Agencja pracy tymczasowej co to jest
Praca,  Usługi

Agencja pracy tymczasowej co to jest

Agencja pracy tymczasowej co to jest: najczęściej agencję pracy tymczasowej kojarzymy z sezonowymi wyjazdami za granicę w celach zarobkowych, lub zatrudnieniem na raczej niedługi czas. Jest to poniekąd prawda, ponieważ agencja pracy zajmuje się zatrudnianiem pracowników na rozmaite stanowiska, pełniąc funkcję pośrednika pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dla pracodawców współpraca z agencją gwarantującą dodatkowe ręce do pracy jest sporym odciążeniem. Pracodawca, korzystając z usług agencji, pomija konieczność angażowania się w uciążliwe działania zmierzające do znalezienia wykwalifikowanych i chętnych do pracy pracowników. Sprawdźmy, czym jest i jak działa agencja pracy tymczasowej. 

Czym jest agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej co to jestNajłatwiej wytłumaczyć definicję agencji pracy na przykładzie. Pan X, student korzystający aktualnie z wakacji, chciałby letni czas spożytkować na zarabianiu pieniędzy. Chciałby również wyjechać za granicę i zwiedzić ciekawe miejsca. Dysponuje jednak tylko dwoma miesiącami wolnego czasu, które może na ten cel przeznaczyć. Trudno w szybkim czasie samodzielnie znaleźć bezpieczną, pewną i dobrze płatną pracę za granicą, dlatego postanawia zwrócić się do agencji pracy tymczasowej. Dowiaduje się, że agencja dysponuje kilkoma interesującymi ofertami pracy gwarantowanymi przez firmy zlecające i decyduje się na wybór jednej z nich. Następnie pan X podpisuje z agencją umowę o pracę tymczasową, która skutkuje oddelegowaniem go do firmy we Włoszech w charakterze pomocnika budowlanego. Wynagrodzenie otrzymuje od agencji, jednak usługi świadczy na rzecz firmy zlecającej. Reasumując –  wszystko opiera się na zawarciu umowy trójstronnej pomiędzy pracownikiem, agencją pracy tymczasowej (pośrednikiem), oraz pracodawcą, czyli firmą zlecającą znalezienie pracownika. Agencja zatrudnia pracownika, który zobowiązuje się sumiennie wykonywać swoje obowiązki, natomiast firma zlecająca, do której pracownik zostaje oddelegowany, podejmuje się ewidencjonowania jego czasu pracy, oraz umożliwienia mu wykorzystania urlopu.

Zakres usług agencji

Zakres usług poszczególnych agencji pracy tymczasowej może się nieco różnic, jednak zawsze istnieją kluczowe części wspólne.

  • Nowoczesne metody rekrutacji dążące do znalezienia dla firmy zlecającej idealnego pracownika. Szczegółowy wywiad z pracodawcą, oraz potencjalnym pracownikiem zmierza do idealnego dopasowania osoby do stanowiska zgodnie z oczekiwaniami obu stron. Rozbudowana baza danych agencji pozwala na stworzenie kompleksowych profili kandydatów, co znacznie ułatwia i przyspiesza rekrutacje już od chwili pojawienia się konkretnej oferty pracy.
  • Pełna obsługa działań kadrowo-administracyjnych. Sporządzenie i podpisanie stosownych umów, wyplata wynagrodzenia pracownikowi, odprowadzanie składek ZUS, naliczenie urlopu oraz rozliczenie PIT to główne zadania administracyjne agencji pracy tymczasowej.
  • Zapewnienie programów szkoleniowych, oraz adaptacyjnych. Zadaniem agencji jest zapoznanie pracownika tymczasowego z celami, oraz wizją firmy, w której podejmie on pracę.
  • Przejęcie roli formalnego pracodawcy, podczas kiedy firma poszukująca konkretnego pracownika określana jest mianem pracodawcy użytkownika.
  • Pełna odpowiedzialność socjalna i prawna za oddelegowanego pracownika

Zobacz również:

Korzyści dla pracodawcy

Do głównych korzyści dla firmy zlecającej możemy zaliczyć szybkość pozyskania pracownika. Agencja pracy tymczasowej, dysponując obszerną bazą, skutecznie go wytypuje i szybko sfinalizuje umowę. Niewątpliwą zaletą jest również brak konieczności zajmowania się sprawami administracyjno-kadrowymi, ponieważ to agencja przejmuje te obowiązki. Firma zlecająca nie musi również przeznaczać dodatkowych środków na uruchomienie działu HR zajmującego się rekrutacją, a co za tym idzie, zatrudniać wykwalifikowanych fachowców w swojej firmie, gdyż korzysta ze specjalistów agencji. Oczywiście agencja pracy tymczasowej nie pracuje charytatywnie. Marża ustalona dla firmy zlecającej uzależniona jest od stopnia skomplikowania rekrutacji, oraz ilości pracy przewidzianej na rekrutację pracownika.

Korzyści dla pracownika

Pracownik, decydując się na umowę z agencją pracy tymczasowej, może czuć się zdecydowanie bezpieczniej, niż wybierając ofertę pracy znalezioną w ogłoszeniach, lub mediach. Agencje bazują na sprawdzonych klientach, ponieważ to one odpowiadają za bezpieczeństwo swoich pracowników. Pracownik ma również pewność, że proces rekrutacji będzie szybki i bezstresowy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących pracy w elastycznych godzinach, co umożliwia pogodzenie pracy z nauką, lub innymi obowiązkami. Agencja pracy tymczasowej to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero wkraczają na swoją ścieżkę zawodową. Znalezienie pracy bezpośrednio po ukończeniu szkoły, lub studiów nie jest łatwe, ponieważ z reguły pracodawcy wymagają wieloletniego doświadczenia. Agencja to doświadczenie zapewni, dlatego to doskonały pomysł na pierwszą pracę. Co więcej, agencje pracy często współpracują z dużymi korporacjami, w których trudno uzyskać zatrudnienie w bezpośredniej rekrutacji.