Kwiaty i rośliny sztuczne jako ozdoba domu
Wnętrza

Kwiaty i rośliny sztuczne jako ozdoba domu

Kwiaty i rośliny sztuczne jako ozdoba domu. Dom można udekorować na wiele sposobów. Wiele osób ceni sobie żywe kwiaty. Bukiet róż czy tulipanów to częste ozdoby polskich domów. Natomiast kwiaty i rośliny sztuczne kojarzą się z kiczem PRL-u. Na szczęście projektanci przełamują ten schemat i oferują wyjątkowe kompozycje stworzone z wysokiej jakości tworzyw i materiałów, dzięki czemu sprawiają one wrażenie prawdziwych. Jak można wykorzystać kwiaty i rośliny sztuczne w domu? 

Jakość jako wyznacznik wyboru

Zarówno żywe, jak i sztuczne kwiaty mają swoje zalety, jak i wady. Przyjrzyjmy się jednak, jakie korzyści zyskujemy posiadając kwiaty i rośliny sztuczne. Przede wszystkim nie wymagają one regularnej pielęgnacji. W związku z tym oszczędzamy dużą ilość czasu, którą w przypadku roślin doniczkowych, należy poświęcić na podlewanie, przycinanie i nawożenie. Syntetyczne kwiaty, w przeciwieństwie do ich żywych odpowiedników, nie są również narażone na działanie czynników zewnętrznych. Choć w niektórych przypadkach mogą nieco wyblaknąć od słońca, nie uschną jednak ani nie zwiędną. To oznacza, że można zostawić Je bez opieki na długi wyjazd lub weekend poza miastem. Można również dla nich wybrać dowolną lokalizację w pomieszczeniu, ponieważ nie straszne im wilgoć ani słońce. Katalogi florystyczne pokazują również, że ze sztucznych kwiatów można tworzyć piękne kompozycje.

Gdzie wykorzystać kwiaty i rośliny sztuczne?

Przyjęło się, że syntetyczne wiązanki najczęściej dekorują groby. Coraz więcej osób przełamuje jednak ten trend i proponuje dekorowanie sztucznymi kwiatami również domów, miejsc pracy czy ogrodów. Sprawdzają się one w miejscach, w których ze względu na szczególne warunki, żywe rośliny nie miałyby szansy przetrwać. Takim pomieszczeniem jest na przykład łazienka, gdzie ze względu na dużą wilgotność może być problem z utrzymaniem niektórych gatunków. Sztuczne kwiaty ozdabiają również coraz częściej sesje zdjęciowe, ponieważ są tańszą alternatywą, a jednocześnie dużo trwalszą.

Pomysły na użycie kwiatów i roślin sztucznych

Smutne, sztuczne kwiaty, które ozdabiały instytucje publiczne i placówki oświatowe odchodzą powoli do lamusa. Niemal identyczne do naturalnych, kolorowe i gęste bukiety ozdabiają stoły, wejścia do teatrów, a także stanowią dekoracje uroczystości rodzinnych. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie sztucznych kwiatów. Mogą pojawić się jako ozdoba bram przygotowywanych przed weselem. Ozdabiają również stoły w trakcie wesela oraz ścianki na sali. Kwiaty i rośliny sztuczne jako ozdoba domuOprócz płatków kwiatowych mogą się tam znaleźć gałązki, zielone listki i inne ozdoby, które stworzą imponujący efekt. Limitem jestem tutaj tylko wyobraźnia. Warto jednak zadbać o stabilne umieszczenie kwiatów. W tym celu wykorzystuje się specjalne siateczki lub druciki, za pomocą których mocowane są do podłoża. W przypadku większych dekoracji dobrze prezentują się rozłożyste gatunki kwiatów takie jak róże czy piwonie. Mają one charakterystyczne, rozbudowane kwiatostany. Ważne aby w takich dekoracjach zachować spójność. Oprócz ścianek można również przygotować wyjątkową dekorację z kwiatów i roślin sztucznych, które niczym liany, zwisają z sufitu. Aby stworzyć tego typu dekoracje konieczne będą przezroczyste żyłki, która podtrzymują kwiaty. Girlandy kwiatowe spowodują, że pomieszczenie będzie miało wyjątkowy klimat.  Do tego typu ozdób używa się zwykle oszronionych róż lub poinsecji. Girlandy są również wykorzystywane do tworzenia ozdób z okazji Bożego Narodzenia. To jednak dość powszechne rozwiązanie, z którym spotkała się większość z nas.

Kwiaty i rośliny sztuczne w ciekawej odsłonie

Projektanci oferują jednak wiele inspirujących rozwiązań, które stawiają  kwiaty i rośliny sztuczne w centrum uwagi. Niektóre z nich są naprawdę inspirujące i wprowadzają wyjątkowy klimat. Takim przykładem jest ozdabianie ram luster i obrazów z użyciem pełnych kwiatów lub tylko ich płatków. Można również wykorzystać samo obramowanie (bez lustra czy obrazu wewnątrz) tworząc z niego wielki wianek tylko w innym kształcie. Wykonanie tego typu dekoracji jest stosunkowo proste. Wystarczy odpowiednia ilość sztucznych kwiatów oraz klej na gorąco, który połączy trwale kwiaty i ramę. Należy uważać z doborem poszczególnych kwiatów, by stworzyć naprawdę wyjątkowy efekt, a nie mało estetyczną, kwiecistą łąkę bez żadnego pomysłu. Najlepiej sprawdzą się większe płatki w jednym kolorze lub przynajmniej w tym samym odcieniu. Dzięki temu powstanie wyjątkowy obraz składający się ze sztucznych kwiatów. Choć dekoracja wiąże się nierozerwalnie ze stylem boho, może również ozdabiać pomieszczenia utrzymane w innej stylistyce. Ciekawym rozwiązaniem jest również tworzenie instalacji z kwiatów i wody. Do tego celu służy ozdobna miska wypełniona wodą. Na tafli wody należy umieścić świeczki, a wokół nich płatki kwiatów. W przeciwieństwie do wyrazistej ramy lub lustra z kwiatami, ten rodzaj ozdoby sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, szczególnie w klasycznym. Szczególnie efektownie prezentuje się wieczorem jako ozdoba podczas romantycznej kolacji. Te same płatki kwiatów mogą również ozdabiać stół, dzięki czemu tworzą spójne wnętrze.