Jak zwolnić pamięć RAM?
Technologia

Jak zwolnić pamięć RAM?

Jak zwolnić pamięć RAM? RAM jest pamięcią o swobodnym dostępie lub RAM jest częścią pamięci każdego współczesnego komputera, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie i konwersję danych wejściowych, wyjściowych i pośrednich na centralnym procesorze. W przeciwieństwie do stałej pamięci fizycznej komputera, która istnieje w postaci niewymiennych i wymiennych dysków twardych, pamięć o dostępie swobodnym jest wirtualnym procesem bezpośredniego przetwarzania informacji w czasie rzeczywistym.

Ilość RAM mierzona w GB ma bezpośredni wpływ na wydajność komputera i może powodować zawieszanie się i obniżanie wydajności komputera. Wiele niepotrzebnych rzeczy krąży się w pamięci RAM komputera, zakłócając działanie używanego oprogramowania. Istnieją proste sposoby na zwolnienie pamięci RAM, aby przyspieszyć uruchamianie systemu operacyjnego i działanie programów. 

Trzeba zamknąć niepotrzebne procesy

Każdy program działający na komputerze jest procesem systemowym lub całą grupą procesów. Procesy mogą działać zarówno jawnie (ktoś sam otworzył program i korzysta z niego), jak i w tle (program tworzy procesy dla swojej pracy, niezależnie od ciebie). Należy nacisnąć Ctrl + Alt + Delete i otworzyć menedżera zadań. Spojrzeć na listę procesów, które aktualnie wirują w pamięci RAM. Które są niepotrzebne? Zazwyczaj są to różne usługi aktualizacji w tle programów lub zawieszających się programów w zasobniku systemowym, które nie są używane. Trzeba kliknąć proces prawym przyciskiem myszy i wybrać Anuluj zadanie. Usuwając niepotrzebne procesy, uwolni się od nich pamięć RAM.

Wyłączyć niepotrzebne programy podczas uruchamiania

Programy skonfigurowane do uruchamiania, są uruchamiane po włączeniu komputera, niezależnie od potrzeb i działają w tle, zajmując miejsce w pamięci RAM komputera. Warto usunąć Skype, uTorrent i usługi aktualizacji różnych sterowników od uruchomienia, a pamięć zostanie lekko rozładowana. Aby to zrobić, trzeba wpisać msconfig w pasku wyszukiwania systemu Windows i otworzyć narzędzie konfiguracji systemu Windows. Przejść do zakładki Uruchamianie i odznaczyć (lub kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Wyłącz w Windows 8.1) Z programów działających w tle.

Wyłączyć niepotrzebne usługi

Usługi w systemie Windows działają na ogół niezależnie od użytkownika, nawet ich nie zauważa. Ale jednocześnie zajmują część pamięci RAM. Jeśli nie korzysta się z Bluetooth na swoim komputerze, można po prostu wyłączyć usługę. Lub wyłączyć wszystkie usługi do aktualizacji sterowników karty graficznej i zainstalować je ręcznie. Aby to zrobić, należy użyć tego samego narzędzia msconfig. Przejść do karty Usługi i odznaczyć wszystkie usługi, które nie są potrzebne.

Zamknąć dodatkowe zakładki w przeglądarce

Jeśli ktoś ma w zwyczaju utrzymywanie pięćdziesięciu kart otwartych w przeglądarce, trzeba się tego oduczyć. Dotyczy to również przypiętych kart, które otwierają się w przeglądarce. Im więcej stron otwiera się w przeglądarce, tym więcej pamięci zużywa. Zwłaszcza, jeśli ktoś korzysta z Google Chrome. W końcu Chrome tworzy dla każdej karty osobny proces, który pobiera część pamięci RAM. Dodać do zakładek wszystkie potrzebne strony i otworzyć je w razie potrzeby.

Używać aplikacji, aby wyczyścić pamięć

Jest najprostszy sposób na wyczyszczenie pamięci RAM: specjalne narzędzia, które mogą określić, co jest zbędne w pamięci. Można sobie pomóc, jeśli ktoś boi się samodzielnie pracować z usługami i procesami, (ale nadal musi ręcznie zamykać karty w przeglądarce). Na przykład można a użyć następujących narzędzi.

  • Kcleaner

Pobierać z oficjalnej strony KCleaner, zainstalować program, uruchomić go i kliknąć przycisk Wyczyść. Aplikacja zostanie uporządkowana w pamięci RAM. Jest to dość potężny i inteligentny środek do czyszczenia pamięci, który jest w stanie dobrze określić niepotrzebne.

  • MZ RAM Booster

Ten program nie jest już obsługiwany przez programistów, ale nie przestaje być przydatny. Pozwala nie tylko wyczyścić pamięć RAM (przycisk Smart Optimize w interfejsie programu), ale także przyspieszyć procesor.

Czyścik pamięci

pamięć RAM

Aby zwolnić pamięć RAM, można również użyć specjalnych narzędzi napisanych przez entuzjastów w czasach Windows XP. Należą do nich np. Memory Cleaner. Aby nie usuwać niepotrzebnych i nie powodować awarii systemu, można samodzielnie napisać mały plik skryptu i zwolnić pamięć w razie potrzeby. Można go utworzyć bezpośrednio na pulpicie. Aby to zrobić, trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy pusty obszar pulpitu i wybrać polecenie Utwórz dokument tekstowy z menu kontekstowego. Nadaj mu nazwę, na przykład FreeMem. Utworzenie i uruchomienie prostego pliku skryptu zwolni trochę pamięci RAM

Otworzyć go w edytorze tekstu Notatnika i wprowadzić następujący tekst: FreeMem = Space (32000000). Zapisać dokument za pomocą opcji Zapisz, jako, nadając mu rozszerzenie nie TXT, ale VBS. W takim przypadku kodowanie musi być określone, jako ANSI. Po zapisaniu pliku należy kliknąć dwukrotnie ikonę skryptu czyszczenia pamięci, a wskazana ilość w pamięci RAM zostanie wyczyszczona.