Bramy garażowe kluczem estetycznie wyglądającego domu
Budownictwo

Bramy garażowe kluczem estetycznie wyglądającego domu

Bramy garażowe kluczem estetycznie wyglądającego domu. Duża brama garażowa zajmuje około 20% przestrzeni przedniej części domu. Dzisiejsze bramy garażowe mają możliwość otwierania za pośrednictwem pilota lub klasycznego rozwiązania w manualnym stylu, które wymaga ręcznego podniesienia. Warto zadbać o to, aby dobrać odpowiednią bramę garażową dla swojego domostwa. Dobrze prezentujące się drzwi garażowe to fantastyczna wizytówka pełniąca walory estetyczne i funkcjonalne.

Przeznaczenie i sposób wykonania bram

Bramy garażowe są zazwyczaj wystarczająco duże, by pomieścić pojazdy nieco przekraczające rozmiarami samochody osobowe. Bramy garażowe najczęściej produkuje się z następujących materiałów:

  • Drewna
  • Włókna szklanego
  • Metalu

Bramy garażowe kluczem estetycznie wyglądającego domuDzisiejsze bramy garażowe dostępne na rynku zazwyczaj zostają wyprodukowane w sposób, który zapewnia im izolację w celu zmniejszenia utraty ciepła nagromadzonego wewnątrz garażu. Ze względu na postęp technologiczny w branży związanej z produkcją, możemy zauważyć, że dzisiejsze bramy garażowe charakteryzują się wyodrębnionym panelem, który umożliwia swobodne zsuwanie całości konstrukcji po suficie. Jeżeli brama garażowa jest ogromnych rozmiarów, producenci bardzo często decydują się na wykorzystanie rolek z kółkami, które odciążają całą konstrukcję podczas podnoszenia i opuszczania. Gwarantuje to komfort dla użytkowników tego rodzaju bram. Istnieją zróżnicowane rodzaje bram w zależności od tego, w której części świata zdecydujemy się na zakup. Do najpopularniejszych należą:

Bramy z drzwiami rozsuwanymi

Znane są ze swojego charakterystycznego wyglądu w domach jednorodzinnych. Są doskonałym wyborem dla każdego, kto nie chce upychać swoich rzeczy na strychu lub w piwnicy. Posiadają wiele zawiasów górnych, które umożliwiają swobodne wychylanie bramy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać o wiele więcej miejsca na składowanie swoich narzędzi, przedmiotów kolekcjonerskich, czy też wszelkiego ekwipunku, który zajmowałby zbyt wiele miejsca w domu. Bramy te mają pewną wadę. Łuk, który będzie odpowiedzialny za wychylenie bramy, musi zostać perfekcyjnie obliczony już w momencie konstrukcji. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić późniejsze problemy z zamykaniem bramy garażowej.

Bramy zwijane

Najczęściej tego rodzaju drzwi zostają wykonane poprzez połączenie wielu listew wykonanych z drewna lub tworzywa sztucznego. W niektórych przypadkach może to też być metal, który będzie zwijał się w wiele małych elementów. Mechanizmy tego rodzaju wymagają energii elektrycznej w celu zwinięcia całości w gąsienicę podczas otwierania, jak i podczas opuszczania całości na dół. Największą zaletą tego rodzaju bram garażowych jest umożliwienie sobie szybkiego wjazdu do garażu poprzez dynamicznie działający system elektryczny.

Bramy boczne przesuwane

To prawdopodobnie jeden z najstarszych rodzajów bram garażowych. Do tej pory pełnią one swoją funkcję w wielu domach i cieszą się popularnością szczególnie w Europie. Najczęściej wykonane są z lekkiej stali, aluminium lub wytrzymałego drewna. Działają one poprzez przesuwanie z boku na bok. Istnieją też rodzaje bram bocznych składające się z dwóch części. W tym przypadku para drzwi stanowi mechanizm, który rozsuwa się na boki w przeciwnych kierunkach, tworząc wejście do garażu. Najlepsze rozwiązanie dla tego rodzaju bram to garaże, które posiadają ograniczoną przestrzeń. Niski garaż, w którym trudno o zamontowanie drzwi z rolką pod sufitem lub mechanizmem automatycznie zwijającym całość, to świetna okoliczność, by zamontować rozsuwaną na boki bramę boczną. Pozwoli to zaoszczędzić nam bardzo dużo przestrzeni, którą w rezultacie możemy swobodnie zagospodarować.

Bramy z zawiasami bocznymi

Ten rodzaj bram, dzięki swojej prostocie stosowany jest zarówno w małych, jak i większych garażach. Drzwi zamontowane metodą z bocznymi zawiasami pozwalają nam na swobodne otwieranie garażu poprzez ekspozycję lewej lub prawej strony bramy. Tak jak w przypadku bram rozsuwanych na boki nie musimy się więc przejmować zbyt małą przestrzenią pod sufitem. Jest to sposób na zaoszczędzenie miejsca i zagwarantowanie sobie łatwych i szybkich do otwarcia drzwi garażowych.

Dzisiejsze trendy związane z bramami garażowymi

Wytrzymałe drzwi są wykorzystywane naturalnie w celu zapewnienia trwałości i solidnej ochrony antywłamaniowej, która skutecznie zabezpieczy nasz dobytek. Mimo wszystko, dzisiejsze trendy pozwalają nam na dobranie interesującej kolorystyki, kształtów i rodzaju bram garażowych w celu zapewnienia atrakcyjności wyglądu. Bardzo modnym rozwiązaniem są dziś nietłukące się panele, które producenci montują w górnej części bram garażowych. Taki dodatek estetyczny nadaje ciekawy przeszklony wygląd naszym drzwiom, a do tego spełnia istotną funkcję. Przeszklona góra bramy garażowej swobodnie wpuszcza światło do środka, co nadaje naszemu garażowi przyjemniejszego wyglądu. W tańszych rodzajach bram garażowych zamiast paneli wykorzystuje się matowy plastik, który rozprasza światło i połyskuje w słoneczne dni, nadając interesujących walorów estetycznych.