Praca dla absolwentów informatyki
Edukacja,  Praca

Praca dla absolwentów informatyki

Praca dla absolwentów informatyki. Informatyka jest dość szerokim pojęciem. Obejmuje całą gamę zawodów, związanych z Internetem.  Poszczególne ścieżki kariery obejmują różne fascynujące i lukratywne specjalizacje. Jeśli chcesz dołączyć do grona ekspertów IT, możesz skończyć dobre studia informatyczne.

Wraz z wprowadzaniem nowych innowacji w technologii, specjaliści IT muszą sprostać wyzwaniu, jakim jest nauka obsługi i konserwacji nowych narzędzi i oprogramowania. Wtedy będziemy na bieżąco w świecie biznesu. Na obecnym rynku nie wystarczy być dobrym tylko w jednym obszarze. Powinniśmy posiadać przynajmniej kilka cennych umiejętności, aby być konkurencyjnym.

Big Data

Praca dla absolwentów informatykiJeśli jesteś zaskoczony, że Big Data znalazła się na liście cennych umiejętności, wyraźnie nie zwracasz na to większej uwagi. To obecnie ogromny składnik branży technologicznej, a firmy chcą wykorzystać te dane, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. W ten sposób uzyskają wgląd w zachowania klientów i wzorce użytkowników. Wiele firm produkuje Big Data i nie można nimi zarządzać bez kompetentnego informatyka. Potrafi przechwytywać takie dane, a także je przetwarzać, analizować i interpretować. Dobry informatyk musi posiadać takie umiejętności.

Azure

Microsoft Azure jest platformą chmury obliczeniowej. Pozwala użytkownikom tworzyć, wdrażać i zarządzać aplikacjami za pośrednictwem swoich usług. Pomaga usprawnić i uprościć tworzenie i analizę aplikacji mobilnych. Platforma Azure została zaprojektowana tak, aby podnosić produktywność profesjonalistów. Jest to niezwykle ważne narzędzie.

JIRA

Wielu doświadczonych informatyków miało kiedyś do czynienia z Bugzillą. Jednak w ostatnich latach JIRA stała się popularna wśród wielu menedżerów ds. zatrudnienia, którzy szukają konkretnego zestawu umiejętności. JIRA jest usługą, która pozwala śledzić błędy, problemy i zarządzać projektami. Korzysta z niej wiele internetowych firm, które są dostępne obecnie na rynku. Eksperci w dziedzinie technologii informacyjnej, którzy czują się komfortowo w systemach JIRA, przekonują, że ich zestaw umiejętności jest często warunkiem wstępnym pracodawców, niż tylko miłym atutem.

Inżynier informatyk

Wraz z rosnącą popularnością przedmiotów, związanych z Internetem, coraz bardziej potrzebni są inżynierowie informatycy. Zajmują się projektowaniem, programowaniem, zastosowaniem, produkcją i obsługą systemów elektronicznych. Inżynier informatyk znajdzie się na niezwykle atrakcyjnej pozycji na rynku pracy. Od wielkich korporacji po mniejsze startupy szukają specjalistów.

Przetwarzanie w chmurze

Staje się coraz bardziej popularne. Firmy zaczynają dostosowywać usługi przetwarzania w chmurze, a szybki wzrost oznacza, że popyt na osoby z umiejętnościami utrzymania i obsługiwania architektury chmury systematycznie rośnie. Kandydaci posiadający odpowiednie doświadczenie, znajdują lukratywne oferty pracy w najlepszych firmach. Wiele firm opiera się na chmurze, aby pomóc im w codziennych działaniach. Zapotrzebowanie na ekspertów w tej dziedzinie zdecydowanie wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Dlatego koniecznie powinniśmy nabyć takie umiejętności.

Wsparcie techniczne

Tego typu specjaliści IT mogą być zatrudnienia na różnych stanowiskach, np. pracownicy help desk, analitycy IT lub menedżerowie IT.  Ich głównym zadaniem jest doradzanie klientom w zakresie rozwiązywania problemów. Wsparcie techniczne zwykle obejmuje kwestie sprzętowe, jak i programowanie na poziomie użytkownika. Pomaga mniej doświadczonym osobom w rozwiązywaniu problemów z komputerem. Dzięki temu umiejętności komunikacyjne, rozwiązywania problemów i wszechstronna wiedza technologiczna są atutem.

Programiści

Piszą i testują kod tworzący oprogramowanie. Może to być zarówno prosta gra komputerowa i narzędzie tekstowe, jak i skomplikowane systemy operacyjne i systemy zarządzania bazami danych. Specjalista powinien dbać o szczegóły, logicznie myśleć. Musi umieć pracować w zespole.

Twórcy stron internetowych

Często mają najbardziej widoczne zadania. Są odpowiedzialni za budowanie stron internetowych i infrastrukturę. Ważna jest równowaga między kreatywnością a techniczną sprawnością. 

Analityk systemów komputerowych

Są wielozadaniowcami w informatyce. Muszą być biegli w następujących obszarach: sprzęt komputerowy, oprogramowanie i sieci internetowe. Powinni też rozumieć wzajemne zależności. Duża część ich pracy opiera się na przedstawianiu firmom, których systemów warto używać i dostosowaniu ich do potrzeb organizacji, w tym kosztów. Ta praca wymaga wielu różnych umiejętności, w tym szybkie i skuteczne analizowanie informacji, doskonała komunikacja i umiejętność przekonywania w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo IT

Jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów informatyki na rynku. Specjaliści odpowiadają za ochronę organizacji przed złośliwymi atakami cyfrowymi. Obejmuje to wdrożenie i uruchomienie oprogramowania zabezpieczającego, skanowanie pod kątem nieprawidłowości, aktualizowanie systemów i informowanie firmy o ryzyku związanym z codziennymi działaniami. Wymaga umiejętności rozwiązywania wielu problemów, zarządzania kryzysowego i efektywność komunikacjami między specjalistami a właścicielami firm.

Inżynier sieci

Ma wiele do powiedzenia pod względem obowiązków – jest odpowiedzialny za tworzenie, administrację, utrzymanie i modernizację lokalnych i rozległych sieci dla organizacji. W zależności od opisu zadania mogą być odpowiedzialni za bezpieczeństwo, przechowywanie danych i ich odzyskiwanie po awarii. Musi umieć planować, analizować i rozwiązywać problemy.