Pomoc drogowa- jak założyć firmę?
Motoryzacja,  Usługi

Pomoc drogowa – jak założyć firmę?

Pomoc drogowa – jak założyć firmę? Na pierwszy rzut oka branża transportowa wydaje się być czymś doskonałym. Przecież wiele osób interesuje się motoryzacją. Istnieją osoby, które uwielbiają pojazdy specjalistyczne, wówczas założenie firmy zajmującej się pomocą drogową może okazać się strzałem w dziesiątkę. Niestety wbrew pozorom otworzenie nowego biznesu nie jest takie łatwe i wiąże się z wieloma konsekwencjami i poświęceniami.

Czym charakteryzują się usługi pomocy drogowej? Kto może zdecydować się na założenie firmy zajmującej się pomocą drogową? Jakie podstawowe wskazówki dla początkujących inwestorów są godne uwagi? Jakie dokumenty okażą się konieczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Usługi pomocy drogowej – czym się charakteryzują?

Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z usługami pomocy drogowej, warto zastanowić się nad charakterystyką tego sektora. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie działalności w charakterze pomocy drogowej opiera się na tym, że transportowane i przewożone są różnorodne pojazdy. W zdecydowanej większości przypadków brały one udział w niebezpiecznych zdarzeniach drogowych, które związane są z kolizjami i wypadkami. Alternatywnie czterokołowce ulegają awarii podczas normalnej jazdy, przez co normalne przemieszczanie się po drodze nie jest możliwe. W takich sytuacjach swoje działania rozpoczyna pomoc drogowa, która dojeżdża do danego miejsca, następnie przewozi pojazd do wybranego przez klienta warsztatu lub mechanika.

Kto może zdecydować się na założenie firmy zajmującej się pomocą drogową?

Wiemy już, z czym wiąże się praca w pomocy drogowej. Warto teraz przeanalizować kwestie bezpośrednio związane z prowadzeniem firmy. Na początku należy zadać sobie pytanie, kto tak właściwie mógłby zdecydować się na założenie działalności. Być może dla wiele osób może okazać się to nieco dziwne, jednakże na podstawie przepisów obowiązujących w Polsce można wywnioskować, że usługi związane z pomocą drogową może wykonywać właściwie każdy, kto posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W naszym kraju tego typu usługi nie są regulowane odrębnymi przepisami, dlatego też do prowadzenia firmy nie potrzebujemy dodatkowych dokumentach. W wielu przypadkach konieczne są jednak nieco inne uprawnienia i pozwolenia. Niejednokrotnie nie obędzie się bez dodatkowych ubezpieczeń. Jeśli chcielibyśmy świadczyć pomoc drogową w Polsce, wówczas dodatkowe uprawnienia nie będą jednak konieczne. W praktyce oznacza to, że wystarczy nam odpowiedni pojazd, prawo jazdy, a także zarejestrowana legalnie firma, aby móc rozpocząć własną, wymarzoną działalność. Jeśli chcielibyśmy również świadczyć usługi poza krajem na terenie Unii Europejskiej, wówczas konieczne okaże się wyrobienie licencji na transport międzynarodowy.

Podstawowe wskazówki dla początkujących inwestorów

Rozpoczęcie nowej działalności zawsze jest dość problematyczne i wymaga pewnej odwagi. Być może zabrzmi to banalnie, a może nawet nieco arogancko, jednakże jedną z najważniejszych kwestii jest posiadanie telefonu zawsze pod ręką. W przypadku działalności pomocy drogowej jest to niemalże działanie obowiązkowe. Dodatkowo w sposób szczególny zadbajmy o dostateczny poziom naładowania baterii. Klienci w końcu będą dzwonić przez cały dzień, o różnych porach dnia, dlatego też musimy być przygotowani niemalże na wszystko. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu firmy z reguły działają przez całą dobę. Jeśli nie będziemy odbierać telefonów w nocy, wówczas prowadzi to do utraty klientów, a w konsekwencji mogą pojawić się problemy z płynnością finansową, czego oczywiście wolelibyśmy uniknąć. Podobnie jak w przypadku innych działalności, kluczowa może okazać się kwestia znalezienia profesjonalnego biura księgowe, aby regularnie dokonywać rozliczeń i nie mieć problemów z prawem. Kluczem do sukcesu jest wiedza w branży, zaangażowanie, ciężka praca, a także odpowiednia strategia marketingowa. Dzięki tej ostatniej klienci dowiedzą się o naszym istnieniu, co jest oczywiście bardzo ważne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej działalności.

Jakie dokumenty okażą się konieczne?

Założenie firmy związanej z pomocą drogową wiąże się z kilkoma formalnościami. Jeśli oferujemy tego typu usługi, wówczas musimy być zarejestrowani jaki firma przewozowa bądź transportowa. Aby móc wykonywać takie czynności w Polsce, musimy posiadać pozwolenie na wykonywanie tego typu pracy. Taki dokument jesteśmy w stanie uzyskać w Urzędzie Miasta. Można go uzyskać na podstawie certyfikatu kompetencji zawodowych. Jest on niezbędny do okazania w urzędzie, jeśli chcielibyśmy otworzyć własną działalność gospodarczą właśnie w tym charakterze. Jest to pewnego rodzaju potwierdzenie posiadania niezbędnych kwalifikacji i umiejętności, które są niezbędne do tego, aby pracować w zakresie transportu drogowego. Pamiętajmy o tym, że firma musi zostać zarejestrowana w odpowiednim urzędzie, w przeciwnym wypadku nasza działalność będzie nielegalna.