Czym zajmują się ortopedzi
Usługi,  Zdrowie

Czym zajmują się ortopedzi

Nie tylko złamania – czym zajmują się ortopedzi i jak znaleźć tych najlepszych? Kiedy słyszymy słowa chirurg ortopeda lub klinika ortopedyczna, naszym oczom od razu wyświetlają się zdjęcia rentgenowskie i zdjęcia odciętych kończyn. Warto jednak wspomnieć, że ortopedzi to lekarze specjaliści, których obowiązki często wykraczają poza składanie kości i zakładanie odlewów gipsowych. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o specyfice tej branży.

Kim jest chirurg ortopeda?

Jak najprościej opisać umiejętności i obowiązki chirurga ortopedy? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że specjaliści zajmują się różnymi schorzeniami czy urazami związanymi z narządem ruchu. W miejscu takim jak klinika ortopedyczna lekarze zajmują się nieprawidłowościami obejmującymi układ kostny (choć bez czaszki) oraz mięśnie, stawy, więzadła, ścięgna i – z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy – nerwy.

Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, której zainteresowania obejmują schorzenia kości i stawów, różnego rodzaju wady postawy, zwyrodnienia, schorzenia układu mięśniowego oraz nowotwory związane z narządem ruchu. W poradniach ortopedycznych wykonuje się również operacje ortopedyczne (tzw. traumatologia). Zajmuje się chirurgicznym leczeniem złamań, zwichnięć i skręceń wszelkiego typu.

Leczenie ortopedyczne

Lista schorzeń, co do których możemy być pewni, że zostaną skierowani do ortopedy, jest stosunkowo długa. W miejscach takich jak poradnie ortopedyczne leczone są następujące schorzenia:

– Deficyty postawy (m.in. płaskostopie, skolioza, lordoza)
– Schorzenia kręgosłupa
– choroba stawu biodrowego
– Choroba zwyrodnieniowa stawów
– wady wrodzone
– Ranny
– Guz kości

Czym zajmują się ortopedzi
Czym zajmują się ortopedzi

Nie chodzimy do lekarza ortopedy tylko z powodu bólu, który jest najczęstszą oznaką, że coś jest nie tak z organizmem. Do poradni ortopedycznych udajemy się również wtedy, gdy mamy niespecyficzne objawy zwyrodnienia kręgosłupa, takie jak dzwonienie w uszach, migreny czy drętwienie nóg. Lekarz powinien zebrać szczegółową historię medyczną, w tym szczegółowe pytania dotyczące przebytych chorób. Jeśli więc mieliśmy robione jakieś badania, to warto zapoznać się z wynikami, które pomogą w postawieniu diagnozy. Na jakie inne badania powinniśmy się przygotować? Najczęstszą metodą diagnostyczną stosowaną w ortopedii są zdjęcia rentgenowskie różnych odcinków kręgosłupa. W zależności od dolegliwości wykonujemy badanie kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego. W razie wątpliwości ortopeda może zlecić dodatkowe badania. Najczęstszym jest zdjęcie rentgenowskie, ale lekarze mogą również zlecić USG, tomografię lub rezonans magnetyczny. W razie potrzeby lekarz ortopeda może również zalecić bardziej szczegółowe badania w celu prawidłowego zdiagnozowania problemu, takie jak artrografia czy densytometria.

Profilaktyka jest również niezwykle ważna w pracy chirurga ortopedy, szczególnie u małych dzieci. Wczesne wizyty u lekarza oraz odpowiednie leczenie i rehabilitacja pozwolą wyeliminować większość wad postawy i późniejszych problemów zdrowotnych. Zastosowane leczenie zależy w dużej mierze od konkretnej choroby. Najczęściej obejmuje fizjoterapię – pacjentowi zaleca się ćwiczenia według indywidualnych potrzeb, elektroterapię lub masaż. Bardzo często, zwłaszcza gdy pacjent odczuwa silny ból, ortopeda decyduje się na włączenie do leczenia farmakologii – często zaleca leki przeciwzapalne i rozszerzające. W ciężkich przypadkach lekarz może zaproponować rozwiązanie chirurgiczne, a następnie odpowiednią rehabilitację, aby pacjent mógł w pełni wyzdrowieć.

Jak wybrać dobrą poradnię ortopedyczną?

Trzeba przyznać, że znalezienie ortopedy, który potrafi właściwie zdiagnozować nasze dolegliwości i leczyć nasze dolegliwości, nie jest łatwe. Większość chirurgów plastycznych pracujących w placówkach użyteczności publicznej dopiero rozpoczyna swoją drogę zawodową. Specjalizują się w ortopedii ogólnej narządu ruchu, co oznacza, że ​​powinni umieć diagnozować urazy dowolnej części ciała. Tak więc, jeśli jest to problem ogólny, a nie nagły, możemy spróbować szczęścia w agencji państwowej i poczekać w kolejce na opinię.

Należy jednak mieć świadomość, że wiele osób zgłasza się do ortopedy, gdy ich stan zdrowia nie jest już dobry, a ból i dyskomfort znacznie się nasiliły. Dlatego w większości przypadków zalecane są kliniki sektora prywatnego. W ten sposób unikniemy długich kolejek i miesięcy oczekiwania na specjalistę, który prawidłowo zdiagnozuje nasz stan. Chociaż cena może być wygórowana, indywidualne podejście do naszych problemów i szybkość, z jaką wprowadzono leczenie i powrót do zdrowia, sprawiły, że opcja prywatnej praktyki była warta swojej ceny.