Brak pomysłu na biznes? Otwórz lombard!
Usługi

Brak pomysłu na biznes? Otwórz lombard!

Brak pomysłu na biznes? Otwórz lombard! Pomysł na własną działalność może czekać tuż za rogiem – tak jest właśnie w przypadku lombardu. Kiedyś kojarzony niezbyt pozytywnie, dziś, wbrew przekonaniom niektórych, może być dobrym pomysłem na zarobek. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby otworzyć własny lombard.

Lombard kiedyś a dziś

Z pewnością wiele osób stwierdziłoby, że lombard nie może być dobrym pomysłem na biznes. Kiedyś kojarzył się z chaotycznym miejscem, do którego klienci zaglądali tylko wtedy, gdy zostali do tego zmuszeni przez sytuację finansową. Skup za gotówkę w lombardach może nadal wydawać się nieopłacalny. Warto zatem pomyśleć jak zmienić to wrażenie i zaproponować klientom nową jakość, dzięki której lombard przestanie budzić skojarzenia wyłącznie negatywne.

Na początek biznesplan

Brak pomysłu na biznes? Otwórz lombard!Dobry biznesplan jest punktem wyjścia dla każdej działalności. Należy przemyśleć mocne i słabe strony tego biznesu, a także szanse i zagrożenia. Świetnym pomysłem będzie analiza konkurencji w naszym mieście – jeśli nie działa tam żaden lombard to idealna okazja aby wypełnić lukę na rynku. Warto też podliczyć przyszłe wydatki, zastanowić się nad wkładem własnym. Wiele nowo powstających firm rezygnuje z przygotowania biznesplanu lub wykonuje go niedbale. To ogromny błąd – dobry plan jest w stanie uchronić przedsiębiorstwo przed dużymi stratami w przyszłości. Zapewni też solidną podstawę do osiągania zadowalających zysków. Biznesplan możesz napisać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów, czy też zasięgnąć rady innych przedsiębiorców. Tak naprawdę każdy szanujący się posiadacz firmy zetknął się kiedyś z biznesplanem, dlatego uzyskanie porady nie powinno stanowić problemu.

Własna działalność gospodarcza

Gdy już określisz plan działania, kolejnym niezbędnym krokiem będzie założenie własnej działalności gospodarczej. Nie jest to proces trudny, ponieważ wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie dostarczyć go do urzędu miasta lub gminy. Nie zapomnij również o wizycie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Pamiętaj również, aby zarejestrować działalność w Krajowym Rejestrze Sądownictwa, ponieważ od niedawna lombardy udzielające pożyczek pod zastaw są uznawane za instytucje pożyczkowe. Te działania przybliżą cię do otworzenia własnego lombardu.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

Zastanawiałeś się kiedyś jaki powinien być właściciel dobrego lombardu? Z pewnością założenie takiego biznesu nie jest dla każdego, chociażby ze względu na wspomnianą wcześniej złą sławę lombardów. Osoba otwierająca tego typu biznes powinna być tego świadoma, a także gotowa na odwrócenie takiego toku myślenia klientów. Czym więc powinieneś się wyróżnić jako właściciel lombardu? Przede wszystkim należy posiąść pewną wiedzę o negocjacjach. Lombardy zajmują się nie tylko skupem różnych towarów, ale także trudnią się zastawem. Do tych działań niezbędna jest umiejętność rozważnych, ale nastawionych na zysk negocjacji. Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w tej materii, dobrym pomysłem będzie zapisanie się na parę kursów odnośnie negocjacji. Kilka wprawnych technik i trików pozwoli ci na umiejętne zarządzanie lombardem i osiągnięcie satysfakcjonującej i silnej pozycji na rynku.

Otwórz się na przestrzeń – wybór lokalu

Dawniej lombard kojarzył się z metrażem godnym izolatki. Sam przyznasz, że nie zachęci to klientów do interesów. Przystępując do poszukiwania lokalu na swój lombard, powinieneś szczególnie zastanowić się nad charakterystyką potencjalnego klienta. Niewskazane jest kierowanie swojej oferty do klasy zamożnej, gdyż jej przedstawiciele nie często odwiedzają lombardy. Gdy już uświadomisz sobie, że twój potencjalny klient to osoba o niższych zarobkach, łatwiej będzie wybrać lokalizację lombardu, która pozwoli osiągać zyski na stabilnym poziomie. Szukaj więc w mniej zamożnych dzielnicach – najlepiej wypełnisz tam zapotrzebowanie na tego typu biznes, a dodatkowo zaoszczędzisz na wynajmie.  Następnie zadbaj o odpowiedni wygląd swojego lombardu. Po pierwsze wybierz lokal o większej przestrzeni niż więzienna cela – żaden klient nie będzie zachęcony do robienia interesów w takich warunkach. Po drugie poświęć chwilę na dopracowanie wyglądu pomieszczenia. Z pewnością jednym z ważniejszych elementów wyposażenia będzie masywna lada, ale warto też pomyśleć o odpowiednim wyeksponowaniu produktów, które zamierzasz sprzedawać. Jeśli zamierzasz na przykład prowadzić skup smartfonów, a potem je sprzedawać, pomyśl jak najlepiej je zaprezentować, aby zachęcić do kupna. Poświęć nieco więcej uwagi prezentacji towarów, a na pewno wyróżnisz się na rynku. Zwróć też uwagę na sam budynek, w którym wynajmiesz lokal. Odpadający tynk i odklejająca się farba nie są dobrą wizytówką dla dobrego biznesu, który przecież jesteś w stanie poprowadzić. Schludnie wyglądająca elewacja będzie idealnym miejscem na zamieszczenie kilku wyróżniających się reklam. Daj znać okolicy, że tu jesteś!

Dobry biznes na lata?

Otworzenie i inwestowanie we własny lombard może wydawać się niektórym nierozsądnym posunięciem. Nie warto jednak dawać wiary stereotypom dotyczącym tej branży i przez to zmarnować szansę na dobry biznes. Przy odpowiednim nakładzie pracy lombard może okazać się dobrą inwestycją w przyszłość. Taka działalność jest w stanie zapewnić nam zyski i dobrą pozycję na rynku na lata.