Szeroki wybór ubranek dla dzieci - jak najlepiej robić zakupy?
Dziecko,  Moda

Szeroki wybór ubranek dla dzieci – jak najlepiej robić zakupy?

Szeroki wybór ubranek dla dzieci – jak najlepiej robić zakupy? Ubranka dla dzieci kupujemy zdecydowanie częściej i w większej liczbie, niż te dla dorosłych. Nic w tym dziwnego – wielu rodziców zapewne przekonało się jak szybko pociechy rosną. Niejednokrotnie zdarza się, że rodzice zdążyli założyć dziecku jakieś ubranie tylko raz – po miesiącu okazało się już zbyt małe. Częstym zakupom sprzyja również rynek, który oferuje szeroki wybór odzieży dziecięcej. Zakup większej liczby ubranek dla dzieci jest bardzo przydatny i praktyczny, bo jak wiadomo pociechy często brudzą ubranka, a dziecko trzeba czasami przebrać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Dziecko szybko wyrasta, a rodzice zostają z ogromna ilością ubranek. Odzież dziecięca, jako że z reguły jest krótko noszona, nie jest zniszczona i jest w bardzo dobrym stanie, czasami wręcz idealnym. Co najlepiej zrobić ze starymi ubraniami, które już nie będą potrzebne? Możliwości jest kilka – sprzedaż, oddanie znajomym lub potrzebującym, a nawet ponowne ich wykorzystanie.

Jak kupować i nie zwariować?

Ubranka najlepiej kupować wtedy, gdy są potrzebne. Zrobienie zakupów kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy wcześniej obarczone jest ryzykiem – gdy będziemy chcieli ubrać pociechę w odzież zakupioną już jakiś czas temu, może się wówczas okazać, że ubranko jest za małe. Jeśli już jednak chcemy wcześniej skompletować garderobę, warto kupić rzeczy o rozmiar większe. Zbyt długie rękawki lub nogawki można podwinąć, a gdy dziecko do nich “dorośnie”, wtedy je można odwinąć. Dzięki temu sposobowi ubranka będą służyły trochę dłużej, bez względu na szybki wzrost dziecka. Garderoba dziecięca składa się z większej liczby rzeczy – body, kaftaniki, podkoszulki, bluzki z krótkim i długim rękawem, bezrękawniki, spodnie grubsze i cieńsze, niezliczone pary skarpet i rękawiczek, różnorodne czapeczki na każdą porę roku – długo by można jeszcze wymieniać. Podczas zakupów warto stawiać na jakość – wysokiej jakości materiały nie tylko są zdrowe dla dzieci, ale są też wytrzymałe. Przed wyjściem na zakupy warto dokładnie przemyśleć, czego będziemy potrzebować i zrobić dokładną listę. Te ubranka dla dzieci, które są najbardziej narażone na częste zabrudzenia (spodnie, bluzki) warto kupić w większej ilości. Jeśli ubrań będzie niewiele, możemy się liczyć z koniecznością naprawdę częstego prania. Podobnie jak w przypadku kompletowania garderoby osoby dorosłej dobrym pomysłem może się okazać kupowanie ubrań, które będą do siebie pasowały i z których można utworzyć wiele różnych zestawów. W końcu żaden rodzic nie chciałby założyć swojemu dziecku wielu różnych ubrań, które połączone razem trochę się “gryzą”. Pociecha powinna wyglądać słodko i uroczo, a nie śmiesznie.

Gdzie i jak przechowywać dużą liczbę ubranek?

Szeroki wybór ubranek dla dzieci - jak najlepiej robić zakupy?Aby pomieścić całą odzież naszej pociechy, warto wygospodarować trochę miejsca w dużej szafie lub kupić mniejszą szafę tylko dla dziecka. Ważne jest, aby na ubranka dla dzieci przeznaczyć szuflady (mniejsze i większe), półki oraz wieszaki. W małych szufladach możemy trzymać drobniejsze rzeczy – takich jak skarpety, rękawiczki, czy czapeczki. Jeśli nie dysponujemy małymi szufladami, zamiast nich możemy wykorzystać organizery – pudełka podzielone na mniejsze części. Są od ręki dostępne w wielu sklepach, a jeśli ktoś ma czas, to można je też wykonać samodzielnie. Aby podczas porannego ubierania nie zagubić się w nadmiarze ubranek, warto trzymać je uporządkowane. Na osobnej półce trzymajmy spodnie, a na osobnej bluzki i koszulki. Na wieszakach rozwieśmy takie rzeczy jak swetry, polary, bezrękawniki, kurtki i – w przypadku dziewczynek – sukienki. Możemy je posortować według grubości lub kolorystycznie. Najważniejsze, by wypracować sobie jedną, najwygodniejszą dla nas metodę i cały czas się jej trzymać. Aby niepotrzebne rzeczy nie zabierały zbyt wiele cennej przestrzeni, warto na wierzchu i pod ręką trzymać jedynie te ubranka, w których obecnie chodzi dziecko. Latem schowajmy ubrania cieplejsze, zakładane w chłodne dni i odwrotnie – zimą znajdziemy inne miejsce dla cienkich ubranek letnich. Jeśli mamy szafę, w której na dole nic nie trzymamy, to właśnie tam możemy umieścić niepotrzebną odzież. Aby się nie zabrudziła, ani nie zakurzyła w czasie, gdy nie jest używana, najlepiej ją poskładać i schować do worków lub pudełek. Ubranka dla dzieci, których nie używamy w danym czasie można też wynieść na strych lub do piwnicy (należy jedynie zwrócić uwagę, czy w pomieszczeniach tych nie jest zbyt wilgotno).

Drugie życie używanych rzeczy lub sposób na zasilenie domowego budżetu

Ubranek, z których nasza pociecha już wyrosła nie warto wyrzucać. Jest wiele innych możliwości. Jedną w najpopularniejszych jest zatrzymanie ubranek, które w przyszłości przydadzą się młodszemu dziecku – naszemu lub komuś z rodziny lub znajomych. Jeśli w naszym otoczeniu nie mamy nikogo, komu moglibyśmy oddać nieużywane ubrania, może znaleźć chętnych w internecie. Na wielu forach internetowych rodzice przekazują ubranka dla dzieci – bez trudu można poznać wiele osób mieszkających blisko nas, które jeszcze nawet tego samego dnia odbiorą od nas rzeczy, których już nie używamy. Jeśli garderoba jest w idealnym stanie, a podczas zakupów wydaliśmy na nią sporą sumę, można ją wystawić na sprzedaż i nieco wspomóc tym domowy budżet. Osoby mające zdolności manualne i głową pełną pomysłów mogą również wykorzystać stare ubranka dla dzieci w zupełnie inny sposób – robiąc z nich np. ściereczki do kurzu.