Humanitarne i godne żegnanie się ze zwierzętami
Usługi

Humanitarne i godne żegnanie się ze zwierzętami

Humanitarne i godne żegnanie się ze zwierzętami. Aktualnie na świecie coraz więcej państw wycofuje się z hodowli zwierząt na futra, czy ubój rytualny i obecnie trwa gorąca debata na ten temat również w Polsce. Niejako gdzieś w ciszy powstają zaś rozporządzenia o pochówku zwierząt, gdyż przecież nie wszystkie są hodowane wyłącznie dla celów przemysłowych.

Ostateczna konsekwencja hodowli zwierząt domowych

Istnieje cała masa gatunków określanych nazewnictwem zwierząt domowych, które są trzymane w domu z wielu powodów. Najczęstszym jest to po prostu miłość do zwierząt, ale są również psy myśliwskie, psy na służbie policji, psy służące do ochrony posesji, czy koty do łapania myszy, a ponadto wiele zwierząt ozdobnych i kolekcjonerskich (jakkolwiek źle to nie brzmi). Niestety, ale zwierzęta z reguły żyją znacznie krócej od ludzi, a w wypadku zwierząt hodowlanych jest to standardem. Najczęściej spotykane w ludzkich siedzibach psy i koty, żyją średnio, odpowiednio od 10 do 12 lat oraz od 2 do 10 lat i chociaż zdarzają się odstępstwa od reguły, to i tak w końcu przychodzi czas, że właściciel takiego zwierzęcia musi się zmierzyć z jego śmiercią. Dorośli radzą sobie z takimi wydarzeniami dość dobrze, ale dzieci miewają z tym problem i wówczas rodzice muszą się postarać o takie podejście do zagadnienia, aby możliwie jak najskuteczniej złagodzić śmierć pupila w oczach dziecka.

Zobacz koniecznie:

Jak można godnie pochować martwe zwierzę?

Niegodne, a przy tym niezgodne z prawem potraktowanie zwłok martwego zwierzęcia ciągle ma jeszcze w Polsce miejsce, a szczególnie na wsi. Najczęściej będzie to zakopanie niedawnego pupila lub stróża w ogrodzie lub na ugorze, ale trafiają się niestety i tacy właściciele, także i nawet częściej z miast, którzy zwłoki zwierzęcia wyrzucają z samochodu w lesie lub na poboczu drogi. Jakkolwiek pierwszy przypadek jest względnie humanitarny, chociaż z prawem niezgodny, tak drugi jest zwykłym draństwem, a ponadto oba podlegają karze grzywny, która może sięgnąć w skrajnych przypadkach nawet kilkunastu tysięcy złotych. Według prawa, a także biologii, padłe zwierzę jest po prostu padliną, jakkolwiek niesympatycznie by to brzmiało. Jest to więc de facto potencjalnie groźny dla środowiska oraz zdrowia odpad biologiczny, który musi zostać zutylizowany albo złożony w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu. Popularne na Zachodzie cmentarze dla zwierząt są również obecne już w Polsce, ale jest ich stosunkowo mało i najlepszym wyjściem będzie poddanie zwłok zwierzęcia kremacji. Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość?

Dostępne opcje pochówku zwierzęcia w Polsce

Opcji pochówku jest w gruncie rzeczy tylko dwie, ale wyjściem z sytuacji bez osobistego zaangażowania w pochówek zwierzęcia jest pozostawienie jego zwłok u weterynarza i co jest praktykowane najczęściej wówczas, gdy zwierzę z jakiegoś powodu zostało uśpione. Ponadto są również firmy zajmujące się zabieraniem padłych zwierząt z miejsc ich zejścia, chociaż usługi te prowadzone są najczęściej w odniesieniu do zwierząt hodowanych na potrzeby gospodarskie, czyli krów, świń, koni, czy owiec. Niemniej za opłatą można zdjąć z siebie ciężar pochówku zwierzęcia, co w wypadku zaistnienia związku emocjonalnego raczej nie wchodzi w rachubę. Pierwszą właściwą opcją jest wiec wspomniany już cmentarz dla zwierząt, gdzie można dokonać faktycznego pochówku padłego pupila, ale tu pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze ilość takich miejsc jest ciągle znikoma, a po drugie, nasza tradycja katolicka niezbyt przychylnym okiem spogląda na tego rodzaju działania. Pochowanie zwierzęcia w ziemi, identycznie do pochówku człowieka wzbudza spore kontrowersje, a że wielu z posiadaczy zwierząt jest praktykującymi katolikami, popularność tego rodzaju pochówków jest proporcjonalnie znikoma.

Krematorium dla zwierząt

Ostatnia opcja zgodna z prawem, a dodatkowo dająca możliwość dokonania symbolicznego pochówku zwierzątka w skrzyneczce w ogrodzie, to krematorium dla zwierząt. Procedury krematorium dla zwierząt są jasne i precyzyjne i wbrew sceptykom zwłoki padłych zwierząt są w tych placówkach traktowane godnie. Pracują tam po prostu fachowcy, a nie przypadkowi ludzie, a po skremowaniu zwłok zwierzęcia, jeżeli było ono pupilem naszym lub naszych dzieci, możemy otrzymać na życzenie prochy zwierzęcia. Tylko dzięki krematorium dla zwierząt otrzymamy oczyszczone ogniem spopielone prochy po padłym zwierzęciu, które w takim stadium w niczym nie będą zagrażać ani nam samym lub innym ludziom ani środowisku naturalnemu. W takim i tylko w takim przypadku możemy sobie pozwolić na symboliczny pochówek zwierzęcia w przydomowym ogrodzie, a nawet jakoś oznaczyć miejsce pochówku. Jeżeli natomiast nie mamy ogrodu, ponieważ mieszkamy w bloku w dużym mieście, to możemy takie prochy zostawić w krematorium i tam pożegnać pupila albo np. zabrać je i rozsypać w jakimś ulubionym przez zwierzę miejscu. Jeżeli dzieci były przywiązane do swego psa, kota, czy świnki morskiej, z całą pewnością docenią, że dbamy o każdy aspekt ich uczuć, a i my sami, jako dorośli, będziemy mogli poczuć się lepiej.