Jeździectwo konne czyli sport dla każdego
Hobby

Jeździectwo konne czyli sport dla każdego

Jeździectwo konne czyli sport dla każdego. Wraz z początkiem każdego nowego roku, przychodzi czas na noworoczne postanowienia, które niestety po pewnym czasie kończą się niczym, a niektórzy nawet nic nie robią, aby się zaangażować w ich spełnienie. Do jednego z najczęściej powtarzanych postanowień należy to, które mówi o zrzuceniu kilku kilogramów. A może by tak znaleźć dodatkową motywację i zacząć ćwiczyć ze zwierzęcym przyjacielem?

Dlaczego warto schudnąć?

Na początku, aby w ogóle zacząć ćwiczyć, warto znaleźć jakąś motywację, która pozwoli na utrzymanie postanowienia. Motywacja będzie zależna od każdego z nas indywidualnie. Jednak najlepszą motywacją będzie po prostu wyobrażenie sobie efektu, jaki osiągniemy po kilku miesiącach, a czasem nawet latach pracy nad sobą . Taką motywację warto sobie urzeczywistnić, bo jeśli czegoś nie widzimy, to ciężko nam będzie się tym motywować, szczególnie jeśli nasza wyobraźnia nie działa na najwyższych obrotach. Narysujmy to, czego pragniemy i powieśmy na lodówce, abyśmy za każdym razem, gdy się do niej zbliżymy, mogli pomyśleć o tym, do czego dążymy i że nie warto zaprzepaścić tej szansy. Jednak zachowajmy pewien rozsądek, więc jeśli mamy ogromną nadwagę, nie rysujmy siebie w najmniejszym znanym nam rozmiarze, tylko niech to będzie taka waga, która nas już będzie zadowalać.

Warto również dokumentować zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele na fotografiach, aby potem móc spojrzeć po kilku miesiącach, jak wiele się w nas zmieniło.

Zwierzęta i ćwiczenia

Wielką pomocą i zachętą do tego, aby uprawiać sport, mogą być dla nas zwierzęta. Skoro psy są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, to dlaczego by nie wykorzystać ich niespożytej siły i chęci do zabawy i po prostu nie ćwiczyć razem z nimi?

Jeździectwo konne czyli sport dla każdegoPsy to zwierzęta, które w większości wypadków z chęcią będą z nami uprawiać sport. Oczywiście są rasy, które będą stwarzać ku temu ograniczenie, lecz istnieje również wiele ras, które będą wręcz wniebowzięte z tego powodu, że właśnie z nimi się bawimy i to tak aktywnie. Mogą to być naprawdę różne dyscypliny. Jeśli posiadamy odpowiednio wyrośniętego i wysportowanego psa, to przykładowo nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by czasem wybierać się z nim na przejażdżki rowerowe. Na ulicach miast i na wsiach można spotkać wiele osób, które wraz ze swoimi pupilami wybierają się na wycieczki rowerowe. Psy z wielką chęcią będą również z nami biegały. Dla nich będzie to świetna dawka codziennego ruchu. Jednak jeśli nie jesteśmy skorzy do aż takich aktywności, to wiele dla naszego ciała zrobi nawet sam spacer z czworonogiem. Na spacerze przecież można się z psiakiem nieco po siłować, rzucać mu dysk, czy też piłkę. To naprawdę potrafi zmęczyć, a nasze ciało tylko na tym zyska.

Jednak psy to nie jedyne zwierzęta, które będą z nami ćwiczyć i uprawiać sport. Świetnym sportem dla każdego z nas jest również jeździectwo konne. Konie to zwierzęta, które nadają się zarówno na długodystansowe, jak i krótkodystansowe rajdy, a także możemy naprawdę wiele zrobić z nimi na specjalnie przygotowanym do tego torze. Po nawiązaniu więzi, między jeźdźcem a koniem, jeździectwo konne staje się czystą przyjemnością.

Jeśli niektórym się zdaje, że taka jazda nie wymaga wysiłku, to naprawdę się mylą. Po ostrym treningu na koniu, mięśnie, które najbardziej dają o sobie znać, to mięśnie brzucha i ud. Dadzą również o sobie znać pośladki, łydki i ramiona. Czyli jak widzimy, jeździectwo konne angażuje całe ciało, więc jest świetnym sposobem na to, aby poprawić swoją sprawność i stracić kilka kilogramów. Jazda konna wspomaga także wydolność naszego organizmu i sprawia, że jesteśmy bardziej wytrzymali.

Jeśli nie lubimy zbyt ostrej jazdy, ciągłych skoków i gwałtownych zwrotów, to zawsze możemy po prostu wziąć konia i jeśli już opanowaliśmy jazdę, wybrać się na przejażdżkę po jakiejś ciekawej okolicy. W Polsce nie brakuje pięknych miejsc do jazdy konnej. Taka spokojna jazda, choć będzie dla nas mniej wyczerpująca i mniej zaangażuje nasze mięśnie, to jednak nadal będzie dla naszego organizmu aktywnością, która nieco go pobudzi do pozbywania się z niego tłuszczu.

Sport jest dla każdego

Jeździectwo konne, czy też bieganie z naszym psem, czy cokolwiek jeszcze ktoś będzie sobie w stanie wymyślić, jest dla każdego i nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Zarówno psy, jak i konie, to przyjazne zwierzęta, z którymi raz utworzona i pielęgnowana relacja, trwa przez bardzo długi czas i owocuje wspaniałą przyjaźnią.

Jeździectwo konne nie wymaga wcale żadnych specjalnych zdolności wystarczy nabyć odzież jeździecką oraz akcesoria jeździeckie . Wszystkiego można się nauczyć pod okiem profesjonalistów. Nie jest to także, jak niektórzy sobie myślą, wyłącznie sport dla osób zamożnych. Dwa lub trzy razy w tygodniu każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na godzinę jazdy konnej. Z czasem może się okazać, że stanie się to dla nas tak wielką pasją, że nie będzie to wystarczająca ilość czasu.

Warto wziąć się za jakiś sport i zrobić coś dla swojego ciała, aby po prostu lepiej się czuć. To nie kosztuje nas tak wiele, a tak jak w tym wypadku, może zaowocować wspaniałą przyjaźnią między człowiekiem a zwierzęciem.