Fotografia kulinarna Kraków
Hobby,  Usługi

Fotografia kulinarna Kraków

Fotografia kulinarna Kraków bez wątpienia można zaliczyć do jednej z dziedzin sztuki. Jak zrobić idealne zdjęcie posiłku. Po co to jest? Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty specjalizującego się w fotografii kulinarnej? Każda sesja zdjęciowa wymaga dużej inwestycji. Dobrze zrobione zdjęcie sprawi, że osoba, która je zobaczy, od razu będzie chciała spróbować prezentowanego dania.

Jedzenie – jak je sfotografować?

Fotografia kulinarna Kraków
Fotografia kulinarna Kraków – https://arturkwiek.com/

Robiąc zdjęcie musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii składających się na dobre zdjęcie. Po pierwsze, musisz mieć odpowiedni sprzęt – wysokiej jakości lampy wideo, lustrzanki cyfrowe, lustra i wszelkiego rodzaju gadżety potrzebne do przeprowadzenia wybranej sesji. Wymagana jest również wiedza z zakresu fotografii, np. możliwości manipulowania światłem, znajomość zasady trójpodziału oraz znajdowanie mocnych stron w wybranych fotografiach. Ważna jest również umiejętność wykorzystania głębi ostrości i wybrania odpowiedniej perspektywy. Wymagane jest również wyczucie piękna oraz umiejętność tworzenia efektownych kompozycji i doboru odpowiednich kolorów.

Jak widać, fotografia kulinarna to bardzo wymagająca dziedzina. Jeśli zależy nam na idealnym zdjęciu naszego posiłku, warto poprosić o pomoc profesjonalistę. Nie tylko byłby w swoim studio, ale także fotografował zastawę stołową, przybory kuchenne i produkty w naszym domu. Jego fotografie stworzą wciągającą opowieść o procesie przygotowania potrawy i pokażą efekt końcowy przy użyciu oryginalnych metod.

Czym można fotografować

Bez wątpienia umiemy gotować. Warto jednak skupić się głównie na daniach fotogenicznych. Robiąc zdjęcia można pobawić się tzw. stylem gourmet i odpowiednio ułożyć potrawy na talerzu. Nie warto przesadzać z ilością – jeśli przygotowywaliśmy kotlety schabowe z ziemniakami i kapustą i chcieliśmy zrobić zdjęcie, warto było ułożyć go w małej kupce na oryginalnym talerzu. Wystarczy odrobina dobrego smaku i niestandardowa obsługa posiłków, a wyniki z pewnością będą zabawne.

Podstawa to podstawa, więc na czym należy polegać podczas fotografowania jedzenia?

Wiele osób ma z tym problem – zdjęcia, które widujecie na blogach kulinarnych czy plakatach, często są zrobione na stylizowanych drewnianych, przestarzałych stołach, które faktycznie wyglądają naprawdę dobrze. Problem pojawia się, gdy chcemy wykonać podobne zdjęcia w domu. Istnieje jednak kilka sposobów, aby to zrobić.

Deski sosnowe dla sklepu budowlanego

Podłogi sosnowe można znaleźć w każdym sklepie z artykułami dla majsterkowiczów, zazwyczaj dość tanio. Zapakowanie desek będzie nas kosztować 25-40 zł, deski mają zazwyczaj 2,4 m długości i nie ma możliwości ich włożenia do samochodu osobowego. Wtedy warto poprosić kogoś, kto pracuje w sklepie o ich wycięcie, zazwyczaj jest to usługa całkowicie bezpłatna.

Naturalne, stare drewniane deski

Nawet jeśli pochodzisz z miasta, znajdziesz wokół niego kilka wiosek. Warto wybrać się na polowanie – wystarczy przejechać się po wsi i zapytać właścicieli, czy nie mają starych, niepotrzebnych desek. W ten sposób można uzyskać piękne i naturalne fundamenty np. pod budynek gospodarczy czy drzwi do chlewu. Można nimi zrobić naprawdę ładne i oryginalne zdjęcia posiłków, które już robiliśmy.

Płyta podłogowa

Jest to najłatwiejszy sposób na imitację naturalnego drewna, ale również trudny w dalszej obróbce. Panele podłogowe najczęściej mają gładki nadruk, który następnie pokrywamy folią, co powoduje, że mają nienaturalny wygląd. Jeśli jednak dobrze poszukamy, znajdziemy odpowiednie panele pokryte matową folią z delikatnymi żłobieniami. Warto znaleźć panele z tzw. V-fugą. Dlatego każdy panel wygląda jak osobny panel. Nie warto zajmować się najtańszymi panelami za 15-25 zł. Ceny poszczególnych modeli zaczynają się od 50 zł.

Inne metody

Niewątpliwie nie są to jedyne sposoby tworzenia tła fotograficznego, ale wymieniliśmy metody, z których korzysta wiele osób. Przyciągnąć mogą nas również europalety lub drewniane szpule.

Skąd wziąć i jak wybrać odpowiednie akcesoria?

Fotografia kulinarna to nie tylko różne potrawy, ale całe ich otoczenie. Rzadko zdarza się, że zwykła tabliczka na tablicy wygląda śmiesznie, ramka jest pusta, a zdjęcie nieapetyczne. Warto zacząć od dodatkowego gotowania. Przygotowując dania warto udekorować otoczenie odpowiednimi dodatkami, które złożą się na wybraną potrawę oraz dodatkami o odpowiednim smaku. Na przykład podczas sesji zdjęciowej z bulionu możesz mieć w tle pęczek pietruszki lub marchewki. W skrócie uzupełnijmy ramkę o składniki wybranej potrawy. Ziarna pieprzu lub świeże zioła są zawsze odpowiednie.