Geologia stosowana - co to?
Budownictwo,  Geologia

Geologia stosowana – co to?

Geologia stosowana – co to? Geologia to pojęcie znane zdecydowanej większości z nas. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, co takiego kryje się właściwie pod tym ważnym pojęciem. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym dokładnie jest geologia i jakie są jej dziedziny. Ponadto, warto dowiedzieć się, gdzie geologię można studiować, zwłaszcza jeżeli zależy nam na tym, aby zostać geologiem. Nie sposób jednak nie zauważyć, że nie każdy ma predyspozycje do tego, aby geologiem zostać. Na pewno jednak każdy może skorzystać z usług geologa, jeżeli istnieje taka konieczność. 

Geologia – co kryje się pod tym pojęciem?

Jak już zaznaczono na wstępie, geologia to pojęcie, które nie dla wszystkich osób jest znane. Tymczasem to nic innego jak szeroko pojęta nauka o Ziemi. Jest to jednak wyjątkowo nieprecyzyjne sformułowanie. Warto wiedzieć, czym dokładniej zajmuje się geologia oraz zdawać sobie sprawę z tego, od jakich słów ona powstała. Otóż samo pojęcie geologia powstało od trzech greckich słów: “ziemia”, “słowo” oraz “nauka”. Geolodzy badają wszelkie procesy zachodzące we wnętrzu ziemi, a niektórzy także te zachodzące na innych planetach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z istotnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ten drugi przypadek. Warto liczyć się także z tym, że geologia bada procesy zachodzące w poszczególnych skałach. Geologom niezbędne są nauki ścisłe, takie jak między innymi fizyka, chemia czy biologia. Korzystają oni również z nauki zwanej geografią. Przydatna okazuje się im również matematyka. Nie sposób nie zauważyć, że geologiem zostać niełatwo. Na pewno jednak jest to możliwe. Na początek warto jednak wiedzieć, jakie są rodzaje czy dziedziny tej ważnej nauki o ziemi. 

Geologia stosowana – co należałoby wiedzieć?

Niemal każdy z nas słyszał o tym, co to są badania geologiczne gruntu. Najczęściej prowadzone są badania geologiczne pod budowę domu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z istnienia poszczególnych dziedzin geologii. Tymczasem istnieje hydrogeologia, jak i geologia stosowana. Jeżeli chodzi o tę ostatnią, wykorzystuje ona przede wszystkim narzędzia służące geologii podstawowej. W zakres geologii stosowanej wchodzą między innymi: geologia środowiskowa, wspomniana już wyżej hydrogeologia czy geologia gospodarcza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że geologia stosowana to bardzo często wybierany kierunek studiów. Jeżeli interesuje nas firma geologiczna, być może o ukończeniu takiego kierunku studiów warto byłoby właśnie pomyśleć. Dobrze jednak byłoby zastanowić się nad tym, czy w ogóle chcemy skorzystać z tego rodzaju studiów. Nie każdy może być bowiem zostać geologiem. Trzeba mieć pewne predyspozycje do wykonywania tego trudnego, choć zdaniem wielu pięknego zawodu. 

Kto może być geologiem?

Geologiem niestety nie może zostać każdy. Jak już wspomniano powyżej, do tego, aby geologiem zostać należy ukończyć odpowiednie studia. Zazwyczaj studia mogą być licencjackie bądź inżynierskie oraz magisterskie. Jeżeli chodzi o studia licencjackie, trwają zazwyczaj 3 lata. Studia inżynierskie trwają nieco dłużej, bo około 3,5 roku. Studia magisterskie trwają zaś odpowiednio 2 lata lub 1,5 roku. Warto byłoby więc zdać sobie sprawę z tego, że zostanie geologiem wymaga lat nauki. Dostanie się na studia nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Konieczne okazuje się zdanie pewnych przedmiotów na maturze, jak i samej matury podstawowej. Jeśli chodzi o te przedmioty, może to być fizyka, chemia czy też podstawowa matematyka. Przydać może się zawsze również rozszerzona geografia. Nie należy zapominać o tym, że istnieją pewne predyspozycje do tego, aby wykonywać zawód geologa. Przede wszystkim trzeba dobrze sobie radzić z naukami ścisłymi. Wiele zależy także od naszego stanu zdrowia. Geolog musi być silny i wytrzymały fizycznie. Nierzadko praca geologa wiąże się bowiem z pracą fizyczną. 

Komu potrzebny jest kontakt z geologiem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, komu właściwie potrzebny jest kontakt z geologiem. Okazuje się, że z pomocy geologa mogą skorzystać chociażby rzeczoznawcy budowlani. Jeżeli potrzebna jest im opinia geologiczna na pewno o nią poproszą. Nierzadko osoby prywatne również są zobowiązane prosić o pomoc geologa. Jak jednak znaleźć kogoś doświadczonego? Przede wszystkim należałoby dobrze zastanowić się nad tym, jak wielu geologów pracuje w mieście, w którym mieszkamy. Można sprawdzić to za pośrednictwem Internetu. Wskazane będzie na pewno zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych geologów. Wówczas istnieje naprawdę spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć doświadczonych specjalistów. Należy unikać korzystania z usług geologów cieszących się złą sławą. Jeżeli sami zaś pragniemy zostać geologami, nie pozostaje nam nic innego jak pilna nauka. Trzeba być przygotowanym na to, że nie wszystko od razu będzie nam się udawać. Zanim nabędziemy wprawy i doświadczenia upłyną długie miesiące, a nawet i lata. Warto mieć jednak świadomość tego, że praktyka czyni mistrza w każdej dziedzinie. Z tego też względu nie należy przejmować się pewnymi niepowodzeniami.