Jaka witamina C dla dzieci?
Zdrowie

Jaka witamina C dla dzieci?

Jaka witamina C dla dzieci? Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jaka witamina C dla dzieci będzie najlepsza. Nie ulega wątpliwości, że na to pytanie nie da się udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Witamina C występuje bowiem w różnych formach i przy jej wyborze warto kierować się własnymi preferencjami. Zanim jednak sięgniemy po konkretny suplement, dobrze byłoby dowiedzieć się, jak naturalnie można dostarczyć sobie witaminy C. Warto także poznać jej działanie i wpływ na organizm. Wówczas znacznie prościej będzie nam zapewnić sobie i dziecku odpowiednią podaż tej ważnej witaminy.

Dlaczego witamina C jest taka ważna?

Zanim dowiemy się, jaka witamina C dla dzieci będzie najlepsza, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego witamina C jest ważna. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż witamina C odgrywa kluczową rolę dla zachowania właściwej odporności organizmu. Jeżeli zapewnimy sobie prawidłowy poziom witaminy C, bez wątpienia uda nam się uniknąć infekcji różnego rodzaju. Mowa tu przede wszystkim o infekcjach sezonowych, takich jak chociażby przeziębienie. Nie sposób zaprzeczyć temu, że witamina C jest bardzo istotna w kontekście dbania o stan naczyń krwionośnych.

Witamina C wzmacnia bowiem ściany naczyń włosowatych zapobiegając ich pękaniu. Dzięki temu nie musimy martwić się nieestetycznym wyglądem skóry. Warto byłoby także pamiętać o tym, że witamina C przyśpiesza gojenie się ran. Dzięki temu możemy cieszyć się szybko gojącymi się ranami. Ponadto, dzięki witaminie C można zminimalizować ryzyko pojawienia się zaburzeń psychicznych. Mowa tu przede wszystkim o depresji oraz o zaburzeniach lękowych. Należy mieć także świadomość tego, że witamina C jest ważna w kontekście dbałości o cerę. Witaminę C należy zaliczyć do grona silnie działających antyoksydantów. Dzięki temu możliwa jest walka z wolnymi rodnikami. Trzeba także mieć świadomość tego, że witamina C wspomaga eliminację stanów zapalnych z organizmu.

Poznaj koniecznie:

Jak rozpoznać niedobór witaminy C u dziecka?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jaka witamina C dla dzieci będzie dobra, należy dowiedzieć się, jak rozpoznać jej niedobór. Pierwszym poważnym symptomem mogącym świadczyć o niedoborze witaminy C u dziecka jest częsta zapadalność na infekcje. Mowa tu przede wszystkim o wspomnianym już przeziębieniu czy grypie. Dziecko, które cierpi na niedobór witaminy C może narzekać również na krwawiące dziąsła oraz rzecz jasna na problem z próchnicą. Nie należy zapominać, że niedobór witaminy C może objawiać się pękaniem naczyń krwionośnych.

Osoby, które cierpią na niedobór witaminy C mogą być także rozdrażnione. Jeśli więc nasze dziecko stało się nagle nerwowe, upewnijmy się, że ma prawidłowy poziom witaminy C we krwi. Oczywiście przyczyny rozdrażnienia mogą być ulokowane gdzie indziej i należy mieć tego świadomość. Warto byłoby także pamiętać o tym, że niedobór witaminy C może manifestować się trudnym gojeniem się ran. Mowa tu nie tylko o dużych, ale również o niewielkich rankach. Dobrze jest więc obserwować, w jaki sposób u dziecka goją się rany. Jak zaś wiadomo, o te nietrudno, zwłaszcza gdy dziecko jest aktywne i długo bawi się na zewnątrz.

Witamina C – jaki suplement dla dziecka wybrać?

Jaka witamina C dla dzieci?
Jaka witamina C dla dzieci?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak dostarczyć dziecku odpowiednią ilość witaminy C, zadbajmy o dobrą dietę. Powinna być ona odpowiednio zbilansowana. Mowa tu przede wszystkim o rezygnacji z dań przetworzonych oraz o spożyciu dużej ilości zdrowych produktów. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie dziecku świeżych owoców oraz warzyw. Warto przyjrzeć się owocom cytrusowym, ale także jagodom kamczackim oraz oczywiście jagodom goji. Bogate źródło witaminy C stanowi także kiwi. Nie należy zapominać także o papryce, pietruszce oraz rzecz jasna o ogórkach. Niestety, nie zawsze możliwe jest dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości witaminy C przy pomocy diety.

W wielu przypadkach konieczna staje się suplementacja. Wówczas należy zastanowić się nad tym, po jaki suplement sięgnąć. Jak się okazuje, dobór suplementu nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. W aptekach i drogeriach znajdują się bowiem duże ilości różnego rodzaju suplementów zawierających witaminę C. Nie sposób zaprzeczyć temu, że witamina C w tabletkach nie zawsze nadaje się dla małych dzieci. Oczywiście jeśli tabletki są niewielkie, większe dzieci mogą połykać je bez problemu. U mniejszych nadal jednak istnieje spore ryzyko zadławienia się. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc witamina C w formie proszku, a także witamina C w formie tabletek musujących. Zarówno jedna, jak i druga forma suplementu posiada zazwyczaj określony smak. Najczęściej jest to smak owocowy.

Dziecko bardzo chętnie sięga więc po tego typu suplementy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby podawać dziecku suplement zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu. W przeciwnym razie efekty suplementacji nie pojawią się. Nie należy także zwiększać dawki witaminy C i podawać dziecku większe niż zalecane w ulotce ilości. Doskonale byłoby także co jakiś czas kontrolować poziom witaminy C w organizmie dziecka.