do mieszkania?
Sklepy,  Wnętrza

Jakie tapety wybrać do mieszkania?

Jakie tapety wybrać do mieszkania? Podczas remontu mieszkania, przychodzi także czas na to, aby nieco zmienić zdobienie ścian. Jednym z rozwiązań, jakie są proponowane na rynku, są tapety ścienne. Spośród nich można wybierać naprawdę sporo ciekawych modeli, które są w stanie odpowiedzieć na różne oczekiwania. Niektóre tapety są naprawdę dobrej jakości i są bardzo odporne.

Dlaczego warto wybrać tapety ścienne?

Ściany możemy zabezpieczyć różnymi produktami, więc dlaczego to powinny być akurat tapety ścienne? W przypadku tego produktu możemy mówić o naprawdę sporym wyborze wzorów, materiałów i właściwości. Może udając się do jednego sklepu, nie będzie można zapoznać się z każdym dostępnym rozwiązaniem, ale na pewno w Internecie nie będzie już problemu w znalezieniu dokładnie tego, czego oczekujemy.

Tapety można dopasować do każdego pomieszczenia. Pasują one w korytarzu, w pokoju dziennym, w łazience i kuchni. Istnieje tyle wzorów, że każde będzie odpowiadać temu, jaki charakter ma dane pomieszczenie. Można wybrać bardziej sterylne wzory do łazienki, lecz także można zaszaleć i wybrać zupełnie wzorzyste tapety, które znajdą się w pokoju dziennym. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ takie tapety, jeśli nakłada się je umiejętnie, można bardzo szybko założyć, a także ściągnąć. Nawet jeśli ktoś zażyczy sobie, aby właśnie ten elementy wystroju był często zmieniany, to nie będzie z tym problemu.

Do zakładania tapet nie są potrzebne żadne specjalne umiejętności, a jedynie umiejętność posługiwania się nożykiem i sprawność nakładania kleju. Z tym poradzi sobie chyba każdy.

Tapety są również coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ cały czas materiały, z których są one tworzone, są udoskonalane i tworzy się odporniejsze, trwalsze i lepsze tapety ścienne. Różne typy tapet, mogą mieć różne właściwości. Można więc wybrać sobie taką, która jest odporna na wilgoć i zadrapania, co na pewno przyda się w kuchni i w łazience, gdzie właśnie między innymi wilgocią, bardzo łatwo jest uszkodzić tapetę, a także można wybrać taką, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i umieścić ją w pokoju dziecka, bez obawy, że szybko będzie cała podrapana.

Jakie rodzaje tapet ściennych są na rynku?

Niektórzy zapewne myślą, że jedyne tapety, jakie można spotkać na rynku, to tapety papierowe, jednak tak naprawdę, choć nadal często wybierane, to im więcej klienci dowiadują się o innych tapetach, tym częściej je kupują. Wśród tapet ściennych można wyróżnić:

  • Tapety papierowe – występują w wersji jedno i dwuwarstwowe. Ich plusem jest to, że są bardzo tanie i łatwo się je usuwa, jednak równie łatwo jest je uszkodzić i nie są odporne na zmywanie i uszkodzenia, więc poplamiona delikatnie tapeta nadaje się już do zmiany.
  • Tapety winylowe – Jest to jeden z typów tapet zmywalnych, z których wierzchnia warstwa pokryta jest bardzo wytrzymałym na uszkodzenia winylem. Bez żadnych przeszkód można czyścić je środkami chemicznymi, a na nich nie powstaną żadne uszkodzenia. Do wyboru mamy zarówno tapety zwykłe, płaskie, jak i spienione, czyli maskujące nierówności na ścianach.
  • Tapety z włókna szklanego – Mogą one wyglądem przypominać kawałek płótna. Należą one do tapet bardzo wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia, a także na wodę i ogień. Dodatkowo można je zabezpieczyć farbą winylową. Niestety ich minusem jest to, że bardzo trudno jest je usunąć.
  • Tapety korkowe – jest to odkrycie, które cały czas podbija rynki. Korek to materiał, który sprawdza się na ścianach, na podłodze i na suficie. Tapety, które są z niego wykonane, jako pierwszą warstwę posiadają papier, a jako drugą, korek. Korek bardzo dobrze zatrzymuje ciepło, a także wycisza pomieszczenie, więc idealnie nada się do pomieszczeń takich, jak pokój dziecka, czy też pokój, w którym domownicy odpoczywają. Można go wzmocnić za pomocą warstwy lakieru.
  • Fototapety – jest to pewien wyjątkowy rodzaj tapet, który przychodzi odrodzenie na rynku. Aktualnie istnieje wiele firm, które zajmują się właśnie tym typem tapet. Są one wykonane z różnych materiałów, lecz głównie zwraca się na nie uwagę dlatego, że tak naprawdę, mogą zostać na nich nadrukowane dowolne wzory, a więc mieszkanie może być dowolnie wystylizowane.
  • Tapety natryskowe – jest to rodzaj tapet, które nie są tradycyjnie nakładane i w ogóle nie wyglądają początkowo jak tapety. Sposób ich nałożenia polega na tym, że jako pierwszą warstwę, kładzie się farbę lub klej, a jako druga idzie celuloza, bawełna lub jedwab. Dzięki temu powstaje chropowata powierzchnia, z jedno lub wielokolorowymi kropkami.

To oczywiście nie wszystkie typy, jakie można spotkać na rynku. Naprawdę jest w czym wybierać, więc teraz, jeśli ktoś będzie w trakcie zmiany tapety w pokoju, to może zastanowić się nad tym, który typ najbardziej mu odpowiada. Dzięki tapetom można w mieszkaniu stworzyć naprawdę wyjątkowy i unikalny klimat, więc nie warto wybierać tej, która pierwsza nawinie się pod rękę, lecz lepiej jest porządnie się zastanowić i powoli wybrać. Warto także pamiętać, aby po nałożeniu tapety, odpowiednio ją zabezpieczyć, co zwiększy i wydłuży jej trwałość.