Na co zwrócić uwagę kupując rolety zewnętrzne?
Wnętrza

Na co zwrócić uwagę kupując rolety zewnętrzne?

Na co zwrócić uwagę kupując rolety zewnętrzne? Ochrona wnętrza zarówno przed promieniami słonecznymi, jak i wzrokiem przechodniów to główny powód, dla którego decydujemy się nad zamontowanie w naszych domach rolet zewnętrznych. Rozwiązanie to cieszy się również bardzo dużą popularnością z uwagi na poprawę naszego bezpieczeństwa, a także znaczący wpływ na wysokość rachunków za energię. Niezależnie od tego, czy rolety będą montowane w nowym budynku, czy już w tym istniejącym musimy zdecydować się na konkretny ich rodzaj. 

Rolety podtynkowe

Jeśli zastanawiamy się nad montażem rolet zewnętrznych, powinniśmy zainteresować się z pewnością roletami podtynkowymi, które montowane są w nadprożu. Rozwiązanie to sprawdza się jednak idealnie tylko wtedy, gdy dopiero decydujemy się na budowę domu (warto rozważyć taką możliwość już na etapie projektowania budynku). Gdy roleta podtynkowa zostaje zamontowana, zabudowuje się ją materiałem wykończeniowym takim jak klinkier lub tynk. Dlaczego warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie? Z pewnością z uwagi na bardzo dobrą izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną, a także na sporą oszczędność energii (w zależności od tego, jaki materiał opałowy został zastosowany w budynku). Jeśli chodzi o mechanizm sterowania takimi roletami, to może być on zarówno ręczny, jak i elektryczny a wybór tego właściwego uzależniony jest przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Cały mechanizm rolety podtynkowej umieszczony jest na zewnątrz w specjalnej skrzynce sterującej, dzięki czemu we wnętrzu danego pomieszczenia roleta jest praktycznie niewidoczna (nie licząc oczywiście mechanizmu sterującego, który musi znajdować się przy oknie). Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu serwisowanie rolety może odbywać się bez zakłócania prywatności domowników, co dla większości z nas jest niezwykle ważne. Z uwagi na spory postęp technologiczny roletą możemy z powodzeniem sterować telefonem lub tabletem, co w dzisiejszych czasach jest sporym udogodnieniem, dlatego też zainteresowanie roletami podtynkowymi stale wzrasta.

Rolety elewacyjne

Innym rodzajem rolet zewnętrznych są rolety elewacyjne, które doceniane są głównie z uwagi na ich uniwersalność. Dlaczego? Z tego względu, ponieważ mogą zostać zastosowane nie tylko w nowo budowanych domach, ale również tych już istniejących. Takie rolety montowane są we wnęce okiennej lub na murze, przez co nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku. Obecnie dostępne rolety elewacyjne dostępne są w sklepach w dwóch opcjach, a mianowicie z półokrągłą skrzynką i lewoskrętnym montażem oraz ze skrzynką, która ścięta jest pod kątem 45 stopni i montażem zarówno lewoskrętnym, jak i prawoskrętnym.

Funkcje rolety

Podczas zakupu rolety zewnętrznej powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad funkcjami, jakie spełniać ma takie właśnie rozwiązanie. O czym jednak mowa? O tym, czy mają być np. sterowane ręcznie lub automatycznie (takimi roletami steruje się zazwyczaj przy pomocy przełącznika naściennego lub pilota, co jest dosyć sporym udogodnieniem). Rolety montujemy przede wszystkim w celu ochrony pomieszczenia przed wpływem promieni słonecznych, a także w celu oszczędności energii, jednak nie powinniśmy przy tym zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu rolet zewnętrznych jest jakość wykonania oraz rodzaj użytych materiałów. Ważne jest przecież to, aby roleta przez wiele lat dobrze służyła domownikom. Naprawy bywają dosyć kosztowne, dlatego też lepiej ich unikać, stawiając na model, który nie powinien kosztować zbyt mało. Ostatnią istotną kwestią są oczywiście walory estetyczne, gdyż roleta powinna idealnie współgrać z całym budynkiem, tworząc jedną całość. Warto zatem zadbać o to, aby kolor rolety współgrał z kolorem elewacji, jednak nie powinien się z nim zlewać (kontrastowe kolory mogą nadać budynkowi zupełnie innego charakteru, jednak nie należy zbytnio przesadzać w tym kierunku).

Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak nie ma się w zasadzie czemu dziwić, gdyż w odróżnieniu od tych wewnętrznych, pozwalają zaoszczędzić sporą ilość energii, a także zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również to, iż ochraniają wnętrze nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również wścibskim wzrokiem przechodniów. Obecnie w sklepach dostępne są dwa rodzaje rolet zewnętrznych, a mianowicie rolety podtynkowe oraz rolety elewacyjne. Obydwa rozwiązania mają dosyć sporo zalet, jednak jak zostało wspomniane powyżej, rolety podtynkowe mogą być montowane jedynie w nowo budowanych budynkach, dlatego też ich zastosowanie warto rozważyć już na etapie projektowania domu. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolet w już istniejącym budynku najlepiej, jeśli wybierzemy rolety elewacyjne, które są równie dobre, jak te podtynkowe, gdyż zapewniają nam taki sam poziom bezpieczeństwa, a także oszczędność energii i ochronę przed promieniami słonecznymi.