Jakie koszty ponosi każde biuro rachunkowe?
Praca,  Usługi

Jakie koszty ponosi każde biuro rachunkowe?

Jakie koszty ponosi każde biuro rachunkowe? Przedsiębiorcy, którzy powierzają biuru rachunkowemu prowadzenie księgowości, zwykle zwracają uwagę na ceny usług. Niemniej jednak często zapominamy, że biuro jest normalną działalnością gospodarczą. Oznacza to, że osiąga ono przychody, ale również ponosi koszty. Jakie dokładnie wydatki ponosi biuro księgowe? Odpowiadamy.

Opłaty stałe

Zacznijmy od opłat stałych, które każde biuro rachunkowe ponosi co miesiąc. Wydatki te możemy porównać do kosztów gospodarstwa domowego. Biuro musi bowiem zapłacić za wodę, prąd, wywóz śmieci, gaz. Bardzo często właściciele biur rachunkowych wynajmują powierzchnie gospodarcze. Oznacza to, że muszą oni zapłacić także odstępne oraz czynsz, jeśli siedziba znajduje się w kamienicy czy w bloku. Zdarza się, że właściciel biura podejmuje decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej w domu. Wtedy też redukują się koszty wynajmu powierzchni, jednak pozostaje kwestia opłat komunalnych. Ostatecznie nie wszystkie dotyczą przecież normalnego zużycia przez gospodarstwa domowe, szczególnie jeśli biuro zatrudnia pracowników. Opłaty stałe, wbrew pozorom, pochłaniają naprawdę dużą część miesięcznego budżetu biur rachunkowych. Pamiętajmy, że sama energia będzie droższa, jeśli pobiera ją firma, a nie gospodarstwo domowe.

Dużo wiedzy dla księgowych:

Koszty licencji programów księgowych

Obecnie zarówno pełna księgowość, jak i uproszczona, najczęściej prowadzona jest w formie elektronicznej. Oznacza to, że biura rachunkowe wykorzystują specjalistyczne programy, zamiast prowadzić księgowość na papierze, ręcznie. Właściciele biur mają dwie możliwości. Albo wykupują oni pełny program albo też licencję na dostęp do niego. Zazwyczaj decydują się oni na drugie rozwiązanie. Raz, że w częstotliwości rocznej wychodzi ono nieco taniej. Dwa, że co roku mogą oni wykupić nową licencję wraz z niezbędnymi aktualizacjami. Jeśli uznają w międzyczasie, że inny program w lepszy sposób spełnia ich oczekiwania, nie mają problemu, aby go zmienić. Teoretycznie biuro rachunkowe może posiadać dwa programy księgowe – jeden do pełnej, drugi do uproszczonej rachunkowości. Zwykle program do pełnej księgowości posiada dodatkowo moduł kadry i płace. Niemniej jednak wiele biur posiada kilka programów księgowych. Dzieje się tak dlatego, że każdy klient prowadził księgowość na innym programie. Przeniesienie danych z programu do programu jest bardzo problematyczne. Dlatego też biura rachunkowe, chcąc przyciągnąć klientów, często dają im wybór programu księgowego. Oczywiście im więcej programów, tym koszty biura rosną.

Zobacz również:

Koszty pracownicze

księgowość kurs małopolskieBiuro rachunkowe wcale nie musi zatrudniać pracowników. Wiele z nich to małe działalności, w których księgowość klientów prowadzi właściciel. Niemniej jednak jeśli przedsiębiorca myśli o rozwoju działalności, to często zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Niestety, pociąga to za sobą bardzo duże koszty. Jakie dokładnie? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę koszt wynagrodzenia zasadniczego, które księgowy otrzymuje na rękę. Do tego doliczmy jeszcze składki ZUS – część płacona jest przez pracownika, część przez pracodawcę. Pracownik musi zapłacić podatek dochodowy od osiągniętego wynagrodzenia. Są to koszty, które pracodawca ponosi co miesiąc. Jeśli zdecyduje się pracownikowi przyznać premię, to również musi ją oskładkować i opodatkować. Dodatkowo weźmy pod uwagę inne koszty pracownicze, na przykład koszt wyposażenia stanowiska pracy. Zaaranżowanie w odpowiedni sposób biurka, dobór odpowiedniego krzesła czy komputera – to wszystko stanowi wydatek dla właściciela biura rachunkowego. Do kosztów pracowniczych zaliczamy również wydatki na badania okresowe czy szkolenia BHP. Właściciele biur rachunkowych często organizują pracownikom szkolenia z podatków czy doradztwa księgowego. Koszty szkoleń, które zwykle prowadzą doradcy podatkowi, pokrywa oczywiście pracodawca.

Polecamy uwadze:

Podatki i opłaty

Nie zapominajmy, że każde biuro rachunkowe musi płacić podatki i uiszczać różnego typu opłaty. Mowa tutaj przede wszystkim o podatku dochodowym oraz podatku VAT. Stanowią one często poważny wydatek do firmy. Podatek dochodowy musi płacić każde biuro rachunkowe od osiąganych dochodów. Tymczasem kwestia pozostania podatnikiem VAT jest bardzo dyskusyjna. Niektórzy twierdzą, że biura rachunkowe muszą być podatnikami VAT, inni zaś, że nie. Pamiętajmy, że podatek VAT może stanowić poważne obciążenie dla każdej firmy, w tym także i dla biura rachunkowego. Jeśli biuro posiada samochód firmowy, to musi uiszczać opłaty za jego rejestrację czy przegląd. Przynależność biura do różnego typu organizacji pociąga za sobą konieczność opłacania składek.

Każde biuro rachunkowe ma prawo do optymalizowania ponoszonych wydatków. Niemniej jednak zauważmy, że jako firma, ma ich dosyć sporo. To, ile biuro rachunkowe wydaje, ma wpływ na ustalenie cennika dla klientów. Biuro musi bowiem zarabiać, a więc osiągać nadwyżkę przychodów nad kosztami. Zazwyczaj mniejsze biura ponoszą małe koszty prowadzenia działalności. Nie zapominajmy jednak, że zwykle również niewiele zarabiają.