jazda konna
sport

Jeździectwo konne czyli sport dla każdego.

Wraz z początkiem każdego nowego roku, przychodzi czas na noworoczne postanowienia, które niestety po pewnym czasie kończą się niczym, a niektórzy nawet nic nie robią, aby się zaangażować w ich spełnienie. Do jednego z najczęściej powtarzanych postanowień należy to, które mówi o zrzuceniu kilku kilogramów. A może by tak znaleźć dodatkową motywację i zacząć ćwiczyć ze zwierzęcym przyjacielem?

Dlaczego warto schudnąć?

Na początku, aby w ogóle zacząć ćwiczyć, warto znaleźć jakąś motywację, która pozwoli na utrzymanie postanowienia.

jazda konnaMotywacja będzie zależna od każdego z nas indywidualnie. Jednak najlepszą motywacją będzie po prostu wyobrażenie sobie efektu, jaki osiągniemy po kilku miesiącach, a czasem nawet latach pracy nad sobą. Taką motywację warto sobie urzeczywistnić, bo jeśli czegoś nie widzimy, to ciężko nam będzie się tym motywować, szczególnie jeśli nasza wyobraźnia nie działa na najwyższych obrotach. Narysujmy to, czego pragniemy i powieśmy na lodówce, abyśmy za każdym razem, gdy się do niej zbliżymy, mogli pomyśleć o tym, do czego dążymy i że nie warto zaprzepaścić tej szansy. Jednak zachowajmy pewien rozsądek, więc jeśli mamy ogromną nadwagę, nie rysujmy siebie w najmniejszym znanym nam rozmiarze, tylko niech to będzie taka waga, która nas już będzie zadowalać.

Warto również dokumentować zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele na fotografiach, aby potem móc spojrzeć po kilku miesiącach, jak wiele się w nas zmieniło.

Zwierzęta i ćwiczenia

Wielką pomocą i zachętą do tego, aby uprawiać sport, mogą być dla nas zwierzęta. Skoro psy są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, to dlaczego by nie wykorzystać ich niespożytej siły i chęci do zabawy i po prostu nie ćwiczyć razem z nimi?

Psy to zwierzęta, które w większości wypadków z chęcią będą z nami uprawiać sport. Oczywiście są rasy, które będą stwarzać ku temu ograniczenie, lecz istnieje również wiele ras, które będą wręcz wniebowzięte z tego powodu, że właśnie z nimi się bawimy i to tak aktywnie. Mogą to być naprawdę różne dyscypliny. Jeśli posiadamy odpowiednio wyrośniętego i wysportowanego psa, to przykładowo nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by czasem wybierać się z nim na przejażdżki rowerowe. Na ulicach miast i na wsiach można spotkać wiele osób, które wraz ze swoimi pupilami wybierają się na wycieczki rowerowe. Psy z wielką chęcią będą również z nami biegały. Dla nich będzie to świetna dawka codziennego ruchu. Jednak jeśli nie jesteśmy skorzy do aż takich aktywności, to wiele dla naszego ciała zrobi nawet sam spacer z czworonogiem. Na spacerze przecież można się z psiakiem nieco po siłować, rzucać mu dysk, czy też piłkę. To naprawdę potrafi zmęczyć, a nasze ciało tylko na tym zyska.

akcesoria jeździeckieJednak psy to nie jedyne zwierzęta, które będą z nami ćwiczyć i uprawiać sport. Świetnym sportem dla każdego z nas jest również jeździectwo konne. Konie to zwierzęta, które nadają się zarówno na długodystansowe, jak i krótkodystansowe rajdy, a także możemy naprawdę wiele zrobić z nimi na specjalnie przygotowanym do tego torze. Po nawiązaniu więzi, między jeźdźcem a koniem, jeździectwo konne staje się czystą przyjemnością.

Jeśli niektórym się zdaje, że taka jazda nie wymaga wysiłku, to naprawdę się mylą. Po ostrym treningu na koniu, mięśnie, które najbardziej dają o sobie znać, to mięśnie brzucha i ud. Dadzą również o sobie znać pośladki, łydki i ramiona. Czyli jak widzimy, jeździectwo konne angażuje całe ciało, więc jest świetnym sposobem na to, aby poprawić swoją sprawność i stracić kilka kilogramów. Jazda konna wspomaga także wydolność naszego organizmu i sprawia, że jesteśmy bardziej wytrzymali.

Jeśli nie lubimy zbyt ostrej jazdy, ciągłych skoków i gwałtownych zwrotów, to zawsze możemy po prostu wziąć konia i jeśli już opanowaliśmy jazdę, wybrać się na przejażdżkę po jakiejś ciekawej okolicy. W Polsce nie brakuje pięknych miejsc do jazdy konnej. Taka spokojna jazda, choć będzie dla nas mniej wyczerpująca i mniej zaangażuje nasze mięśnie, to jednak nadal będzie dla naszego organizmu aktywnością, która nieco go pobudzi do pozbywania się z niego tłuszczu.

Sport jest dla każdego

odzież jeździeckaJeździectwo konne, czy też bieganie z naszym psem, czy cokolwiek jeszcze ktoś będzie sobie w stanie wymyślić, jest dla każdego i nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Zarówno psy, jak i konie, to przyjazne zwierzęta, z którymi raz utworzona i pielęgnowana relacja, trwa przez bardzo długi czas i owocuje wspaniałą przyjaźnią.

Jeździectwo konne nie wymaga wcale żadnych specjalnych zdolności wystarczy nabyć odzież jeździecką oraz akcesoria jeździeckie . Wszystkiego można się nauczyć pod okiem profesjonalistów. Nie jest to także, jak niektórzy sobie myślą, wyłącznie sport dla osób zamożnych. Dwa lub trzy razy w tygodniu każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na godzinę jazdy konnej. Z czasem może się okazać, że stanie się to dla nas tak wielką pasją, że nie będzie to wystarczająca ilość czasu.

Warto wziąć się za jakiś sport i zrobić coś dla swojego ciała, aby po prostu lepiej się czuć. To nie kosztuje nas tak wiele, a tak jak w tym wypadku, może zaowocować wspaniałą przyjaźnią między człowiekiem a zwierzęciem.