Pompa ciepła, czyli ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu
Technologia,  Wnętrza

Pompa ciepła, czyli ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu

Pompa ciepła, czyli ekologiczne rozwiązanie dla twojego domu. Współczesne budownictwo mieszkaniowe stoi przed wieloma wyzwaniami. Zmiany klimatyczne, degradacyjna działalność człowieka, rosnące ceny energii i materiałów budowlanych, to tylko niektóre przykłady. Największym wyzwaniem, z jakim mierzy się światowy przemysł jest ekologia. Zrównoważone budownictwo, dbające o ochronę środowiska, to jeden z głównych priorytetów Unii Europejskiej.

W 2021 roku wchodzi w życie nowa ustawa, dotycząca ochrony środowiska i energooszczędności. Nowo powstałe budynki ma charakteryzować prawie zerowe zużycie energii. Budując swój dom, warto już dziś zastanowić się nad kwestią ekologii i jej rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym.

Pompa ciepła, jak to działa?

Pompy ciepła, to urządzenia stosunkowo mało znane, zwłaszcza na polskim rynku. Powstało wokół nich wiele mitów i błędnych teorii, które często stawiają te ekologiczne urządzenia w bardzo niekorzystnym świetle. Co tak naprawdę wiemy o pompach ciepła? https://pompy-ciepla-24.com.pl/ Zazwyczaj bardzo niewiele.

Pompa ciepła, to urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło z otoczenia i zwraca je do budynku. Nic bardziej prostszego. Trzeba tu wyraźnie zaznaczyć, że narzędzie to, nie produkuje ciepła, tylko je pozyskuje. Stąd też konieczne jest jego współdziałanie z inną instalacją, np.  instalacją podłogową. Najpopularniejszym rodzajem urządzeń są pompy powietrze-woda. Pobierają one ciepło z powietrza i przekazuje do instalacji wodnej budynku. Układ ten działa idealnie, choć nie jest pozbawiony wad. Największym problemem pompy ciepła jest jej zmienność, a dokładnie zmienność temperatury zewnętrznej. Niekorzystna aura i spadek podziałki termometru sprawia, że pozyskiwanie ciepła z powietrza jest trudne. Efektywność urządzenia jest więc ograniczona i można to wyraźnie odczuć w niedogrzanym domu. Stąd też konieczne jest wyposażenie budynku mieszkalnego w dodatkowe źródło ciepła, które będzie wspomagać działanie pompy. Zazwyczaj taką funkcję pełni grzałka elektryczna. Kiedy więc za oknem temperatura spada, do niebezpiecznego poziomu minus 15 stopni, musimy mieć świadomość, że nasz licznik energii zaczyna mocniej wirować. Wiąże się to, z wysokimi rachunkami za prąd.

Pompy ciepła, czyli ekologia prawie doskonała

Budując dom, często zastanawiamy się jakie źródło ciepła wybrać. Decyzja nie jest prosta, ponieważ ceny paliw szybko rosną. To, co jeszcze kilka lat temu było najtańszym rozwiązaniem, dziś nie ma nic wspólnego z oszczędnością. Inwestor, wybiera zazwyczaj mniejsze zło, myśląc, że nie ma innej alternatywy. Tymczasem, urządzenia ekologiczne pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim wiążą się z komfortem życia i użytkowania. Pompa ciepła, to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które idealnie sprawdzi się w domu jednorodzinnym. Większość osób nie bierze po uwagę możliwości zakupu takiej instalacji, ze względu na wysoką cenę.  Całkowity koszt razem z montażem, dla domu jednorodzinnego, o powierzchni 200m2, to wydatek rzędu 80 tysięcy złotych. Cena potrafi przerazić, jednak koszty inwestycyjne zostaną zwrócone dość szybko, zazwyczaj po upływie 8 lat. To doskonały wynik, który warto wziąć pod uwagę.  Należy tu także podkreślić, że decydując się na pompę ciepła, rezygnujemy z kosztownej budowy kominów, kotłowni, czy składowiska opału. Żywotność takiego urządzenia wynosi nawet 50 lat. Jest to ekologia w czystym wydaniu, przez co możemy otrzymać korzystne finansowanie i dotacje z mocno promowanych  programów rządowych.

Pompa ciepła, jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie pozwala na ogrzanie domu, oraz centralnej wody użytkowej, przy minimalnych kosztach eksploatacji. Żeby pracować, urządzenie to potrzebuje prądu, ale jest to ilość niewielka, pod warunkiem, że pogoda nie zaskoczy nas dużymi wahaniami temperatur.

Dla kogo pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które w najwyższym stopniu dba o ochronę środowiska. Jego wkład w ekologię jest bezsporny. Pompa nie emituje spalin, nie zanieczyszcza gleby, nie szkodzi organizmom żywym. Obecnie na rynku nie znajdziemy równie ekologicznego rozwiązania, praktycznie pozbawionego wad. Przeciwnicy tych urządzeń mówią o pewnego rodzaju hipokryzji. Aby pracować, pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej, a ta w elektrowniach powstaje przez spalanie węgla. Jest to zarzut słuszny, ale nie do końca trafny, ponieważ  ilość węgla potrzebna do pracy tego urządzenia jest wciąż dużo mniejsza, niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła. Dopóki na świecie dozwolone będzie stosowanie brudnych źródeł energii, jak węgiel, będziemy mogli jedynie ograniczać ich ilość w codziennym użytkowaniu i w naszych własnych domach.

Pompa ciepła, to doskonały wybór dla ludzi ceniących sobie ekologiczne i nowoczesne rozwiązania. Biorąc pod uwagę współczesne trendy i nowe wymagania społeczno-ekonomiczne, można bez wahania stwierdzić, że przyszłość odnawialnych źródeł energii maluje się bardzo kolorowo. Budując swój dom, miejmy to na uwadze. Świadomość ekologiczna, to szansa nie tylko na energooszczędny i ciepły dom, ale i na poprawę jakości życia nas wszystkich.