Ile trzeba mieć pieniędzy żeby otworzyć warsztat samochodowy?
Motoryzacja,  Praca

Ile trzeba mieć pieniędzy żeby otworzyć warsztat samochodowy?

Ile trzeba mieć pieniędzy żeby otworzyć warsztat samochodowy? Prowadzenie warsztatu samochodowego może być szansą na generowanie stałych i dużych zysków. Aby jednak tak się stało, trzeba na początku zainwestować by go stworzyć. Może to być mniejszy lub większy wydatek, istnieją różne drogi do stworzenia dobrego warsztatu. Wyposażenie go od podstaw, niekiedy połączone z wybudowaniem pomieszczenia i zakupem gruntu lub też wynajem gotowego warsztatu samochodowego, ewentualnie jego zakup.

Zakup lub wynajem warsztatu samochodowego

Ciekawe drogi prowadzące do posiadania warsztatu. Na uwagę tu zasługuje przede wszystkim zakup. Zawsze wiąże się on jednak z bardzo dużym wydatkiem. Rzadko kiedy dobry warsztat samochodowy, z pełnym wyposażeniem, sprzedawany jest w cenie poniżej stu tysięcy złotych. Zakup takiego warsztatu jest wart uwagi wtedy, gdy wcześniej był to dobry warsztat samochodowy cieszący się świetną opinią klientów. Tak niekiedy jest. Zdarza się, że właściciel warsztatu umiera lub ze względu na wiek lub stan zdrowia nie może już go prowadzić. Docierając do ofert sprzedaży warsztatów, zawsze trzeba więc je dokładnie przeanalizować. Zdarzają się bowiem oferty, którymi nie warto się interesować. Nikt bowiem bez powodu nie sprzedaje warsztatu samochodowego, który świetnie działał. Jeśli nie ma powodów życiowych, uzasadniających sprzedaż, może to oznaczać tylko jedno. Mechanik samochodowy, który wcześniej go prowadził, z jakichś powodów chce się go pozbyć i raczej nie są to dobre powody. Kupując taki warsztat, można więc stanąć – na przykład –  przed problemem poprawienia opinii o warsztacie,

Przy ofertach o sprzedaży warsztatu, warto też przeanalizować dokładnie miejsce, w którym jest zlokalizowany. Może się bowiem okazać, że z jakichś powodów klienci nie będą chcieli tam docierać. Niekiedy też sprzedaż warsztatu spowodowana jest tym, że w okolicy działa co najmniej jeden i to dużo lepszy i to właśnie tam klienci naprawiają swoje pojazdy.

Wynajem warsztatu samochodowego

Opcja pozornie bardzo korzystna. Za kilkutysięczny czynsz zyskujemy bowiem warsztat samochodowy, gdzie nie ma konieczności dodatkowej inwestycji, lub jeśli jest, to trzeba zainwestować bardzo niewiele. Często jest to jednak opcja niezwykle ryzykowna. Nikt bowiem nie buduje warsztatu samochodowego po to by go wynająć. Jeśli chce to zrobić, to najprawdopodobniej dlatego, że nie poradził sobie z prowadzeniem tego biznesu, a warsztat zwyczajnie zbankrutował. Jeśli tak się stało, najprawdopodobniej potencjalni klienci mają o tym miejscu złą opinię. Przy starcie biznesu pojawia się od razu problem zmiany opinii o tym miejscu. Kłopot z zaistnieniem i pozostaniem na rynku.

Powody rezygnacji z prowadzenia warsztatu mogły być też inne, choćby zła lokalizacja, której nie zaakceptowali klienci. Mogą też to być powody, z którymi można sobie poradzić, choćby zakres usług. Może dany warsztat samochodowy się nie sprawdził, bo w okolicy działają inne warsztaty samochodowe, które są lepsze? W takim wypadku warto pomyśleć nad zmianą najważniejszych świadczonych usług. Kolejny warsztat w okolicy, gdzie wykonywana jest naprawa samochodów, taka jak w sąsiednich, nie musi być dobrym rozwiązaniem, ale wyspecjalizowany – na przykład – w naprawie instalacji elektrycznych, blacharstwie czy też usługach regeneracji określonych elementów już tak.

Warto pamiętać, że naprawy silników, wymiana oleju, klocków hamulcowych a nawet wymiana amortyzatorów to usługi bardzo popularne. Klient może je znaleźć w każdym warsztacie samochodowym. Usługi regeneracji czy skomplikowane naprawy wykonywane są już nie wszędzie. Oczywiście takimi usługami zainteresowanych będzie dużo mniej klientów, jednak to wbrew pozorom nie jest minus. Za ich wykonywanie można bowiem żądać o wiele więcej pieniędzy. Klient, który w danym rejonie nie ma alternatywy w postaci innego warsztatu, a chce naprawić swój pojazd, zapłaci każdą cenę. Niekiedy więc zmiana oferty, ukierunkowanie się na określony rodzaj usług, po pierwsze zmieni postrzeganie warsztatu, od razu bowiem będzie widać, że w starym miejscu działa ktoś inny. Po drugie zaś, może przynieść szansę na duży zysk.

Polecamy uwadze:

Budowa warsztatu lub wyposażenie go od podstaw

Jeśli dysponujemy budynkiem, zlokalizowanym w miejscu, gdzie mogą dotrzeć klienci, rozwiązaniem jest stworzenie warsztatu od podstaw. W wielu przypadkach jednak wiąże się to z ogromem prac i dużą ilość koniecznej do zainwestowania gotówki. Konieczny będzie między innymi zakup podnośników, niekiedy bram wjazdowych, wykopanie i umocnienie kanału, a także zakup wszelkich narzędzi i urządzeń, które w takim warsztacie są potrzebne. To już koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Być może zaistnieć konieczność adaptacji budynku i związanych z tym prac budowlanych, co podniesie koszty. Zauważalnym wydatkiem będzie też zakup oprogramowania, dzięki któremu można będzie podłączać samochody pod komputer.

Budowa warsztatu wiąże się z wyższymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że niekiedy to bardzo opłacalny wydatek, bowiem budujemy wszystko od podstaw i sami decydujemy jak warsztat ma wyglądać. Budując od podstaw, mamy szanse stworzyć coś, co spełni wszystkie nasze oczekiwania.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl