Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe
Technologia

Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe

Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe: bariery mikrofalowe to jeden z najpopularniejszych środków ochrony w ostatnich latach. Są one często wybierane ze względu nie tylko na ich bardzo szeroki zakres ochronny, ale także wysoką skuteczność. System ten jest bowiem w stanie odróżnić zakłócenia spowodowane działaniem zjawisk atmosferycznych od tych wywołanych z powodu ingerencji człowieka.

Zasada ich działania jest bardzo prosta, albowiem polega na wytworzeniu się wiązki elektromagnetycznej, która przekazywana jest prosto z nadajnika do odbiornika. Odbiornik analizuje otrzymany sygnał, a gdy wykryje jakąś podejrzaną nieprawidłowość automatycznie uruchamia alarm. Jakie zastosowanie mają tego typu zabezpieczenia i gdzie możemy się z nimi spotkać?

Bariery mikrofalowe w więzieniach

Bariery mikrofalowe stosowane są do ochrony różnych obiektów. To, gdzie może zostać użyta taka bariera, zależy w głównej mierze od tego jaki model zostanie wybrany. Do ochrony wielkopowierzchniowych obiektów, takich jak np. więzienie, stosuje się bardziej zaawansowane technicznie systemy. Tego typu sprzęt wykorzystuje się zazwyczaj także do ochrony obiektów wojskowych, rafinerii, elektrowni czy też fabryk. Zakładane w więzieniach bariery mikrofalowe muszą spełniać dwie role. Przede wszystkim ich zadaniem jest wykrywanie każdej próby ucieczki przez osadzonych, a ponadto nie mogą dopuścić do tego by na teren obiektu weszły osoby, które nie są do tego upoważnione. Systemy takie zakładane są zazwyczaj na murach budynków lub pomiędzy ogrodzeniem wewnętrznym a zewnętrznym murem, tak aby jak najlepiej spełniały one swoją rolę.

System bariery mikrofalowej jest w stanie odróżnić masę człowieka od masy małych zwierząt, takich jak np. szczury, myszy czy też koty, tak więc alarm nie włączy się bez wyraźnej przyczyny. Odbiornik dokładnie analizuje każde zakłócenie sygnału i dopiero w momencie, gdy uzna, że nie zostało one wywołane z przyczyn naturalnych zostaje uruchomiony system alarmowy. Tak precyzyjne odróżnienie przez urządzenie zakłóceń jest możliwe dzięki zastosowaniu cyfrowych algorytmów przetwarzania sygnałów. Dużym plusem tego rodzaju zabezpieczenia jest także fakt, że potrafi on rozpoznać sygnał alarmowy i odróżnić go od innych rodzajów sygnału – wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu regulacji czułości i czasu pobudzania detektorów mikrofalowych.

Bariery mikrofalowe w elektrowniach, rafineriach i fabrykach

Bariery mikrofalowe wyróżniają się na tle innych systemów zabezpieczeń szczególnie tym, że są kompletnie niewidoczne dla intruzów. Ponadto działają one z bardzo dużą szybkością i wykazują się ogromna precyzją, z tego względu zyskują coraz większą popularność. Ochrona w postaci barier mikrofalowych często spotykana jest także na terenach fabryk i rafinerii, gdzie pozwala uniknąć aktów wandalizmu i kradzieży. Innym miejscem, które również wymaga dużej ochrony są elektrownie, z tym, że systemu alarmowe w tego typu budynkach nie są zakładane tylko ze względu na bezpieczeństwo samego obiektu, ale także z myślą o bezpieczeństwie osób, które nie powinny wchodzić na teren takiej posesji.

Bariery mikrofalowe na lotniskach

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się być na lotnisku, ale czy pomyślałeś wtedy, że tam też używają barier mikrofalowych? Jednak nie są one używane w celu ochrony samego obiektu. Bariery mikrofalowe na lotniskach służą do wykrywania ruchów samolotów oraz do nadzoru i pozyskiwania informacji dotyczących ruchu na terenie całego obiektu. Taka praktyka pozwala na wyeliminowanie kolizji, które mogłyby zostać spowodowane przez trudne warunki atmosferyczne zaburzające dobrą widoczność, np. mgłę lub silne opady deszczu.

Inne zastosowanie barier mikrofalowych i podsumowanie ich działania

Gdzie się stosuje bariery mikrofaloweBariery mikrofalowe znajdują także zastosowanie przy ochronie rusztowań, tuneli i korytarzy, a także prywatnych posesji. Jednak bez względu na to, gdzie zostaną użyte zapewniają ochronę i bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Dużą zaletą tego typu systemów ochronnych jest to, że posiadają własny obwód ładowania baterii – przez co są w stanie pracować nawet przy chwilowym braku prądu. Bariery mikrofalowe potrafią objąć swoim zasięgiem naprawdę duże powierzchnie. Zasięg ten uzależniony jest od rodzaju i zasięgu anteny, odległości między urządzeniami oraz od czułości całego systemu. Jeżeli mowa o czułości to bariery mikrofalowe są bardzo wrażliwe na wszelkie próby manipulacji i oszustwa. Urządzenie jest w stanie wykryć każdą próbę zaślepienia lub przekręcania czujki oraz innych działań mających na celu odłączenie systemu, takich jak np.: otwieranie obudowy, przesuwanie urządzenia lub próba zniszczenia sprzętu. System wyłapuje każdą próbę ingerencji i automatycznie uruchamia alarm, który daje znać, że w pobliżu obiektu znajdują się nieproszeni goście. Podczas korzystania z bariery mikrofalowej można napotkać problem w postaci interferencji. Zjawisko to występuje wówczas, gdy różne programy stref ochronnych nachodzą na siebie, aby rozwiązać problem wystarczy ustawić jednocześnie kilka kanałów pracy.