Jakie mieszkanie wybrać dla siebie? W czasach, w których żyjemy absolutnie priorytetową rzeczą zarówno dla ludzi młodych, jak i tych nieco starszych stało się zamieszkanie we własnym mieszkaniu czy domu. O ile na ten drugi ciężko sobie pozwolić (jest zresztą bardzo dużym zobowiązaniem, wymagającym od nas chociażby trochę większej rodziny), pierwsza rozwiązanie jest nie tylko mniej zobowiązujące, ale też lepiej rokujące na przyszłość. Nawet jeśli nowe mieszkania Warszawa nie sprawdzą się w praktyce, zawsze będziemy mogli je wynająć, by nie tylko zwrócić sobie koszt zakupu, ale i w końcu zacząć na nich zarabiać.
Jeżeli jednak kupujemy mieszkanie typowo w celu mieszkania w nim, musimy zwrócić uwagę na dwie opcje jego zakupu: tę zakładającą jego zakup z „drugiej ręki”, a zatem rynku wtórnego oraz tę związaną ze skorzystaniem z usług dewelopera, który akurat wystawia nowe mieszkania w Warszawie na sprzedaż. Choć obie mają swoich zwolenników, wady i zalety, współcześnie zdecydowanie popularniejsze okazuje się stawianie na tak zwane „deweloperki” – wszystko ze względu na to, że ludzie po prostu nie ufają mieszkania z rynku wtórnego. Prawdą jest, że decydując się na takowe zawsze można mieć z tyłu głowy pytanie „dlaczego ktoś chce się go pozbyć” czy „co w nim jest nie tak, skoro ktoś nie chce w nim mieszkać”. Jeżeli jednak już zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania deweloperskiego, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie deweloperskie?
Decydując się na zakup nowego mieszkania w Warszawie stajemy przed serią bardzo ważnych wyborów, wcale nie ułatwioną faktem, że obecnie w każdym z większych miast, w tym również właśnie w Warszawie, realizowanych jest sporo inwestycji deweloperskich. Na co powinniśmy zwrócić w pierwszej kolejności uwagę, jeżeli jesteśmy już pewni i chcemy stanąć „na swoim”?
– na odpowiednią lokalizację mieszkania – choć nie możemy celować w samo centrum, gdyż nowe mieszkania w Warszawie powstają niemal wyłącznie na obrzeżach, zadbajmy o to, aby lokalizacja pozwalała na dotarcie wszędzie relatywnie szybko i łatwo, również za pomocą komunikacji miejskiej;
– na zaufanie, jakim cieszy się deweloper – warto przejrzeć opinie na temat dewelopera, zanim skorzysta się z jego usług – jeżeli kiedyś już oddawał do dyspozycji ludzi jakąś inwestycję, z pewnością jej lokatorzy zdążyli już wypowiedzieć się na jego temat;
– na standard, w jakim utrzymane są inne inwestycje dewelopera – jeżeli mieszkanie, które obecnie przeglądamy nie powstaje w jedynej inwestycji dewelopera, a jakaś inna już istnieje, warto, abyśmy po prostu do niej zawitali. Jeżeli poprosimy o to samego dewelopera, nie powinien nam stawać na drodze; robiąc to sprawdzimy, jaka jest jakość dostarczanych przez niego mieszkań, co ma kluczowe znaczenie – zwłaszcza, że nowe mieszkania Warszawa powstają zazwyczaj w bliźniaczy sposób do tych już zbudowanych;
– na ogólne „dodatki” do głównej oferty – poza samym mieszkaniem bardzo ważne są też elementy bezpośrednio mu towarzyszące. Plusem jest na przykład prywatny parking podziemny czy też strzeżone i ogrodzone osiedle – te są zazwyczaj w standardzie, ale warto się upewnić już w czasie podejmowania decyzji.
Odbiór mieszkania deweloperskiego
Nowe mieszkania Warszawa odznaczają się tym, że dopiero co zostały oddane do użytku. Jako że jesteśmy ich pierwszymi właścicielami, musimy zadbać o to, żeby ekipa przygotowująca je oddała je w stanie idealnym. Podkreślić należy tu słowo „idealny”, gdyż takie musi być kupowane przez nas mieszkanie – bez żadnych odstępstw, w każdym calu doskonałe. W końcu za to płacimy. Podczas odbioru mieszkania, a zatem wizyty wieńczącej się podpisaniem wiążącej prawnie umowy, w trakcie której oglądamy samo mieszkanie, musimy więc zwrócić uwagę dosłownie na wszystko. Na początku przyjrzymy się więc ogólnie, czy wszystko wygląda ok – jeżeli zauważymy coś, co mogłoby nas zaniepokoić, od razu to odnotujmy.
Najlepszym krokiem przy odbiorze mieszkania jest zabranie ze sobą osoby znającej się na rzeczy, na przykład kogoś, kto zajmuje się remontowaniem mieszkań – nawet jeśli będzie to odpłatne, to wydatek, który pozwoli nam spać spokojnie. Pamiętajmy, że usterki, jakie znajdziemy w czasie odbierania mieszkania deweloper ma obowiązek usunąć – przynajmniej w przypadku większości umów wstępnych. Inna jest sytuacja, jeżeli usterkę znajdziemy już po podpisania protokołu odbioru – wtedy to do nas należy jej naprawa. Nie tylko musimy zająć się tym sami, ale nikt nie zwróci nam też kosztów związanych z całą procedurą. Dlatego tak istotne jest, aby kupno nowego mieszkania w Warszawie było czymś rozsądnym również w momencie odbierania go od dewelopera.
Jakie mieszkanie wybrać dla siebie?
Decydując się na nowe mieszkanie w Warszawie musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów, w tym jego lokalizację, zaufanie, jakim cieszy się deweloper oraz to, jak wygląda samo mieszkanie pod względem czy to rozkładu, czy też piętra, na którym się znajduje. Z uwagi na ogromny wybór, z jakim mamy do czynienia w tym momencie nie powinniśmy mieć jednak problemów z wyborem tego odpowiedniego lokum, w którym będziemy czuć się komfortowo i przeżyjemy bardzo dużą część naszego życia.